IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

«Ατζεντα» για τρέχουσες συναυλίες, reports, κανονίσματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εξαιρετικά δύσκολο να πέρασε τις 50
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από asgardlord »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 18 Ιούλ 2022, 19:20 το πρόβλημα φυσικά και ΔΕΝ είναι ο ντίκινσον. είναι αυτός που είναι. το πρόβλημα είναι οι χιλιάδες τοξικοί σφουγγοκωλάριοί του
Νομίζω το συνοψίζει τέλεια.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πάντως βλέπω ότι δεν επικρατεί στα μέλη εδώ το διθυραμβικό κλίμα που υπάρχει σχεδόν παντού... Και πραγματικά χαίρομαι, γιατί το heavy metal το αντιλαμβανόμαστε αλλιώς... ή απλά αυτό το σχήμα που έπαιξε, δεν είναι εδώ και χρόνια οι Iron Maiden που κάποτε μάθαμε και αγαπήσαμε...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω και εγώ να γράψω σεντόνι για τα καλοκαιρινά live. Γίνεται όμως της πουτάνας και δεν έχω προλάβει.

Τρία πράγματα για την ώρα.

1. Ιστορικά ξεφτιλίκια στο live Maiden.

2. Η φάση με τους Έλληνες Μεηντενάδες και τον Ελληνικό Metal τουρισμό έχει γίνει ένας μέγας λάκκος με σκατά.

3. Οι Manowar δίδαξαν ήθος στη συναυλία τους και το εννοώ. Και το λέω εγώ που έχω κράξει άπειρες φορές τα καραγκιοζιλίκια με τις μηχανές, τα μπράτσα και τα baby oil. Το λέω εγώ που μια μέρα πριν τη συναυλία έγραφα για "τσίρκο"....

Ειλικρινά όλα αυτά που είδα σε βίντεο από τη συναυλία αυτή, μόνο τη λέξη "ήθος" μπορούν να μου φέρουν στα χείλη. Και ειλικρινή συγκίνηση.

Τα υπόλοιπα θα τα γράψω στην ώρα τους και όπως πρέπει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τρί 19 Ιούλ 2022, 04:21 Θέλω και εγώ να γράψω σεντόνι για τα καλοκαιρινά live. Γίνεται όμως της πουτάνας και δεν έχω προλάβει.

Τρία πράγματα για την ώρα.

1. Ιστορικά ξεφτιλίκια στο live Maiden.

2. Η φάση με τους Έλληνες Μεηντενάδες και τον Ελληνικό Metal τουρισμό έχει γίνει ένας μέγας λάκκος με σκατά.

3. Οι Manowar δίδαξαν ήθος στη συναυλία τους και το εννοώ. Και το λέω εγώ που έχω κράξει άπειρες φορές τα καραγκιοζιλίκια με τις μηχανές, τα μπράτσα και τα baby oil. Το λέω εγώ που μια μέρα πριν τη συναυλία έγραφα για "τσίρκο"....

Ειλικρινά όλα αυτά που είδα σε βίντεο από τη συναυλία αυτή, μόνο τη λέξη "ήθος" μπορούν να μου φέρουν στα χείλη. Και ειλικρινή συγκίνηση.

Τα υπόλοιπα θα τα γράψω στην ώρα τους και όπως πρέπει.
Greek cunt?
Manowar vs Maiden και ήθος?
τί χάνω ρεεεεεε....
γράψε το κλινοσκέπασμα να γουστάρουμε!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πρέπει κάποια στιγμή ο Steve Harris να πάρει κάποιες πρωτοβουλίες... Ακόμη και ο πιο άσχετος (ή αυτός που κάνει τα στραβά μάτια) καταλαβαίνει ότι ο Harris έχει δώσει λευκή επιταγή στον Dickinson να κάνει και λέει ό,τι θέλει... Ουσιαστικά είναι η μπάντα του... Και όλα αυτά γιατί βλέπει ότι ο κόσμος τον γουστάρει και οι δίσκοι έχουν πωλήσεις... Μόνο αυτό τον νοιάζει... Ούτε στη συγγραφή τραγουδιών δε συμμετέχει... Απλά λέει ότι τα επιβλέπει... Το ότι τα τελευταία μεγάλα τραγούδια των Maiden σταματάνε στο Virtual XI ("μόνο στα τραγούδια των 80s, το Fear of the Dark, Sigh of the Cross, Clansman, γίνεται ο χαμός, και στα άλλα το κοινό ξεκουράζεται"... όπως έγραψαν τα διάφορα ενημερωτικά site - που δυστυχώς είναι πιο κοντά στην αλήθεια από τους "επαγγελματίες" μεταλλάδες που επιμένουν να λένε "πάντα θα τους στηρίζουμε" λες και δε βλέπουμε ότι το συγκρότημα έχει να γράψει σοβαρό τραγούδι εδώ και 20 χρόνια... )

