UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Συναυλίες που έγιναν το 2022.
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Skullfist »

Όχι άλλο κάρβουνο...έλεος...
Εννοείται ότι πρέπει να επιστρέψει χρήματα εφόσον ακυρώνει ο χεντλαινερ , συν την παραμόρφωση του λάιν απ με όλες τις προηγούμενες ακυρώσεις.
Αλλιώς μάλλον δεν θα με ξαναδουν
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από crimsonglory »

Από τη μία κρίμα γιατί σίγουρα θέλει πολλή προσπάθεια να στηθεί κάτι τέτοιο, καθώς και για την ιστορία του φεστιβάλ. Από την άλλη, το λες και λίγο ντροπή με το line up που έχει απομείνει τα εισιτήρια να χτυπάνε τιμές Keep It True ή να είναι διπλή τιμή από αντίστοιχα φέστιβαλ που φέτος τουλάχιστον μας έριξαν στα αυτιά.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Το πρωί που το ειδα ήταν σπασμωδική η αντίδρασή μου.
Να εξηγηθώ. Το φεστιβάλ αρχικά ήταν να γίνει Μάρτιο του 20. Για Μάρτιο 20 δεν είχα πάρει εισιτήρια, δε θα πήγαινα καθώς μόνο ένα μικρό ποσοστό των συγκροτημάτων με ενδιέφεραν.
Εισιτήρια πήρα το Δεκέμβρη του 20 κυρίως για τρεις λόγους.
Πρώτον, μάλλον αντέδρασα στο lockdown με «χαμήλωμα του πήχη» και αν και το 20 δε θα πήγαινα το 21 ήθελα να πάω σε ένα metal event.
Δεύτερον, θεώρησα σωστό για τη βοήθεια της σκηνής, του φεστιβάλ και όλα αυτά τα ρομαντικά και αφού σκάω φράγκα για τα βινύλια αρκετών εκ των συγκροτημάτων που θα εμφανιστούν, να στηρίξω και το φεστιβάλ.
Και τρίτο και σημαντικότερο, να δω Titan Force που δεν έχω δει, στην 5αδα των αγαπημένων μου US metal συγκροτημάτων.

Επίσης, δε γνωρίζω τα παιδιά που διοργανώνουν παρά μόνο πολύ τυπικά και δεν έχω αρνητικά ή και θετικά συναισθήματα για αυτούς. Με την έννοια δε θα στηρίξω και θα Καλύψω επειδή είναι φίλοι μου, ούτε θα κράξω επειδή δεν τους πάω. Δηλαδή δεν ενστερνίζομαι δηλώσεις του στιλ: «απαράδεκτοι», «δε ξαναπάω», «γαμιουνται» κλπ. Είναι προφανές ότι πρόκειται για μπιζνα και ένας επιχειρηματίας/προϊόν/διοργάνωση μπορεί να είναι καλό ή κακό. Επίσης είναι προφανές ότι αν πχ κάθε προηγούμενη διοργάνωση έβγαλε 100€ κέρδος, με αυτά που γίνανε τα τελευταία 2 χρόνια, θα μπορούσαν να είχαν μπει 10000€ μέσα. (Ενδέχεται να έχουν λάβει κάποια βοήθεια απο το κράτος που δεν υπολογίζω). Άρα το πόσο «υγιής» οικονομικά είναι η επιχείρηση είναι λίγο σχετικό. Φαίνεται ότι και 10 χρόνια να σου πηγαίνει καλά μια διοργάνωση, ένα τέτοιο πατατράκ μπορει να σε βάλει μέσα με φαλιμέντο που λέμε.

Όμως, κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ τον καταναλωτή. Όπως αντίστοιχα δεν ενδιαφέρουν τον έμπορο τα σχετικά με τον καταναλωτή. Φτιάχνει ένα προϊόν και το πουλάει και άμα αρέσει στον καταναλωτή και μπορεί το αγοράζει. Τέλος. Τώρα σε περιπτώσεις δύσκολες γίνεται επίκληση στο συναίσθημα του οπαδισμού. Να στιριξουμε τη φάση. Τα παιδιά να μη χρεοκοπήσουν. Κλπ κλπ.

