ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Κάτι τέτοια σκηνικά μου φτιάχνουν την μέρα. Με τον καλό μου φίλο τον Ray Perron, ντράμερ των ENCHANTER από το Rhode Island των ΗΠΑ, είχαμε να μιλήσουμε από το 2013.

Οι παλιοί αναγνώστες του FS θα θυμάστε με πόση πώρωση είχα παρουσιάσει πίσω στο 2008 την τότε επανακυκλοφορία του demo τους "Secrets Vol. 1" στην Pure Steel Records -το demo είχε κυκλοφορήσει αρχικά πίσω στο 2002-. Και φυσικά οι παλιοί ακροατές των εκπομπών μου θα θυμούνται πόσο ασταμάτητα έπαιζα το έπος "Dark Rider" από τη δισκάρα "Symbols In Stone" του 2001.

Ο Ray μου έστειλε χτες μήνυμα. Χαίρομαι να βλέπω πως οι παλιοί φίλοι δεν ξεχνάνε ούτε εμένα, ούτε το Forgotten Scroll. Ε λοιπόν το μήνυμα αυτό είχε μερικά επικά νέα.

Οι ENCHANTER επιστρέφουν με νέο άλμπουμ στην Pure Steel. Θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή μέσα στην χρονιά -no release date yet-. Ο Ray μου έστειλε όλο το δίσκο στην σχεδόν τελική εκδοχή του -ακόμα μιξάρουν-. Μου έδωσε δε το OK να γράψω 2 λόγια -θα ακολουθήσει ένα pre-listening review στο main site-, αλλά να παίξω και υλικό σε επόμενη εκπομπή μου, η οποία θα ανέβει εδώ.

Λοιπόν οφείλω να σας πληροφορήσω πως το άλμπουμ είναι έπος. Όσοι έχετε αγαπήσει αυτό το ανορθόδοξο, σκοτεινό και επικό Heavy Metal των ENCHANTER θα ενθουσιαστείτε.

Όσοι νιώσατε με το μινιμαλισμό αλλά και την ατμόσφαιρα των συνθέσεών τους, θα νιώσετε σαν το σπίτι σας. Το υλικό είναι καταπληκτικό.

Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω αυτή την τόσο ιδιαίτερη μπάντα να επανέρχεται στο προσκήνιο!

Beware the Dark Rider!

Το μισοφέγγαρο των ENCHANTER βγαίνει ξανά στον ουρανό...

Εικόνα



Αυτός εδώ ο ύμνος, θα υπάρχει και στο νέο άλμπουμ. Η μπάντα το έχει δουλέψει ξανά και θα το παρουσιάσει επίσημα στην πρώτη του εκδοχή -που υπήρχε πριν το "Symbols in Stone", αλλά δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ. Ηχογράφηση υπάρχει σε ένα ακυκλοφόρητο demo του 1994.



Σημειώνω επίσης πως η επανακυκλοφορία της Pure Steel περιείχε και το άλμπουμ "Symbols In Stone" του 2001 και το demo "Secrets Vol. 1" του 2002.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από Starman »

Αναπάντεχα καλά νέα. Είναι τέτοια η έλλειψη σήμερα σε κυκλοφορίες τέτοιου ύφους, που η όποια προσμονή γίνεται ακόμα μεγαλύτερη. Κράτα μας ενήμερους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Τί έπη είναι τούτα? Και τα 3 κομμάτια σπέρνουνε...

Παίζει και για βινύλιο?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από Zippo190 »

τον π*****ω ακατάπαυστα με την σκέψη νέου δίσκου ανόθευτου U.S. METAL.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από Pavlos »

YESSSS....δεν το περιμενα αυτο. Bγάζω αμέσως τον "Symbols In Stone" δίσκο από το ράφι και ανυπομονώ για το νέο υλικό!!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από CountRaven »

Εδώ και η εκπομπή στην οποία παίζω τρία από τα κομμάτια από το επερχόμενο άλμπουμ.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: ENCHANTER (Rhode Island - US) - Scroll of Prophecies (2022) - Pre - Listenning

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εντάξει, λιποθυμώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”