Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από CountRaven »

Βάζω και εδώ την ερώτηση που έβαλα και στην ομαδάρα μας στο Φ μπ. Ξεκινώντας νέα σειρούλα.

Μπορείτε να απαντάτε μονολεκτικά ή και με λίγα λόγια ή με ιστορία που έχει να κάνει με την απάντηση σας (πχ. Εδώ λέμε για ένα συγκεκριμένο άλμπουμ, μπορείτε να γράψετε πως έτυχε και το ακούσατε πρώτη φορά).

Go:

Ποιο ήταν το άλμπουμ που σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από CountRaven »

Απαντάω πρώτος και λέω φυσικά το Deliver Us. Χωρίς αυτό τίποτα δεν θα ήταν το ίδιο για μένα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Silenius »

Dio - Diamonds The Best Of Dio

Ήταν ένα από τα πρώτα βινύλια που απέκτησα ποτέ. Από super market μάλιστα στον Πειραιά, εκεί που ήταν το Νέον για όσους γνωρίζουν. Το άκουσα άπειρες φορές και δε θυμάμαι πόσες ώρες έχω μείνει στη ζωή μου απλά να κοιτάζω αυτή τη φωτογραφία του Dio στο οπισθόφυλλο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Sign of the hammer. Αυτόν τον εφηβικό έρωτα δεν τον ξεπέρασα ποτέ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από TitusGroan »

Γενικοτερα στο μεταλ το Greater Art απο Lake of Tears. Στα δικα μας μαλλον το Battle Cry και το Painkiller
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από theBox »

Bal Sagoth - Starfire Burning Upon the Ice veiled throne of ultima thule.

Μαλλον ο δισκος που εχω ακουσει περισσοτερες φορες απο καθε τι αλλο στη ζωη μου, απο τη χρονια που βγηκε εως σημερα.

Δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερα συγκλονιστικες ιστοριες για τα αλμπουμ της εφηβειας μου (περα απο τα πολυ βασικα/πολυ απαρχες). Απο τοτε που αρχισα να αγοραζω χάμμερ (mid-late 96) η φαση ηταν "διαβαζω κριτικη - στελνω μαμα στο ροκ σιτυ" μια-δυο φορες το μηνα.

Ε ρε παιδι μου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα εκανε σωστα αυτος ο δισκος για το εφηβο κουτακι που ακουγε μεταλ και διαβαζε fantasy/cthulhu/sci-fi. Απο το εξωφυλλο, τους πωρωτικους τιτλους, τους ΑΚΟΜΑ πιο πωρωτικους στιχους, το grande/λογοτεχνικο επιπεδο γλωσσας, τις πλουραλιστικες δομες και ενορχηστρωσεις κομματιων (το πρωτο τρακ μςτα το ιντρο παιζει να εχει γυρω στις 60 αλλαγες ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ). ΟΟΟΟΟΛΑ ΛΕΜΕ. Στα τρελα συν οτι πολλα απο τα θεματα των πληκτεων θυμιζαν αρκετα το soundrack του warcraft2 που κυριολεκτικα ελιωνα εκεινη την περιοδο. Γενικα το 13χρονο κουτακι και οι Sagoth ηταν a match made in heaven!

Για το δισκο λοιπον εμαθα απο τον Φλωρακη στο Χαμμερ, που -φυσικα- του ειχε βαλει 10αρι και μπηκε στο ρανταρ μου. Λιγους μηνες μετα, -αρχες 97- το βλεπω να φιγουραρει και πρωτο στη λιστα του συγκεκριμμενου συντακτη για τα καλυτερα του 96 και καπου εκει αποφασισα να το αποκτησω. Αφου ταλαιπωρησα τη μανα μου με μερικες επισκεψεις ροκ σιτυ (δεν το πετυχα με την πρωτη), τελικα το πολυπωθητο μπλε σιντακι ηρθε σπιτι και μου άλλαξε την αντιληψη για το τι πρεπει να ζηταω/ψαχνω απο την επικη μουσικη αλλά και την μουσικη γενικοτερα.