Τα πάντα πλέον στο συγκρότημα είναι τυποποιημένα... Οι εκφράσεις του Dickinson, το πότε θα κουνήσει το κεφάλι ο Harris (γιατί headbangin' δεν κάνει πια), το πότε οι κιθαρίστες θα αλλάξουν μεριά... Τα ΠΑΝΤΑ είναι ΙΔΙΑ εδώ και χρόνια... Το στοιχείο της έκπληξης έχει εξαφανιστεί παντελώς από το συγκρότημα... Και θα πει κάποιος: "Μα 50.000 κόσμος δεν τα βλέπει αυτά;;" Λοιπόν, αυτός ο "50.000" κόσμος αν γινόταν ένας re-union αγώνας μπάσκετ με τον Γκάλι και τον Jordan έστω και στα 60 τους χρόνια πια, πάλι θα πήγαινε... Δεν τους νοιάζει η πραγματικότητα, αλλά πάνε σε ένα σόου... Όπως θα πήγαιναν σε μια ταβέρνα, σε μια νέα ταινία με τον Superman, διακοπές, κτλ.. Δεν ασχολούνται πραγματικά με το συγκρότημα, ούτε βέβαια με το heavy metal, απλά μια στο τόσο θυμούνται την εφηβεία τους και πάνε σε καμμιά συναυλία και αγοράζουν κανα CD (από τα γνωστά συγκροτήματα βέβαια...)

Aυτοί είναι οι Iron Maiden του Dickinson... Eμείς αγαπήσαμε τους Maiden του Harris... Mε τις πολλές, επαναλαμβανόμενες δισολίες που ξαφνικά αλλάζουν αλλά με καποιο μαγικό τρόπο ο ρυθμός έμενε ίδιος, τα επικά ευκολομνημόνευτα ρεφρέν, και το ασυμβίβαστο στυλ.. ΄Οσο για αυτό που έγινε στο live, είναι γνωστή η άποψη του Dickinson για την Ελλάδα (τότε που έγινε ο χαμός με την Ελλάδα που ήταν να φύγει από την ΕΕ είχε πει πολλές χοντράδες και ότι οι Ελληνες δεν έχουν πια σχέση με τους Αρχαίους Έλληνες..) Ειτε έχει δίκιο είτε όχι, η θέση του δεν είναι να βγαζει λόγους και να προσβάλει όποιον δεν γουστάρει, αλλά να τραγουδά.. Θέλει οπωσδήποτε να δείχνει ότι είναι το αφεντικό, έχει άποψη για τα πάντα και να κάνει κουμάντο στο συγκρότημα...

Αλλά δεν πειράζει... τα γνωστά μεταλ sites-περιοδικά από κάτι τέτοια ζουν και περιμένουν πως και πως... Και βέβαια θα αποθεώσουν .. (εμ, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο...) Κατ' άλλα η ζωή (και η καλή μουσική) συνεχίζουν... Απλά δε βρίσκονται εκεί που αυτοί προτείνουν...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εγώ πάντως το έγραψα το σεντονάκι μου, ξέρω ότι αρκετοί θα διαφωνήσουν με το mentality, αλλά δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, αυτό πιστεύω: https://crystal-logic.blogspot.com/2022 ... greek.html
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μακάρι να γινόταν ένα τέτοιο reunion και να παίζανε οι παλιοί Bulls του Jordan εναντίον του παλιού Άρη του Γκάλη.
Το θέμα είναι πως οι Maidenάδες βλέπουνε το ματς Chicago Bulls vs Αρης Θεσσαλονίκης 30 χρόνια τώρα, οι παικτες κουραστήκανε, οι τσιρλίντερς κάνανε οικογένειες και εκείνοι ακόμα πληρώνουν το εισιτήριο...