Εν κατακλείδι, δε θα ζητήσω να ακυρώσω εισιτήρια.
Τα έχω πάρει 1,5 χρόνο πίσω για να σκεφτώ το οικονομικό. Θα το δω σαν μια βόλτα να δω καμιά Μπαντούλα, να πάρω κανα βινύλιο κλπ. ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ EVENTS ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΑΝΑΚΑΤΩΣΟΥΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ.
Δεν θα υπήρχε κανένα παράπονο απλώς με μια επιλογή ακύρωσης. Πάλι φαίνεται όμως ότι είναι ζωτικής σημασίας να μην πέσουν κάτω από κάποιο τζίρο. Προτιμούν να έρθουν σε «ρήξη» με το κοινό τους, παρα να πουν «μπορείτε να ακυρώσετε άμα θέλετε, αλλά άμα μπορείτε μην το κάνετε γιατί θα πάμε φυλακή»!

(*νομίζω νομικά στο εμπορικό δίκαιο ισχύει ότι άμα πληρώσεις κάτι και αυτό το κάτι μετά αλλάξει για οποιαδήποτε λόγο έχεις δικαίωμα σαν καταναλωτής να «προσβάλεις» τη συναλλαγή)
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Επίσης υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να ταξιδέψει το «μέλος» αλά ροναλντινιο, με πλαστά χαρτιά.
Εδώ δεν είναι Παραγουαη, εδώ είμαστε μπουρδελο, όλα καλά!

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »



Νέοι headliners: Conception.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από theBox »

ΜΠΟΥΜ!!!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Skullfist »

Αποστομωτικη απάντηση
Τώρα μαλιστα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 18 Μάιος 2022, 10:30 Κουράστηκα!
Αν γίνεται θα επιστρέψω εισιτήρια.
βάλε και τα δικά μου.

όσοι έχετε face, παίζει καθόλου δράμα στα σχόλια;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Μου έχει δημιουργηθεί οι ακατάσχετη επιθυμία να πάω για να πάρω τζίφρες στις πρώτες πρέσες μου Conception.
Ένα 200 τις 100 πάνω δεν θα μπορέσω να τις πουλήσω discogs;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης πως θα συνυπάρξουν οι Κονσέψιο οπαδοί με την μασχαλίλα Trespass και τις υπόλοιπες τραχανοπλαγιές του line up;

Θα έχεις και τους καθυστερημένους τους ΜονοΜέηντεν που θα έρθουν να δουν Stray Gods για να πάρουν τη πρέζα τους.

Αυτό δεν θα είναι φεστιβάλ. Ψυχιατρείο θα είναι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Ευτυχώς είδα Titan Force όταν έπρεπε και δε χρειάζεται να γράφω μαλακίες ότι περιμένω Κονσέψιο από το 97 που ήταν να παίξουν με Strato και Elegy.

Το διάβασα καμιά δεκαριά φορές αυτό γύρω γύρω, τόσο μαράζι και καημό που να το φανταστώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Celephais »

@Zippo190 Παίζουν διάφορα στα σχόλια, υπάρχει και γκρίνια (διακαιολογημένη), όμως για κάθε έναν που εκφράζει τη δυσαρέσκειά του υπάρχουν διάφοροι άλλοι που εμμέσως πλην σαφώς ορμάνε "τι θέλεις να κάνει ο διοργανωτής, έχει πέσει έξω κλπ". Αυτό που μου κάνει εντύπωση με τα χρόνια είναι ότι για ένα μεγάλο μερίδιο του κόσμου ο εκάστοτε διοργανωτής συναυλιών είναι κάτι σαν ευεργέτης, μας κάνει χάρη, μάγκες, ανθρώπους κλπ επειδή φέρνει μπάντες. Από την άλλη με πολύ μεγαλύτερη ευκολία μπορεί να σταυρώνουμε τον κάθε έμπορο δίσκων/CD, ως λαμόγιο, μπουτλεγκά, δεν μας έκοψε τίποτε ο μαλάκας, δεν ξαναπατάω, είναι κουφάλα κλπ κλπ.

