TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »



ΝΑΙ ΝΑΙ

Περιμένω ποστ υπερανάλυσης @Vic.

Εικόνα
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

TOXIK - Dis Morta

CD Digipak

1. Dis Morta
2. Feeding Frenzy
3. The Radical
4. Power
5. Hyper Reality
6. Creating The Abyss
7. Straight Razor
8. Chasing Mercury
9. Devil In The Mirror
10. Judas

Ltd. Vinyl LP

A-Side

Dis Morta
Feeding Frenzy
The Radical
Power
Hyper Reality

B-Side

Creating The Abyss
Straight Razor
Chasing Mercury
Devil In The Mirror
Judas

Pre-order » https://lnk.to/dismorta


TOXIK reveal track list of "Dis Morta"

Get ready, a new TOXIK album will be released on August 5, 2022 via Massacre Records!

"Dis Morta" marks the thrash metal legends' third full-length album, and picks up where "Think This", the band's second album, leaves off. It's an ambitious album with very little regard for tradition or even expectation - it's honest and real, and the heaviest TOXIK release yet!

The track list of the album is available below.

You can already pre-order the album as a CD Digipak as well as limited edition vinyl LP in selected online stores - click here » https://lnk.to/dismorta
More stores will be added over the next few weeks.

"Dis Morta" was mixed by Martin Furia, and mastered by Maor Appelbaum / Appelbaum Mastering. The album's cover artwork was designed by Alcides Burn / Burn Artworks.

Έχουμε και tracklist.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από Vic »

Υπερανάλυση Βικ:

Το παρήγγειλα.


Αυτά :P
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Vic έγραψε: Τετ 18 Μάιος 2022, 18:36 Υπερανάλυση Βικ:

Το παρήγγειλα.


Αυτά :P
Υπήρξες μινιμαλιστικός.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από Zippo190 »

αγαπητέ αγιεβασίλη,

για χριστούγεννα θέλω σεντόνι διπλό Βικ για τόξικ

άλλωστε αναμένουμε δισκάρα.

ευχαριστώ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από Vic »

Οι Toxik είναι παιδική αγάπη, ο αδερφός είχε πάρει το World Circus από τότε και εγώ το σάμπλαρα όταν άκουσα το flexi που είχε βγει για την Stars on Thrash συλλογή, με το Χάμερ το δίνανε, στο Χάπενινγκ/Ροκ Σίτυ; Δεν ξέρω, κάπου. Το έχω ακόμα, δυτυχώς τσαλακωμένο(!) Ε, εκεί έχει το μπιπ μπιπ μπιπ ίντρο του Heart Attack (ένα ΕΠΟΣ ΕΠΩΝ) και έτσι ήταν από τα πρώτα και αγαπημένα μου όταν βούταγα κρυφά λίγο αργότερα τα βινύλια του αδερφού όταν έλειπε. Συγκεκριμένα ήταν η μπάντα που επέλεγα όταν ήθελα να πιάσω god level guitar hero mode στο air guitar που γενικώς είμαι βιρτουόζος να ξέρετε. Συγκεκριμένα το ομώνυμο κομμάτι με το διεστραμμένα ορμητικό ριφ και το σόλο με τα sweeps - που σημειωτέον όταν έμαθα τι είναι το sweep και πώς το κάνουνε (θεωρητικά πάντα) λίγα χρόνια μετά, προσάρμοσα το ερ παίξιμό μου αναλόγως, very satisfying.

Το 1992 απέκτησα την αυθεντικιά κασέτα του Think This (δώρο πακέτο με No More Color και The Meaning of Life). Μου άρεσε τρελά το ομώνυμο, το In God και σκόρπια πράγματα εδώ κι εκεί (και οι εισαγωγές). Αλλά το World Circus πολύ καλύτερο, κάπως έτσι. Ίσως για αυτό (μπα) έκανα την μαλακία και ΔΕΝ αγόρασα το Think This μπλουζάκι στο Happening τότε, αλλά το έπαιζα και τρου, μόνο τα ποζέρια τα πετάνε όλα στα ρούχα αντί για την μουσική. CD Toxik δεν έβρισκα τότε αλλά μικρό το κακό, είχα βινύλιο/κασέτα. Μετά βέβαια τα ήθελα σαν βλαμμένος.