Απο τοτε εκανε τουλαχιστον κανα χρονο να βγει απο το σιντι πλευερ - μιλαμε για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ακροαση- και φυσικα το ειχα γραψει και σε κασσετουλα για τις διαδρομες απο και προς σχολειο/φροντιστηριο κτλ.

Δυστυχως ομως θυμαμαι και την αποτομη και βαναυση προσγειωση που βιωσα με την πρωτη ακροαση του επομενου δισκου - battle magic- το οποιο αν και τιμιο στα επιμερους, δεν μου χαρισε την ιδια επικη μεθεξη που τοσο απλοχερα εδινε το Starfire. Ηταν ηδη αρκετα πιο "φωτεινο" , cheesy και....disney.

Επρεπε να φτασουμε στο 2019 για να ξαναβγαλουν οι Sagoth (ως Kull πλεον) κατι αντιστοιχα σκοτεινο και μουσικα παρομοιο με το Starfire στο "ντεμπουτο" τους Exile, το οποιο φυσικα ειναι ο,τι καλυτερο εχουν βγαλει ποτε οι αδερφοι Maudlin μετα το Starfire.

Darkly bejewelled circlet of night
Crown of the elder king
Unfettered at last the trinity of might
The scepter, the crown and the ring.

Αυτα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από nicolasg »

Ειχα ακούσει ηδη Slayer και λίγο Anthrax ,ειχα μια επαφή με Running Wild...ίσως και καποιο αλλο ακομα, αλλο το σοκ και η καταλυτικη επιδραση ηταν οταν ακουσα το Heart of Steel και το The Crown and the Ring..... πρώτη φορά κολλησε μουσική στο κεφάλι μου, πρώτη φορα επιζητουσα τοσο μανιωδώς να ξανακούσω κάτι.....απο κει και περα το Kings of Metal ολόκληρο εβαλε τα πράγματα στο δρόμο τους! Επίσης η αφήγηση της ιστορίας του παππου στον εγγονό μου ειχε φανεί αριστουργηματικη! Ακόμα δλδ ετσι μου φαίνεται 😁
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Εγω με Hail to England ξεκινησα και μετα τα πηρε ολα ο κατηφορος
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από nick »

Black Sabbath - Headless Cross , α ρε Tony Martin θέουλα! (επανεκδιδονται ολα νομιζω ε?)
απο τα πρωτα αλμπουμ που ακουσα σαν πιτσιρικας και αυτο που με ωθησε στο να ψαχτω ειδικοτερα με Sabbath και γενικοτερα , μετεπειτα στον θαυμαστο κοσμο του μεταλ!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κονταροχτυπήματα μεταξύ BLACK SABBATH - Master or Reality και DEEP PURPLE - Made in Japan. Ασήκωτη μουντίλα και στιχάρες από τη μία, ασύληπτα φορτία ενέργειας που απελευθερώθηκαν επί σκηνής από την άλλη. Προθάλαμος αμφότερα για ό,τι θα επακολουθούσε.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τρί 26 Απρ 2022, 10:09 Bal Sagoth - Starfire Burning Upon the Ice veiled throne of ultima thule.

Μαλλον ο δισκος που εχω ακουσει περισσοτερες φορες απο καθε τι αλλο στη ζωη μου, απο τη χρονια που βγηκε εως σημερα.

Δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερα συγκλονιστικες ιστοριες για τα αλμπουμ της εφηβειας μου (περα απο τα πολυ βασικα/πολυ απαρχες). Απο τοτε που αρχισα να αγοραζω χάμμερ (mid-late 96) η φαση ηταν "διαβαζω κριτικη - στελνω μαμα στο ροκ σιτυ" μια-δυο φορες το μηνα.

