IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Keraunogidos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ 2022, 00:34

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Keraunogidos »

CountRaven έγραψε: Σάβ 26 Μαρ 2022, 09:49 Καλώ @Keraunogidos να τοποθετηθεί για το έπος.
χαχαχα,μπήκα να γραψω και ειδα και αυτό.
Λοιπόν
Για αρχή πιστευω η ''στροφη'' στο στυλ ήταν απολύτως επιτυχημενη.Το γκρουπ δεν βάλτωσε σε ενα στυλ , προσφέροντάς μας κάτι διαφορετικο και στο MINI (10/10) και στο 1ο αλμπουμ (9,5/10) και σε αυτό (9,9/10 , το χαμένο 0,1 γιατι περιμενα κατι παραπανω απ'το τελευταίο κομματι).
Πραγματικά το αφησα να παιζει και πολλές φορές ξεχαστηκα και πίστευα πως ακουγα καποιο ξεχασμενο folk/hard rock διαμάντι των early 70s.ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατμοσφαιρα και ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ παραγωγη,έχει και αυτες τις PAGAN ALTAR αναφορες για να μας θυμιζουν πως ειναι καινουρια κυκλοφορία και δεν χρειαζεται να ετοιμαζομαστε να πληρωσουμε μηνιατικο για την αγορα οριτζιναλ obscure ultra rare diamond του 1972 και απλά νιώθουμε τυχεροί που κυκλοφορησε στην εποχή μας και μπορουμε να το αποκτήσουμε εύκολα και φθηνα...α! , όχι τελικα , ειναι sold out απ'την πρωτη μερα !!! ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ
''Am I a good person ? No . But do I try to be better every day? Also No''
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Keraunogidos έγραψε: Σάβ 26 Μαρ 2022, 20:20
CountRaven έγραψε: Σάβ 26 Μαρ 2022, 09:49 Καλώ @Keraunogidos να τοποθετηθεί για το έπος.
χαχαχα,μπήκα να γραψω και ειδα και αυτό.
Λοιπόν
Για αρχή πιστευω η ''στροφη'' στο στυλ ήταν απολύτως επιτυχημενη.Το γκρουπ δεν βάλτωσε σε ενα στυλ , προσφέροντάς μας κάτι διαφορετικο και στο MINI (10/10) και στο 1ο αλμπουμ (9,5/10) και σε αυτό (9,9/10 , το χαμένο 0,1 γιατι περιμενα κατι παραπανω απ'το τελευταίο κομματι).
Πραγματικά το αφησα να παιζει και πολλές φορές ξεχαστηκα και πίστευα πως ακουγα καποιο ξεχασμενο folk/hard rock διαμάντι των early 70s.ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατμοσφαιρα και ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ παραγωγη,έχει και αυτες τις PAGAN ALTAR αναφορες για να μας θυμιζουν πως ειναι καινουρια κυκλοφορία και δεν χρειαζεται να ετοιμαζομαστε να πληρωσουμε μηνιατικο για την αγορα οριτζιναλ obscure ultra rare diamond του 1972 και απλά νιώθουμε τυχεροί που κυκλοφορησε στην εποχή μας και μπορουμε να το αποκτήσουμε εύκολα και φθηνα...α! , όχι τελικα , ειναι sold out απ'την πρωτη μερα !!! ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ
Χαίρομαι που αναφέρεις τους Pagan Altar επηροη που εντόπισα με τη μία στο άλμπουμ. Και Sarcofagus φυσικά.

Όσο για τον μισθό και άλλα πλεμπαίικα τέτοια μικροζητήματα σίγουρα δεν απασχολούν τον εισοδηματία συλλέκτη. Φυσικά ένας ταπεινός αγρότης με γκλίτσα μπορεί να χαρεί με το τίμιο και φτηνό κασσετάκι Άιρονς Γκρίφιν τις 24 ώρες της διαθεσιμότητας του πριν το όπως πρέπει σολντ άουτ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Pagan Altar...? Αυτο βαράει καμπανάκια, θα βαλω να το ξανασκουσω τοτε!!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »




Εδώ και το review μου στο έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Φοβερό νέο!! Μαγεία ο δίσκος!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Έλα ρε! Μπράβο!

Και είχα ξενερώσει στην αναμονή άλλο ενός σάπιου Gates of Hell βινυλίου!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Να δηλώσω κι εγώ ενθουσιασμένος με το δίσκο! Όχι 100% ενθουσιασμένος σαν τον @CountRaven αλλά ενθουσιασμένος στο επίπεδο «μάλλον ότι καλύτερο φέτος μέχρι τώρα»!
Ίσως φταίει ότι δεν τη βρίσκω κι εγώ τόσο με τα μεταλζ πια όπως και ο φίλος @Keraunogidos! :D

Πάρα πολύ δυνατό! Μου φέρνει έντονα το Metal από Manilla, ένα από τα αγαπημένα μου μανιλα. Βέβαια είναι πάρα πολύ ιδιαίτερο και ενώ θυμίζει πολλά, είναι «αυτόφωτο» και δε θυμίζει τελικά τίποτα! Πράγμα αξιέπαινο και σπάνιο για τα νεοέπικ συγκροτήματα του νεόκοπου τρεντ που συνήθως ναι μεν είναι ωραία αλλά αντιγράφουνε κόπι πάστε μανιλα ή όποιους άλλους ήρωες αντιγράφουν.
Άμα βγουνε (που θα βγουνε) κι άλλα σε τέτοια φάση psych epic heavy θα μπορούμε να μιλάμε για νέα «τάση» του μέταλ. Μαζί με Αυστραλούς Ταρό, Ηάλας, Wych κλπ (μπαντάρες!). Πρωτότυπη, εμπνευσμένη και πρωτοπόρα τάση! Και εγώ θα μπορώ με ασφάλεια να υποστηρίξω ότι είναι το αγαπημένο μου «καινούριο μονοπάτι» στη μεταλζ και όχι τα χέβι μπλακ υβρίδια ή τα φλωρ ποπ με μέταλ? image ή ότι άλλο (καλώς κατά τα άλλα) προσπαθεί να πειραματιστεί σε καινουρια πράγματα έστω και απλά μπερδεύοντας είδη.

Να πω εδώ για την ιστορία ότι μου έφερε στο μυαλό Chevalier από Φινλανδία (μπαντάρα)! Σίγουρα γιατί η εισαγωγή στο πρώτο είναι καρμπόν. Αλλά και μάλλον επειδή έχουν αντίστοιχο γαμάτο μπουντρουμίσιο ήχο προσέγγιση και μπασο. Το μπασο γαμαει!

Ερωτήσεις trivia:
“My sword will fight my way” δε λέει; Σπάω το κεφάλι μου, fight ή μπορεί guide είναι γνωστός στίχος από κάπου και μου είναι οικείος και ο τρόπος εκφοράς! Manowar?
Επίσης αυτή η κομματαρα το Unholy Epistle, το αρχικό ριφ ποιό τραγούδι είναι κανονικά; :P
Για κάποιο λόγο περιστρέφονται στο μυαλό μου ονόματα όπως Sir Lord Baltimore, Gun αλλά και Judas Priest για κάποιον λόγο όπως και Eternal Champion προφανώς!

Αυτά τα ολίγα!

Μόνο μεταλζ!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

@vasilis2112

Θέλουμε τόπικ για Tarot Αυστραλούς με αναφορά σε όλα τα έπη όχι μόνο στο Reflections.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: IRON GRIFFIN (FIN) - Storm of Magic (2022)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Δε σας αρέσουνε τα δικά μας, θέτε τα αυστραλέζικα!



Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”