Απέκτησα τα CD στην Αγγλία (αλμυρά... αυτά πέσανε σήμερα και το μπλουζάκι κάνει άνετα δυνατό τριψήφιο νούμερο), το 1997, όταν απέκτησα τσεκμπουκ σαν φοιτητής και άρχισα να καταστρέφομαι οικονομικά ΚΑΙ με το ebay. Εκεί γύρισε ένας διακόπτης (βασικά είχε γυρίσει με τα χρόνια που άκουγα πολύ πιο ζόρικα, προγκοπράγματα) και το Think This μου έγινε εμμονή και οι Toxik ακόμη πιο λατρεία. Σήμερα δεν ξέρω να σας επώ ποιο από τα δύο αγαπώ πιο πολύ, έχουν και αυτά περάσει στην μυθική κατηγορία των "γαμάτων δύο πρώτων" αλά Annihilator, Paradox, Sacred Reich, Forbidden, Heathen, Sabbat, Atrophy κ.ο.κ.

Έχω πάρει ό,τι υπάρχει με το όνομά τους, demo, dvd, boxset (με όλα τα καινούργια πράματα που γράψανε από το reunion και δώθε, μερικά γαμάτα), αλλά ακόμα περιμένω το νέο άλμπουμ και το νέο μάλλον σταθερό πια lineup να δώσω πόνο. Παραγωγή καλή θέλω και στα λοιπά εμπιστεύομαι Josh τυφλά.

Όταν επέστρεψαν εντωμεταξύ και ο Josh Christian μπήκε στο FB έκανα το κονέ, εξομολογήθηκα τον έρωτά μου (του άρεσε πολύ ότι έκανα ερ γκιτάρ με το World Circus αν και δεν νομίζω να έπιασε την σοβαρότητα του κομπλιμέντου) και από τότε κρατάμε επαφή, έχοντας ανταλλάξει σεντονάρες μεταξύ μας.

Νόμιζα ότι θα τον δω και από κοντά και θα ήταν μια πολύ χαρμόσυνη συνάντηση όπου φυσικά θα γινόμασταν οι καλύτεροι φίλοι και θα περνάγαμε αξέχαστα αλλά χτύπησε ολντ σκουλ γκαντεμιά στην φάση:

Vic, Up the Hammers τοπικ - Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου του 2020:
"Έφαγα τεράστια ήττα τον Νοέμβριο χάνοντας Annihilator, Queensryche, 300 ευρώ σε εισιτήρια κλπ και την ψυχική μου υγεία. Σκοπεύω να ρεφάρω με Toxik κλπ. Αν ακυρωθεί το ιβέντ ή οι Toxik, ε, μάλλον κάτι θέλει να μου πει η ζωή..."

Δευτέρα, 9 Μαρτίου 2020:
"Την κόβω την δουλειάαααααααα... την κόβω να την πίνω πάλιιιιιιι........"

Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2020:
"Γαμήθηκε"

Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να είμαι Ιούνιο Αθήνα (θα κλαίγομαι μόνο για Conception/Skyclad, όχι για Toxik, κάτι είναι και αυτό -πιο πολύ πονάνε οι Toxik από Conception εντωμεταξύ, και *πονάνε* οι conception), δεν με ήθελε.

Αυτά, το ξέρω ότι είναι σεμεδάκι και όχι διπλοσέντονο, θα μπορούσα να μιλάω ώρα (δεν είπα τίποτα για τον θεό ντράμερ Tad Leger, αφρόκρεμα ο κερατάς, δυστυχώς δεν είναι στο ριγιούνιον...) αλλά ας όψεται η δουλειά.

ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΟΞΙΚ πάντως. Ξηγημένα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Από το μεσημέρι το άλμπουμ παίζει εδώ. Μείνετε συντονισμένοι....

Στηρίζω σεντονάρα @Vic μέχρι θανάτου!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Λοιπόν μερικές πρώτες σκέψεις για το άλμπουμ:

Μου αρέσει πολύ η παραγωγή του, ενώ ακούγεται σύγχρονο ηχητικά, ταυτόχρονα μου ακούγεται φουλ ισορροπημένο και μέσα στην Τοξική ηχητικά αισθητική που προσμένω να ακούσω ως fanboy για να νιώσω οικεία.

