UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Συναυλίες που έγιναν το 2022.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »



Διασκευάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν θέλω να κάνω εδώ το πόστ μου, αφού πιστεύω ότι αδικούμε το φεστιβάλ με αυτή τη συζήτηση, αλλά τοποθετήθηκαν όλοι εδώ οπότε here it goes.

Τον τελευταίο καιρό έχει επανέλθει η συναυλιακή δραστηριότητα και όπως φαίνεται στα επίπεδα pro-covid. Και ενώ κάποιος θα περίμενε ότι μετά τα μέτρα καραντίνας και τον τρόπο που άλλαξε η ζωή μας από τον κορωνοϊό και τις επιπτώσεις του, θα υπήρχε μια αναθεώρηση του τρόπου που διεξάγονται οι συναυλίες, εγώ απλά παρατηρώ ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα. Ότι αφήσαμε, πήραμε μαζί με όλες τις παθογένειες και τα προβλήματα τους.

Αρχικά θα αναφερθώ στην συναυλία των Accept που για πολλούς κρίνεται ως πετυχημένη. Προσωπικά, παρόλο που οι Accept θέρισαν, την συναυλία την θεωρώ ντροπή. Και αυτό γιατί ο υπεράριθμος κόσμος στριμώχτηκε μέσα στο γκαγκάριν, με αποτέλεσμα οι συνθήκες παρακολούθησης να μην είναι οι καλύτερες. Διαβάζω για άτομα που την απόλαυσαν, για ρωτήστε όμως άτομα με κινητικά προβλήματα, αναπνευστικά προβλήματα ή ακόμα και κοντούς/ες που δεν είχαν εικόνα της σκηνής. Για πείτε, γιατί δεν υπάρχει κοπέλα έγκυος που να μπορεί να απολαύσει ένα λαιβ έστω και καθιστή; Για ρωτήστε τα άτομα που έμειναν στο προθάλαμο επειδή η κυρίως αίθουσα ήταν τίγκα. Είναι αυτές συνθήκες για λάιβ με covid να τρέχει; Δηλαδή πρέπει να έχουμε καμια λιποθυμία για να πούμε ότι θέλουμε άνετα λαιβ;

Δεύτερον η συναυλία των Bauhaus: διαβάζω ότι η μπάντα έπαιξε μια ώρα με άθλιο ήχο (και κίνδυνο πρόκλησης βλάβης στην ακοή) και μετά τσαντίστηκαν και έφυγαν. Ακολούθησαν δηλώσεις της πούτσας, τύπου "ο άλλος έφταιγε", "το wireless δεν λειτουργούσε" και λοιπά που δεν ενδιαφέρουν κανένα. Δηλαδή τώρα σοβαρά, υπάρχει άτομο που διάβασε τις δηλώσεις και είπε "οκ είχανε πρόβλημα με την κονσόλα, απόλυτα κατανοητό συμβαίνουν αυτά;" Ρε ποιόν δουλεύετε;

Τρίτον το UtH όπου τα έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά με τις συνεχείς ακυρώσεις, την αλλαγή ημερομηνίας, τα εισιτήρια που δεν εξαργυρώνονται αλλά πούλα τα στον Σάκη τον Triumpther αν είναι και στο μισό της αξίας τους μην χάσεις τα λεφτά και την πολύ σωστή παρατήρηση του @CountRaven
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι αυτό το 300ρι το είχα σκάσει στο μεγαλύτερο μέρος του -προπληρώνοντας ακτοπλοϊκά, ξενοδοχείο, live ticket- για να δω τους Titan Force που ακυρώθηκαν την τελευταία στιγμή -και θεωρητικά δεν με ενδιέφεραν οι Νορβηγοί που όπως έγραψα και παραπάνω σε αυτό το νήμα, ήταν θαυμάσια και έξυπνη saving ντρίπλα-.Ναι φυσικά και θα θεωρούσα δεδομένη την δυνατότητα που θα έπρεπε να έχω ως πελάτης που δεν θα δω αυτό για το οποίο πλήρωσα, απλά να επιστρέψω το live εισιτήριο μου και να πάρω τα χρήματα μου / ή μέρος τους πίσω. Τόσο απλό.
και
Για πολλούς αυτό το 300ρι είναι ο μισός τους μισθός.
Εγώ θα έλεγα και το €50άρι.