(εννοείται πως δεν παει αυτό μόνο για τους Maiden, το θεωρώ τραγικό να στηρίζεις την τρίτη ηλικία να σέρνεται πάνω στη σκηνή και εσύ να ζεις το παραμύθι σου πως δεν πέρασε ούτε μέρα από τα 80's)

όσον αφορά το "Greek Cunt" του Dickinson.... από μια άποψη του βγαζω το καπέλο, το άτομο κατάφερε να προσβάλλει και τα σεξιστικά και τα ραστιστικά σύγχρονα ταμπού μόνο με 2 λέξεις, από την άλλη (που είναι και η ορθότερη) τα 80'ς τελειώσαν κάτι χιλιόμετρα πίσω, η Βρετανική σημαία δεν αποτελεί κανα φοβερό trend και η Αγγλία δε μπορεί πια να χαίρει του σεβασμού και του συγχωροχάρτου της αυτοκράτειρας.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 19 Ιούλ 2022, 17:54 Μακάρι να γινόταν ένα τέτοιο reunion και να παίζανε οι παλιοί Bulls του Jordan εναντίον του παλιού Άρη του Γκάλη.
Το θέμα είναι πως οι Maidenάδες βλέπουνε το ματς Chicago Bulls vs Αρης Θεσσαλονίκης 30 χρόνια τώρα, οι παικτες κουραστήκανε, οι τσιρλίντερς κάνανε οικογένειες και εκείνοι ακόμα πληρώνουν το εισιτήριο...

(εννοείται πως δεν παει αυτό μόνο για τους Maiden, το θεωρώ τραγικό να στηρίζεις την τρίτη ηλικία να σέρνεται πάνω στη σκηνή και εσύ να ζεις το παραμύθι σου πως δεν πέρασε ούτε μέρα από τα 80's)

όσον αφορά το "Greek Cunt" του Dickinson.... από μια άποψη του βγαζω το καπέλο, το άτομο κατάφερε να προσβάλλει και τα σεξιστικά και τα ραστιστικά σύγχρονα ταμπού μόνο με 2 λέξεις, από την άλλη (που είναι και η ορθότερη) τα 80'ς τελειώσαν κάτι χιλιόμετρα πίσω και η Αγγλία δε μπορεί πια να χαίρει του σεβασμού και του συγχωροχάρτου της αυτοκράτειρας.
Άψογος... Και το ότι έβαλε το Greek μπρόστά από το cunt λέει πολλά για την εκτίμηση που μας έχει... Διάβασα και το κείμενο του Ανδρέα, θα έλεγε το ίδιο και για Γερμανούς ή Αμερικάνους;;; Λυπάμαι, όλα αυτά δείχνουν ότι απλά έχει χάσει το μέτρο... τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο... όπως το είχε χάσει και ο DeMaio το 93 που ανέβαζε γκόμενες στη σκηνή και τις φίλαγε και τις χούφτωνε και μετά γέλαγε με τους άλλους... Και του τα είχε πει αυτά ο Ορέστης Ράπτης με πολύ ευγενικό τρόπο το 1999... Δε χρειαζονται ακρότητες και βρισίδια, αλλά όταν βλέπεις κάτι αρνητικό πρέπει να το λες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Zippo190 »

εξαιρετική ανάλυση από τον Αντρέα και γενικά όλες οι απόψεις πολύ έγκυρες. Εγώ θα πω ότι άσχετα με την ασφάλεια του χώρου κ.α. ο Dickinson είναι και πρέπει να φέρεται ως επαγγελματίας και όχι σαν τραγουδιστής συνοικιακής μπάντας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Xstroyer »

Άσχετο, αλλά η πλάκα είναι ότι οι λοκαλίστες τραγουδιστές συνοικιακών μπαντών που κράζουν τα καπνογόνα, αν είχαν σε μια μόνο συναυλία τους ένα χαμό με moshing και κανπνογόνα, θα χρησιμοποιούσαν αυτή την εικόνα για όλη τους τη ζωή ως παράσημο πετυχημένης και πορωτικής βραδιάς.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Τρί 19 Ιούλ 2022, 20:05 Άσχετο, αλλά η πλάκα είναι ότι οι λοκαλίστες τραγουδιστές συνοικιακών μπαντών που κράζουν τα καπνογόνα, αν είχαν σε μια μόνο συναυλία τους ένα χαμό με moshing και κανπνογόνα, θα χρησιμοποιούσαν αυτή την εικόνα για όλη τους τη ζωή ως παράσημο πετυχημένης και πορωτικής βραδιάς.
καλά ισχύει. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για λοκαλίστα αλλά για έναν από τους μεγαλύτερους θρύλους της σύγχρονης μουσικής, έναν επαγγελματία μουσικό που βιοπορίζεται από αυτό το πράγμα για 40+ χρόνια, έχει δώσει πάνω από 1000 συναυλίες και γενικά υποτίθεται ότι "ελέγχει την κατάσταση". Αντιλαμβάνομαι ότι το καπνογόνο μπορεί να είναι επιβλαβές για την υγεία του αλλά μπορεί πολύ όμορφα να κάτσει στο τέλος του τραγουδιού και να το εξηγήσει στον κόσμο γιατί δεν θέλουν καπνογόνα, αλλά το να βρίζει χυδαία έναν άνθρωπο (ακόμα και το μεγαλύτερο μαλάκα του κόσμου) που έδωσε 100 ευρώ για να τον δει, λυπάμαι αλλά είναι ανεπίστρεπτο.