Ε ρε παιδι μου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα εκανε σωστα αυτος ο δισκος για το εφηβο κουτακι που ακουγε μεταλ και διαβαζε fantasy/cthulhu/sci-fi. Απο το εξωφυλλο, τους πωρωτικους τιτλους, τους ΑΚΟΜΑ πιο πωρωτικους στιχους, το grande/λογοτεχνικο επιπεδο γλωσσας, τις πλουραλιστικες δομες και ενορχηστρωσεις κομματιων (το πρωτο τρακ μςτα το ιντρο παιζει να εχει γυρω στις 60 αλλαγες ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ). ΟΟΟΟΟΛΑ ΛΕΜΕ. Στα τρελα συν οτι πολλα απο τα θεματα των πληκτεων θυμιζαν αρκετα το soundrack του warcraft2 που κυριολεκτικα ελιωνα εκεινη την περιοδο. Γενικα το 13χρονο κουτακι και οι Sagoth ηταν a match made in heaven!

Για το δισκο λοιπον εμαθα απο τον Φλωρακη στο Χαμμερ, που -φυσικα- του ειχε βαλει 10αρι και μπηκε στο ρανταρ μου. Λιγους μηνες μετα, -αρχες 97- το βλεπω να φιγουραρει και πρωτο στη λιστα του συγκεκριμμενου συντακτη για τα καλυτερα του 96 και καπου εκει αποφασισα να το αποκτησω. Αφου ταλαιπωρησα τη μανα μου με μερικες επισκεψεις ροκ σιτυ (δεν το πετυχα με την πρωτη), τελικα το πολυπωθητο μπλε σιντακι ηρθε σπιτι και μου άλλαξε την αντιληψη για το τι πρεπει να ζηταω/ψαχνω απο την επικη μουσικη αλλά και την μουσικη γενικοτερα.

Απο τοτε εκανε τουλαχιστον κανα χρονο να βγει απο το σιντι πλευερ - μιλαμε για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ακροαση- και φυσικα το ειχα γραψει και σε κασσετουλα για τις διαδρομες απο και προς σχολειο/φροντιστηριο κτλ.

Δυστυχως ομως θυμαμαι και την αποτομη και βαναυση προσγειωση που βιωσα με την πρωτη ακροαση του επομενου δισκου - battle magic- το οποιο αν και τιμιο στα επιμερους, δεν μου χαρισε την ιδια επικη μεθεξη που τοσο απλοχερα εδινε το Starfire. Ηταν ηδη αρκετα πιο "φωτεινο" , cheesy και....disney.

Επρεπε να φτασουμε στο 2019 για να ξαναβγαλουν οι Sagoth (ως Kull πλεον) κατι αντιστοιχα σκοτεινο και μουσικα παρομοιο με το Starfire στο "ντεμπουτο" τους Exile, το οποιο φυσικα ειναι ο,τι καλυτερο εχουν βγαλει ποτε οι αδερφοι Maudlin μετα το Starfire.

Darkly bejewelled circlet of night
Crown of the elder king
Unfettered at last the trinity of might
The scepter, the crown and the ring.

Αυτα.
Ακόμα περιμένω το βινύλιο...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από CountRaven »

"διαβαζω κριτικη - στελνω μαμα στο ροκ σιτυ"
Εκλαψα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

CountRaven έγραψε: Τρί 26 Απρ 2022, 15:14
"διαβαζω κριτικη - στελνω μαμα στο ροκ σιτυ"
Εκλαψα.
μεταλλομητερα
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από theBox »

Κατεβαινα και μονος μου τα Σαββατα προφανως, αλλά για τετοιες περιπτωσεις που ηθελε συνεχεις επισκεψεις μεχρι να το πετυχεις in stock, η μαμά ηταν....μανουλα μιας και δουλευε πολυ κοντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Q&A #1 - Ποιο άλμπουμ σας επηρέασε περισσότερο στην εφηβεία σας;

Δημοσίευση από CountRaven »

Κάνω εικόνα μαμά κουτιού με τσαντούλα να ζητάει από Μάνθο ή από Ηλία Bal Sagoth.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”