Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

https://sordidblade.bandcamp.com/releases



Νέο remix. Κασσετούλα. 50 κόπιες και θα βγει και 7" αργότερα.

Αν δε θυμάστε λεπτομέρειες, τα λέμε εδώ: viewtopic.php?f=15&t=4090&p=54465&hilit=Sordid#p54465
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από TitusGroan »

Απλο, λιτο, κουλο. Μου αρεσει. Στα υποψιν μεχρι να βγαλουν κατι ολοκληρωμενο
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Το άκουσα, μου άρεσε και μετά καπάκια, επειδή κάτι μου θύμιζε :P, έβαλα και άκουσα Ninth Wave Manilla και Holy Terror Thunder Rider.
Δεν τίθεται θέμα μη αγοράς εκτός κι αν πρέπει να πληρώνουμε σε ρούβλια! Πετάμε τη σκούφια μας για κάτι τέτοια 7ρακια!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Τρί 05 Απρ 2022, 17:19 Το άκουσα, μου άρεσε και μετά καπάκια, επειδή κάτι μου θύμιζε :P, έβαλα και άκουσα Ninth Wave Manilla και Holy Terror Thunder Rider.
Δεν τίθεται θέμα μη αγοράς εκτός κι αν πρέπει να πληρώνουμε σε ρούβλια! Πετάμε τη σκούφια μας για κάτι τέτοια 7ρακια!
Ναι το είχε πει και ο @LuciferSteele εδώ.

Σε άλλα νέα το εφταράκι πάει για χρυσάφι και από Ευρώπη μόνο ο Dying Victims θα φέρει μέχρι τώρα -ακούς @vasilis2112;-. Εγώ πήρα την κόπια μου μαζί με την προ τελευταία κασέτα της Nameless Grave και αυτό γιατί είχε τα κομμάτια remixed. Όταν είχα ακούσει το αρχικό demo στην πρώτη του έκδοση ήθελα να πηδηχτώ από το παράθυρο με τον σκατένιο ήχο του και φυσικά προσπέρασα. Τώρα με την νέα μίξη τα κομμάτια έδειξαν την δυναμική τους.

Ηθικό δίδαγμα: Ας φροντίσουν οι μπάντες τον ήχο στο υλικό τους. Ακόμα και αυτές που θέλουν να παίξετε arcane, mystical, epic metal μην νομίζουν ότι αν το αποτέλεσμα ακουστεί από το πηγάδι αυτό ανεβάζει το obscure feeling. Σας πληροφορώ πως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Το mystical feeling έρχεται από τη σύνθεση και μόνο και πρέπει να βγαίνει πηγαία και όχι επιτηδευμένα σαν μανιέρα. Και επειδή και ο σκατά ήχος σήμερα πάλι μια επιτήδευση είναι -τα έχω αναλύσει και σε άλλο τόπικ αυτά πχ. εδώ: viewtopic.php?p=58126#p58126 - η φάση δείχνει να μην πηγαίνει πουθενά αν δεν κρατούνται κάποιες ισορροπίες.

Σε ακόμα πιο φρέσκα νέα τα γαμημένα ταχυδρομικά από Αμερική βγήκαν πιο ακριβά από την κασέτα και το 7". Η φάση έχει ολοκληρωτικά καταστραφεί με αυτές τις μαλακίες και είναι κρίμα.

Και οι Ευρωπαίοι distributors θέλουν να φέρουν κόπιες και σκέφτονται τα τελωνεία - Κάτι το οποίο το αναμένω και εγώ σαν πελάτης ως έξτρα χαράτσι αλλά επειδή διάλεξα USPS και έδωσα ειδικές οδηγίες ελπίζω να βγει από τσάμπα ως 4 ευρώ -όπως η κασέτα Tales of Medusa-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Σας βλέπω πολύ αγχωμένους τώρα τελευταία με τη διαθεσιμότητα διαφόρων πραγμάτων. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να υπάρχει τέτοιο άγχος. Είναι 50 μαγαζιά πια τον κόσμο. Από 5 κοπιες να πάρουν, ξεπούλησε από την πηγή. Και μετά βλέπεις εσύ φίλε @nick τις 5 κόπιες του No Remorse (που είναι το πιο hot από τα 50 και ίσως δεν τα υπολογίζει καλά ή δεν τους δίνουνε άλλα κομμάτια, γιατί βλέπω πολλά μη δικά τους να φεύγουνε στα μπαμ), να ξεπουλάει εν ριπεί οφθαλμού και αγχώνεσαι, ενώ υπάρχουν 700 κοπιες σύνολο και δεν έχει κυκλοφορήσει καν στην αγορά ακόμα!

Στα ακριβώς επί του θέματος, ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ Count. Το είχα ακούσει τότε, προσπέρασα, το ξανάκουσα τώρα, με έπιασε και σκεφτομουν πως δε με έπιασε τότε αφού έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία!
Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα ήχου! Τουλάχιστον εδώ νομίζω ότι η «διενέργεια» remix, δηλώνει εμμέσως είτε ότι ο αρχικά κακός ηχος δεν ήταν επιτηδευμένος ή ότι το μετάνιωσαν! Χαχαχα!
Θετικό σε όποια περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

Προσπάθησα να εξηγήσω και εγώ στο φίλο @nick αυτό που λες για το Medieval Steel του έδωσα και εναλλακτικές να κοιτάξει. Και εντάξει αυτό είναι εύκολη πίστα γιατί βγαίνει ΑΠΟ Ευρώπη -Lost Realm- και θα κάνει τη βόλτα του πρώτα στα εδώ πέριξ.