Τα έσπασα με το φλαμέγκο breaking στο "Dis Morta" (ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ). Και φυσικά με το μπάσιμο στο "Frenzy" -τα δύο πρώτα θέματα βασικά πριν το κουπλέ - κοπάνημα (ΠΑΛΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ).

Γενικά το άλμπουμ τιμά τον tech σκεπτικισμό που η ίδια η μπάντα καλλιέργησε, για να μην πω όρισε. Παικτικά, αισθητικά, στιχουργικά κτλ. Ακούς το υλικό και λες "ακούω Toxik".

Οι κιθάρες είναι larger than life και κάποιες ερμηνείες είναι πραγματική σχιζοφρένεια. Και ναι το ξαναγράφω "κιθάρες larger than life" χωρίς να πρέπει να πείσω τον εαυτό μου να μου αρέσουν, απλά μένοντας παγωτό με το ψυχρό riffing χειρουργείου.

Δείχνω αγάπη σε Anacrusικό outro "Chasing Mercury" αλλά και σε επίσης Anacrusικό development σε "Judas". ΜΠΟΡΩ να το εκλάβω και ως αναγνώριση της Anacrusis υπέρβασης ως κάτι μεγάλο και δεδομένο πλέον στον μικρόκοσμο του tech-thrash -δικαίωση-.

Τα παραπάνω γράφτηκαν μετά απο 4 ακροάσεις. 2 χτες και 3 σερί σήμερα στη δουλειά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

In case you missed it, the new TOXIK album "Dis Morta" will be released on August 5, 2022 via Massacre Records!

Today, the band released its new single "Power" and the accompanying lyric video - watch the video on

Guitarist Josh Christian about the song:

"This is the first single and an instant classic TOXIK song, dealing with the arbitrary power structures of church and state. The song features Ron Iglesias on the mic and sees the band in ultra tight formation on this speedy gem!"

"Dis Morta" marks the thrash metal legends' third full-length album, and picks up where "Think This", the band's second album, leaves off. It's an ambitious album with very little regard for tradition or even expectation - it's honest and real, and the heaviest TOXIK release yet!

You can already pre-order the album as a CD Digipak as well as limited edition vinyl LP in selected online stores - click here » https://lnk.to/dismorta

"Dis Morta" was mixed by Martin Furia, and mastered by Maor Appelbaum / Appelbaum Mastering. The album's cover artwork was designed by Alcides Burn / Burn Artworks.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

Two weeks ago, US thrashers TOXIK released its new single "Power" along with an accompanying lyric video. Unfortunately, the audio quality was not as it should be, so today the band offers a revamped version of the lyric video with better audio quality! Since the video was uploaded again, there is also a new video link available.

Watch the improved lyric video for TOXIK's new single "Power" on

You can also stream the song here » https://bfan.link/power-single

Guitarist Josh Christian about the song:

"This is the first single and an instant classic TOXIK song, dealing with the arbitrary power structures of church and state. The song features Ron Iglesias on the mic and sees the band in ultra tight formation on this speedy gem!"

"Dis Morta" marks the thrash metal legends' third full-length album, and picks up where "Think This", the band's second album, leaves off. It's an ambitious album with very little regard for tradition or even expectation - it's honest and real, and the heaviest TOXIK release yet!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »



Νέο single.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει ένα θέμα με τον ήχο του άλμπουμ
το αντιλαμβάνεται κανείς άλλος αυτό?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 17 Ιούλ 2022, 20:52 εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει ένα θέμα με τον ήχο του άλμπουμ
το αντιλαμβάνεται κανείς άλλος αυτό?
Κομπλέ μου φαίνεται εμένα η παραγωγή. Σε σύγχρονο μοτίβο αλλά μια χαρά. Τι πρόβλημα εντοπίζεις;
Μιλάς για τα βίντεο ή το άλμπουμ γενικά;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: TOXIK (US) - Dis Morta (2022)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο ήχος του δίσκου γενικά. είναι κάπως "απείθαρχος"? δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”