TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Στις 2 Σεπτέμβρη θα κυκλοφορήσει από την Metal Blade το νέο, τέταρτο, άλμπουμ των Σουηδών Τrial (καμμία σχέση με τους συνονόματους Βέλγους του πολύ καλού "Scream for Mercy" ΕΡ) και θα έχει τίτλο "Feed The Fire". Κλασικό metal της εποχής με μερικά καλά τραγούδια. Το πρώτο single "Sulphery" μόλις κυκλοφόρησε:



Τracks:

01. Tria Prima
02. Sulphery
03. Thrice Great Path
04. In the Highest
05. Snare of the Fowler
06. Feed the Fire
07. The Faustus Hood
08. Quadrivium
09. The Crystal Sea

CD Bonus Tracks:
10. Sisters of the Moon
11. Die Young

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το πρώτο κομμάτι μου φάνηκε λίγο υποδεέστερο των μέχρι τώρα κομματιών τους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Zippo190 έγραψε: Παρ 08 Ιούλ 2022, 19:27 Το πρώτο κομμάτι μου φάνηκε λίγο υποδεέστερο των μέχρι τώρα κομματιών τους.
Xμ... Το ρεφρέν μου άρεσε... Και γενικά το κομμάτι... Αλλά σίγουρα θα υπάρξει γκρίνια γιατί έβγαλαν τελείως το σκοτεινό/occult/ King Diamond ύφος που τους έκανε γνωστούς.. αν όλος ο δίσκος είναι έτσι θα υπάρξει αρκετή γκρίνια από αυτούς που προτιμούσαν το παλιό ύφος του "Vessel" πχ...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Kαι δεύτερο κομμάτι:

Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Όχι άσχημο δισκάκι λίγο περίεργο όμως. Άλλαξαν το ύφος σε μεγάλο βαθμό (έχουν και νέο τραγουδιστή), εξαφανίζοντας τα Mercyful Fate/King Diamond και τα doomy στοιχεία που είχαν και πήγαν σε κλασσικές φόρμες. Βασικά ακούγονται σαν πιο υποτονικοί Enforcer. Έχει 4-5 πολύ καλά τραγούδια, πολύ ωραίες μελωδίες, αλλά πολλά από αυτά τα ωραία που ακούς δεν σου μένουν.

Βαθμός: 6,5/10

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Progress_Lost την Σάβ 03 Σεπ 2022, 23:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

λίγο που το άκουσα μου φάνηκε αφάνταστα άνευρο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: TRIAL (SWE) - Feed The Fire (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Οι κιθαρες κανουν παρτυ παντως, εγω αυτο εχω να πω. Και το songwriting δεν μου φαινεται τοσο μετριο οσο λετε. Θα επανελθω μολις το χωνεψω. Μεχρι τωρα θετικες εντυπωσεις. Παιζει φουλ 90ς γερμανια λογικη μαζι με "liquid" αμερικανικο κιθαριστικο οιστρο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”