Που καταλήγω: κάποια στιγμή πρέπει να δούμε τους αυτούς μας ως καταναλωτές. Ωραία η μουσική, ωραίες οι συναυλίες, ωραίες οι μπάντες αλλά κανείς δεν παίζει για την ψυχή της μάνας του, κανείς δεν διοργανώνει λαιβ για "το μέταλ και μόνό" και αν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο έχει παρέλθει αυτή η εποχή. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΟΚ;

Ας πάψει επιτέλους η προσέγγιση "όλα για το μέταλ", "είμαστε αδέλφια" και λοιπές παπαριές. Όχι δεν είμαστε και εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου "αδελφό" με κάποιον που καπνίζει αβέρτα σε κλειστό χώρο και στον ΠΟΥΤΣΟ του αν εγώ δεν αναπνέω. Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε τους εαυτούς μας ως καταναλωτές που έχουν πληρώσει χρήματα για μια υπηρεσία και αναμένουν να πάρουν την υπηρεσία.

Θα επανέλθω για το UtH.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
nightbreaker33
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ 23 Ιουν 2021, 13:15
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από nightbreaker33 »

αλά, αυτό ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα. Όλη η πορεία αυτού του φεστιβάλ, από τον Μάρτη του 2020 μέχρι σήμερα, ήταν η μια γκαντεμιά μετά την άλλη. Αν δεις με τι lineup ξεκίνησε και με τι lineup κατέληξε, είναι για κλάματα. Παρόλα αυτά εγώ χάρηκα που κατάφερε και έγινε, έστω και έτσι.
Ναι θυμαμαι την αφισα. Το καλο που εκαναν στου 2022 της ημερομηνιες, ηταν που εβαλαν ίδιο αριθμό συγκροτημάτων και στις δύο ημερομηνίες γιατί είχαν στην προηγούμενη αφίσα 5 μπάντες γορμ απ, 5 μπάντες πρώτη ημέρα, 7 τη δεύτερη και 8 την τρίτη. Θα πηγαινα και δεύτερη ημέρα αλλά ακυρώθηκαν Slough Feg και Fifth Angel. Οσο για τους Zemial, ενα demo που ακουσα ηταν οντως black metal με λιγο ταχυτητα μέσα. Είδα και καποια βίντεο live και είχαν ένα τραγουδιστή που τραγουδούσε καθαρά και τον ντράμμερ που έκανε τα black metal φωνητικά. Ο ντράμμερ πρέπει να ήταν ο ιδρυτής απ ότι βλέπω στο MA.
Άβαταρ μέλους
Lo Spirito Continua
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 00:36

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Lo Spirito Continua »

Tρελάθηκα με μπλούζα τραγουδιάρη Konquest

(Negazione- Lo spirito Continua)

Εξαιρετικός, αυθεντικός ήχος χωρίς τριγκαρίσματα και αηδιαστικές μεγά-μπρούκλικες παραγωγές.

Α ΟΚ, τώρα είδα πως ήταν στους Carlos Dunga και Destinazione Finale, κομπλέ.

Οι πανκς θα διδάξουν μέταλ λοιπόν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lo Spirito Continua την Δευ 13 Ιουν 2022, 18:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από Xstroyer »

Lo Spirito Continua έγραψε: Δευ 13 Ιουν 2022, 17:31 Tρελάθηκα με μπλούζα τραγουδιάρη Konquest

(Negazione- Lo spirito Continua)

Εξαιρετικός, αυθεντικός ήχος χωρίς τριγκαρίσματα και αηδιαστικές μεγά-μπρούκλικες παραγωγές.

Α ΟΚ, τώρα είδα πως ήταν στους Carlos Dunga και Destinazione Finale, κομπλέ.

Οι πανκς θα διδάξουν μέταλ λοιπόν!
Γι' αυτό ήρθαν No Remorse. Για να διδάξουν μπαλίτσα αυθεντικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS XVI - 9 με 11 Ιουνίου 2022

Δημοσίευση από CountRaven »

Here’s the ridiculous story of how we made Athens possible.

Play Oberhausen Germany. Drive immediately to the airport in Düsseldorf so the Thunderor boys can get some sleep. Our flight leaves at 7am and we arrive at 2am. At this point we’re thinking “cool, at least we’ll avoid the line ups”.

Wrong! The airport was more insane than Disneyland. It took us 4 hours to get through to our gate. But we made our flight and all’s good!

Arrive in Athens on no sleep. Check into the hotel with a bit of time to eat and shower and get our lives together. Driver picks us up and we arrive at the venue. Organize merch and it’s roughly half hour til show time!

Played one of the most memorable sets we’ve ever played to one of the most die hard crowds. Had a blast. Cool!

5am pick up to catch our flight to Berlin. Again, no sleep. Arrive in Berlin and drive 3 hours to Hamburg just in time for load in. Played a great set and now it’s an 8 hour drive to Czech the next day. Managed to get a few hours in that night.

We were running on fumes but we’d do it all again in a heartbeat. Cheers to rock.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2022”