DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Με αφορμή την αναφορά που έγινε πρόσφατα στο Soul Season των SANVOISEN θυμήθηκα μια ακόμα μπάντα που έβαλε το λιθαράκι της στο prog κίνημα της εποχής: τους -επίσης- Γερμανούς DREAMSCAPE με το Trance-Like State. Μπορεί σήμερα το artwork να αγγίζει τα όρια του καλτ αφού είναι λες κ το σχεδίασαν σε κάποια Amiga, αλλά σε ψαρώνει και μόνο που ρίχνει ονομαστικές και εικαστικές γέφυρες αναφοράς στο Transcendence των CRIMSON GLORY. Εγώ τουλάχιστον για αυτό είχα τσιμπήσει τότες 😬 Σίγουρα πάντως όταν ντεμπουτάρισε στα mid-90s θα θεωρούνταν «πολύ μπροστά» και «κουλ» για την εποχή του.

Μουσικά, όπως έγραψε κ ο @nicolasg, φιλτράρουν / θυμίζουν και αυτοί αρκετά γνώριμα πραγματάκια: DREAM THEATER, CONCEPTION, SAVATAGE, πρώιμους TAD MOROSE, SYMPHONY X κλπ. οπότε πατάμε play άφοβα.

υγ: Είναι η μπάντα που ξεκίνησε ο Vacik πριν καταλήξει για ένα σερί δίσκων στους SERIOUS BLACK (και καμιά ντουζίνα ακόμα μπάντες).

υγ2: Διαβάζω πως το εξώφυλλο έχει επιμεληθεί ο Ricky Andreoni που είχε κάνει κ το Order of the Illuminati των AGENT STEEL και το Born of the Cauldron των CAULDRON BORN.

Enjoy :love:

cc: @theBox @Progress_Lost @CountRaven



Εικόνα

1. Spirits 05:06
2. Fateful Silence 04:43
3. Streets 04:39
4. Changes 05:30
5. One and a Million 04:56
6. Face Your Fears 05:26
7. Loneliness 04:47
8. Decisions 04:00
9. Final Thoughts 04:44
10. It's Not the End 04:28
11. Don't Take Care 04:49
12. Center of Time 06:39
13. The Wall 04:42
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μεγάλη δισκάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ωραίο, εγώ γιατί δεν έχω tag παρακαλώ; Τους ήξερα σαν όνομα και logo, αλλά ποτέ δεν είχα δώσει προσοχή. Τα υπόλοιπα τι λένε;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 06 Απρ 2022, 23:52 ωραίο, εγώ γιατί δεν έχω tag παρακαλώ; Τους ήξερα σαν όνομα και logo, αλλά ποτέ δεν είχα δώσει προσοχή. Τα υπόλοιπα τι λένε;
Παράλλειψη εκ παραδρομής :love2:

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω προσέξει για να είμαι ειλικρινής. Σε ένα περασμα που τους είχα κάνει σε κάποια φαση μου φάνηκαν ΟΚ. Θα τα κανω μια επανάληψη τωρα που το λέμε :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Starman »

Metal_Warrior έγραψε: Τετ 06 Απρ 2022, 23:52 ωραίο, εγώ γιατί δεν έχω tag παρακαλώ; Τους ήξερα σαν όνομα και logo, αλλά ποτέ δεν είχα δώσει προσοχή. Τα υπόλοιπα τι λένε;
Για τα γούστα μου αυτό είναι το καλύτερο μεταξύ των πρώτων τριών για τα οποία έχω άποψη. Με δεδομένο όμως το μουσικό πλαίσιο στο οποίο αρέσκεσαι να κινείσαι θα βρεις πραγματάκια και στα υπόλοιπα, ειδικά στο Very. Αν υπάρχει κάτι αρνητικό σε αυτές τις κυκλοφορίες είναι οι διάρκειες των δίσκων. Πιστεύω στα 50 λεπτά θα ήταν ιδανικά για να ακούγονται πιο συμπαγής. Για τα δύο τελευταία δεν έχω γνώμη καθώς ούτε τα έχω ακούσει ποτέ.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Eξαιρετικό άλμπουμ και με μια μεγάλη στιγμή για το 90s progressive, το έργο τέχνης "Face Your Fears".
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Starman έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 08:26 Με δεδομένο όμως το μουσικό πλαίσιο στο οποίο αρέσκεσαι να κινείσαι θα βρεις πραγματάκια και στα υπόλοιπα, ειδικά στο Very.
Το ντεμπούτο και το Very είναι αρκετά κοντά από θέμα ύφους / στυλ. Μετά σαν να «μοντερνοποιήθηκαν» κάπως -όχι κάτι το τραγικό- κ κάπου να χάθηκε η προγκ σπιρτάδα που είχαν στην αρχή.