Όπως έχω πει και στο παρελθόν κάθε item θέλει το δικό του χειρισμό.

Το Sordid ως τώρα Ευρώπη έρχεται μόνο από DV. Το ξέρω από τον ίδιο τον Nameless. Υπάρχει και άλλο γνωστό label που ίσως κάνει import αλλά τα τελωνεία που παραμονεύουν δεν βοηθούν. Οπότε η διαθεσιμότητα του item στην Ευρώπη είναι ήδη από περιορισμένη ως μηχανική.

Οι κασσέτες ξεπούλησαν ήδη με ένα βασικό μέρος από τις κόπιες να πηγαίνει στη μπάντα. Η οποία δεν ξέρεις καν αν θα τις βγάλει για πούλημα ή θα τις δώσει απευθείας σε φίλους, γνωστούς κτλ. Με βάση όλα τα παραπάνω, με τη πληροφορία ότι στη πηγή -Nameless- έμειναν μόνο δύο κασσέτες, αλλά ΚΑΙ με τη λογική του combo -κασσέτα και 7" από την ίδια πηγη- ε απλά παίρνεις.

Με τον Bardon -Nameless Grave- έχω καλή επικοινωνία άρα έγκαιρη πληροφόρηση, άρα κάνω την κίνηση μου. Απλό; Ναι. By the way και μιας και μιλάμε για arcane metal πρέπει να τιμήσετε όλοι αυτό το έπος split στη No Remorse στο οποίο συμμετέχει η μπαντάρα του Bardon -Serpent Rider-. Τα έχουμε αναλύσει και εδώ:

viewtopic.php?p=56278#p56278

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από nick »

Η συλλογη θελει υπομονη οκ.
Δεν ειναι θεμα αγχους το οτι εχασα π.χ. ενα release που για τους Ψ.Χ. λογους το καθε distro παιρνει ελαχιστες κοπιες. το καταννοω, απλα ειναι αυτος ο "απληστος" συλλεκτης μεσα μου που ουρλιαζει καθε φορα που χανει ενα δισκακι ....για λιγα λεπτα/ ωρες.

Στο διαταυτα τωρα του ντεμο. Δεν ξερω γιατι, τι και πως αλλα ευτυχως που βγηκαν μιξαρισμενα τα εν λογω κομματια. Οι rough εκδοσεις , οριτζιναλ οπως θελετε πειτε τις, δεν ακουγονται.

βεβαια τωρα απο την αλλη , αν ηταν κανα death/black ντεμο ω ναι, θα το αγοραζα ....ανωμαλος γαρ

υ.γ. το βρηκα και ηδη το εκλεισα το Dungeon Tapes @vasilis2112 @CountRaven :eric:
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Open thy wallet λέει!
Θα το ανοίξω ρε μάγκες όταν έρθει η ώρα, αφήστε με να ακούσω το κομματάκι τώρα. Δεν είμαι Αμερικάνος να αγοράζω mp3.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Μόλις ενημερώθηκα, ως ήταν αναμενόμενο, ότι ο Helle θα φέρει κόπιες.
Μετά το looting που έγινε στο NoRemorse το Medieval Steel πήγε περίπατο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 14:31 Μόλις ενημερώθηκα, ως ήταν αναμενόμενο, ότι ο Helle θα φέρει κόπιες.
Μετά το looting που έγινε στο NoRemorse το Medieval Steel πήγε περίπατο.
Δεν θα το τιμήσεις δηλαδή το μεσαιωνικό ατσάλι the dungeon tapes lp;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 15:11
vasilis2112 έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 14:31 Μόλις ενημερώθηκα, ως ήταν αναμενόμενο, ότι ο Helle θα φέρει κόπιες.
Μετά το looting που έγινε στο NoRemorse το Medieval Steel πήγε περίπατο.
Δεν θα το τιμήσεις δηλαδή το μεσαιωνικό ατσάλι the dungeon tapes lp;
Όχι φίλε!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από CountRaven »

vasilis2112 έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 16:14
CountRaven έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 15:11
vasilis2112 έγραψε: Κυρ 17 Απρ 2022, 14:31 Μόλις ενημερώθηκα, ως ήταν αναμενόμενο, ότι ο Helle θα φέρει κόπιες.
Μετά το looting που έγινε στο NoRemorse το Medieval Steel πήγε περίπατο.
Δεν θα το τιμήσεις δηλαδή το μεσαιωνικό ατσάλι the dungeon tapes lp;
Όχι φίλε!
Δεν πειράζει. Αγόρασα εγώ 3 κόπιες και θα παραμείνουν mint φυσικά. Σου στέλνω μια ή και δύο αν μου αγοράσεις απλά ένα φρεντουτσίνο ή μια λευκή break.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βγαίνει ξανά το demo των SORDID BLADE στην Nameless Grave Records

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Όχι junk φίλε! Τα προσέχουμε πολύ αυτά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”