@CountRaven μου έκανε κι εμένα εντύπωση αυτό το μαράζι από το 1997, που προφανώς σε κάποιους ισχύει, αλλά δεν το φανταζόμουν σε τόσο κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Zippo190 »

Celephais έγραψε: Παρ 20 Μάιος 2022, 21:04 @Zippo190 Παίζουν διάφορα στα σχόλια, υπάρχει και γκρίνια (διακαιολογημένη), όμως για κάθε έναν που εκφράζει τη δυσαρέσκειά του υπάρχουν διάφοροι άλλοι που εμμέσως πλην σαφώς ορμάνε "τι θέλεις να κάνει ο διοργανωτής, έχει πέσει έξω κλπ". Αυτό που μου κάνει εντύπωση με τα χρόνια είναι ότι για ένα μεγάλο μερίδιο του κόσμου ο εκάστοτε διοργανωτής συναυλιών είναι κάτι σαν ευεργέτης, μας κάνει χάρη, μάγκες, ανθρώπους κλπ επειδή φέρνει μπάντες. Από την άλλη με πολύ μεγαλύτερη ευκολία μπορεί να σταυρώνουμε τον κάθε έμπορο δίσκων/CD, ως λαμόγιο, μπουτλεγκά, δεν μας έκοψε τίποτε ο μαλάκας, δεν ξαναπατάω, είναι κουφάλα κλπ κλπ.
δεν υπάρχουν ευεργέτες, ειδικά σήμερα.Ο καθένας θέλει να κάνει την δουλειά του και προφανώς να βγάλει ένα κέρδος από αυτό και είναι απόλυτα σεβαστό. Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες, ότι δύο χρόνια τώρα έχουν μπει στον πάγο αλλά ακόμα και έτσι νομίζω ότι είναι πολύ άσχημη εικόνα οι διάφοροι (ειδικά ξένοι) να γκρινιάζουν για το refund.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Ας είμαστε δίκαιοι. Η ντρίμπλα με τους Conception εμένα μου έδειξε πως αν θέλουν, μπορούν. Και οξυδέρκεια έχουν και ικανότητα στη διαχείριση κρίσεων. Και ναι αναφέρομαι στο κομμάτι της διοργάνωσης.

Επειδή τα επόμενα χρόνια τα μέτρα και τα σταθμά θα αλλάξουν πολύ στη φάση με το θεάματα γενικά και θα γίνουν δυστυχώς πολύ χειρότερα, ας αφήσουμε τα νούμερα να μιλήσουν αυτά, τότε.

Και ας φροντίσουν οι διοργανωτές να κρατήσουν το κοινό του φεστιβάλ σε σταθερά επίπεδα. Γιατί καλά είναι τα ιδεολογικά σχόλια από φίλους στο Φ μπ, καλή (λέμε τώρα) και η ρητορική "στήριξε με γιατί μπήκα μέσα, για το Μέταλ ρε γαμώτο" αλλά δυστυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν θα κρατήσει το φεστιβάλ ζωντανό και σε υψηλό πήχη.

Τον χειμώνα που έρχεται έχει να πέσει τρελό γέλιο, ειδικά στην Ελλάδα. Τα οικονομικά δεδομένα θα αλλάξουν πολλά σκηνικά στον χάρτη. Αυτό θα είναι ένα starting point που θα επηρεάσει πολλούς τομείς και για πολύ καιρό. Θα τα δούμε όλα αυτά και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2022”