ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Στηρίζουμε με το 200% των δυνάμεων μας. Το κομμάτι "χαλαρά" γλεντάει πολλούς κεντροευρωπαίους συναδέλφους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »



Όταν ο @Zippo190 γράφει κριτικές, μετατρεπόμαστε όλοι σε αθώα κουταβάκια που απλά πίνουν το γάλα τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

μόνο αγάπη για Achelous.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από theBox »

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ επικο μέταλ. Ελληνοπρεπες οσο χρειαζεται, αργοσυρτο όπου πρέπει, και φυσικα παλικαρισιο all over. ΤΑ τέσσερα πρωτα κομμάτια και το τελευταίο , το outcast ειναι ΕΠΗ, με τα υπολοιπα να ακολουθουν και να στεκονται αξιοπρεπως. Ειδικη μνεια στα Savage King που εινια το καλυτερο του δισκου και στο Mithril Halls με το μαγευτικο ρεφρεν του.

Αν και θα γινει της Ποπης φετος απο αξιολογες κυκλοφοριες, το Αχελους εχει ηδη καπαρωσει θέση στα καλυτερα της χρονιας.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Mithril μεγάλο έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Εχω παθει σοκ. Μεγαλος δισκος
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Aphelian »

Φοβερο το αλμπουμ και ο Γιωργος (κιθαρες) χρυση μεταγραφη!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε παίδες, μόνο εμένα δεν μου αρέσουν τα φωνητικά ;(στα προηγούμενα, το καινούριο δεν το άκουσα ακόμα) Δυστυχώς ο συμπαθεστατος κατά τ'αλλα Χρήστος, ήταν κι ο βασικός λόγος που δεν γουσταρα πρώιμους Reflection.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Priamos έγραψε: Πέμ 17 Μαρ 2022, 21:23 Ρε παίδες, μόνο εμένα δεν μου αρέσουν τα φωνητικά ;(στα προηγούμενα, το καινούριο δεν το άκουσα ακόμα) Δυστυχώς ο συμπαθεστατος κατά τ'αλλα Χρήστος, ήταν κι ο βασικός λόγος που δεν γουσταρα πρώιμους Reflection.
Ουτε μένα μου αρεσουν....και γενικα δεν μπορώ με τίποτα να νιωσω ,οσο και εαν προσπαθώ

Στους Whisper killers όμως μου ταιριάζουν μια χαρα τα φωνητικά!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο, τα φωνητικα κανουν τη δουλεια τους μια χαρα. Ετσι κι αλλιως το focus ειναι στο songwriting.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Aphelian »

Ο Χρηστος ειναι φοβερα βελτιωμενος σε σχεση με το παρελθον. Σιγουρα ειναι "ο ιδιος" τραγουδιστης αλλα πολυ πιο μελετημενος στα παντα, εφυγε λιγο απο τη λογικη "ελα μωρε, Heavy metal ειναι" και ειναι πολυ περισσοτερο "τραγουδιστης". Αν ειναι dealbreaker δεν νομιζω να σου αλλαξει την αποψη, αλλα το υλικο ειναι πολυ καλο στο συνολο του.
Οπως ειπε και ο @theBox το focus ειναι στο songwriting και στον πολυ εξυπνο τροπο που εχουν περασει καποιες "Ελληνικουρες" αλλα οχι τις κλισε δυστυχιες που μαστιζουν(μαστιζαν τουλαχιστον) τη σκηνη.
Ρεει σαν νερακι ο δισκος!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Συμπάσχω με @Priamos, όμως ειλικρινά, το έπος When immortals die, δε θα μπορούσα πότε να το φανταστώ να το τραγουδά άλλος πέρα από τον Κάππα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Starman »

Δεν έχω ακόμα άποψη για το δίσκο, αφού δεν ήρθε η ώρα του. Αυτό που θέλω να συμπληρώσω όσον αφορά τα φωνητικά είναι κάτι που μου είχε πει ο Χρήστος πριν καιρό. Μου είχε αναφέρει, ότι ξέρει τις δυνατότητές του, ποιο είναι το ταβάνι του και ότι δεν θα ήθελε να πάει σε μονοπάτια που δεν μπορεί. Αυτό όμως που μπορεί να γίνει, είναι τα τραγούδια να προσαρμόζονται στα δεδομένα του. Μέχρι τώρα το αποτέλεσμα τους δικαιώνει.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ACHELOUS (GR) - The Icewind Chronicles (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

κάποιοι τα έγραφαν αυτά...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”