Βάζω και το για το reference:



1 When Shadows Are Gone 4:45
2 Lost Faith 1:05
3 Thorn In My Mind 5:28
4 Reborn 4:32
5 A Voice Inside 5:36
6 Winter Dreams 5:59
7 Fearing The Daylight 4:56
8 I Leave The Past Behind 7:25
9 Alone - Panterei Part I 4:30
10 She's Flying - Panterei Part II 7:01
11 A New Beginning - Panterei Part III 4:15
12 Dancing With Tears In My Eyes 4:49
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από theBox »

Progress_Lost έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 14:37 Eξαιρετικό άλμπουμ και με μια μεγάλη στιγμή για το 90s progressive, το έργο τέχνης "Face Your Fears".
Θυμαμαι στην συνεντευξη στο invader τοτε, οταν ειχε ερθει η κουβεντα στο face your fears και ο φιλος μας εξηγουσε το κονσεπτ, ο συντακτης ειχε αναφωνησει "Μα αυτο ειναι ακριβως το κονσεπτ του Ivory gate of Dreams!"
Στο οποιο ο φίλος μας ειχε απαντησει: "Το ξερω, αλλά το δικο μας εχει γραφτει παλιοτερα απο το Ivory!"

Διαβαζοντας τους σχετικα "αγουρους" στιχους, σκεφτομαι οτι μπορει και να ελεγε αληθεια.

Τιμια μπάντα, αλλα δεν με τρελανε ποτε ιδιαιτερα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 21:03
Progress_Lost έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 14:37 Eξαιρετικό άλμπουμ και με μια μεγάλη στιγμή για το 90s progressive, το έργο τέχνης "Face Your Fears".
Θυμαμαι στην συνεντευξη στο invader τοτε, οταν ειχε ερθει η κουβεντα στο face your fears και ο φιλος μας εξηγουσε το κονσεπτ, ο συντακτης ειχε αναφωνησει "Μα αυτο ειναι ακριβως το κονσεπτ του Ivory gate of Dreams!"
Στο οποιο ο φίλος μας ειχε απαντησει: "Το ξερω, αλλά το δικο μας εχει γραφτει παλιοτερα απο το Ivory!"

Διαβαζοντας τους σχετικα "αγουρους" στιχους, σκεφτομαι οτι μπορει και να ελεγε αληθεια.

Τιμια μπάντα, αλλα δεν με τρελανε ποτε ιδιαιτερα.
Έχω την εντύπωση πως αυτό το έχεις αναφέρει και μάλιστα αυτούσιο σε άλλο τόπικ. Έχω φάει τρελό deja vu τώρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Σάβ 09 Απρ 2022, 02:58
theBox έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 21:03
Progress_Lost έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 14:37 Eξαιρετικό άλμπουμ και με μια μεγάλη στιγμή για το 90s progressive, το έργο τέχνης "Face Your Fears".
Θυμαμαι στην συνεντευξη στο invader τοτε, οταν ειχε ερθει η κουβεντα στο face your fears και ο φιλος μας εξηγουσε το κονσεπτ, ο συντακτης ειχε αναφωνησει "Μα αυτο ειναι ακριβως το κονσεπτ του Ivory gate of Dreams!"
Στο οποιο ο φίλος μας ειχε απαντησει: "Το ξερω, αλλά το δικο μας εχει γραφτει παλιοτερα απο το Ivory!"

Διαβαζοντας τους σχετικα "αγουρους" στιχους, σκεφτομαι οτι μπορει και να ελεγε αληθεια.

Τιμια μπάντα, αλλα δεν με τρελανε ποτε ιδιαιτερα.
Έχω την εντύπωση πως αυτό το έχεις αναφέρει και μάλιστα αυτούσιο σε άλλο τόπικ. Έχω φάει τρελό deja vu τώρα.
Στο φβ τα λεγαμε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είχε κάνει τη αίσθησή του τότε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DREAMSCAPE (DE) - Trance-Like State (1997)

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 14:52
Starman έγραψε: Πέμ 07 Απρ 2022, 08:26 Με δεδομένο όμως το μουσικό πλαίσιο στο οποίο αρέσκεσαι να κινείσαι θα βρεις πραγματάκια και στα υπόλοιπα, ειδικά στο Very.
Το ντεμπούτο και το Very είναι αρκετά κοντά από θέμα ύφους / στυλ. Μετά σαν να «μοντερνοποιήθηκαν» κάπως -όχι κάτι το τραγικό- κ κάπου να χάθηκε η προγκ σπιρτάδα που είχαν στην αρχή.

Βάζω και το για το reference:



1 When Shadows Are Gone 4:45
2 Lost Faith 1:05
3 Thorn In My Mind 5:28
4 Reborn 4:32
5 A Voice Inside 5:36
6 Winter Dreams 5:59
7 Fearing The Daylight 4:56
8 I Leave The Past Behind 7:25
9 Alone - Panterei Part I 4:30
10 She's Flying - Panterei Part II 7:01
11 A New Beginning - Panterei Part III 4:15
12 Dancing With Tears In My Eyes 4:49
Επίσης τεράστιο άλμπουμ!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”