Επίσης κάπου να σταθούμε και στο "Alexander the Great". Καταρχάς θεωρώ απαράδεκτο ότι τόσα χρόνια δεν το παίζουν, δλδ του πούστη δεν είναι δα και τόσο δύσκολο κομμάτι. Το ζητάνε οι οπαδοί τόσα χρόνια παίχτο να τελειώνουμε. Αλλά ακόμα και αν δεν το παίξεις ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ.

Κατά 'τάλα ελπίζω η ασφάλεια του χώρου να αφαίρεσε με προσοχή καπάκια από νερά, σάντουιτς, μπύρες και λοιπά, μην χάσουμε από την κατανάλωση.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ακόμα και τα συνοικιακά γκρουπ πιο σωστά φέρονται σε πολλές περιπτώσεις... Θυμάμαι τους Brainfade στο Αν, να ζητουν συγγνώμη μετά από ένα άσχημο live και στο Χαμμερ να γράφουν γράμμα όπου πάλι ζητούσαν συγγνώμη... Εδώ τους δερβέναγες και ξερόλες τους έχουμε κάνει metal-gods και κανείς δε λέει κουβέντα... Όταν η στάση ενός τραγουδιστή φαίνεται περίεργη ή αλλόκοτη ή ότι πήραν τα μυαλά του αέρα, πρέπει όλοι να παίρνουν θέση.. και όχι ο μεταλλικός τύπος να κάνει τα στραβά μάτια και να λέει "μια χαρά όλα, ΄ζητω οι Maiden","η μεγαλυτερη συναυλια μεταλ που έγινε στην Ελλάδα" και άλλα χαζοχαρούμενα...

Όταν ένα live επαναλαμβάνεται 20 χρόνια το ίδιο με άλλα σκηνικά, όταν σε όλα τα club και ραδιόφωνα παίζονται, και το κοινό ζητά, παλιά τραγούδια και όχι από το 2000 και μετά, και έχουν περάσει 20 χρόνια που κάνεις δίσκους και κανείς δε μιλα για αυτούς κάτι δεν πάει καλά... Ο μεταλ τύπος δεν έχει μόνο τον ρόλο να χαϊδεύει τα αυτιά των οπαδών, αλλά να λέει τα πράγματα όπως έχουν... Ο Dickinson βγάζει στη σκηνή τον μέσο Βρετανό που αντιπαθεί τους Ελληνες (κάτι σαν τον μέσο Έλληνα για τους Αλβανούς...) Έχει μιλήσει ειρωνικά για το Braveheart (γιατί η ταινιάρα έθαβε τους δικούς του), για τους Ελληνες σε συναυλία στη Βουλγαρια, και στην τελική ας νομίζει ότι θέλει... αλλά η συναυλιακή σκηνή δεν είναι για αυτά... απλά πράγματα...

Ξέρω θα διαφωνήσουν πολλοί με αυτό που θα πω, αλλά ο μεταλλικός τύπος της χώρας μας χρειάζεται τύπους σαν τον Σταματούκο... Ναι, έκανε show-off σε μεγάλο βαθμό, αλλά μέσα στην τρέλα του και την άγνοια κινδύνου είπε αλήθειες που ξύπνησαν-αφύπνησαν πολύ κόσμο... Και όπως είπα και πριν, μετά από αυτόν, μερικοί συντάκτες όπως ο Ορέστης, όταν μίλησε με τον DeMaio βοήθησαν πραγματικά στο να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους χωρίς εμπάθειες και ακρότητες.. Ο Περβανίδης σωστά είπε ότι δεν μπορείς σε συναυλία σου να κατηγορείς άλλο συγκρότημα (Iced Earth για Metallica) και έγινε χαμός... Η σκηνή δεν είναι για να βγάζεις τα νεύρα σου, να το παίζεις μάγκας ή να λες ότι σου έρχεται στο κεφάλι... Και οι μεγάλοι κάνουν λάθη... Δε γίνεται να τα σκεπάζουμε όλα...

Νομίζω είναι η ώρα να μιλήσουν όλοι ειλικρινά, χωρίς να σκέφτονται πωλήσεις, like, κτλ, για το επίπεδο που πράγματι βρίσκονται τα μεγάλα ονόματα, και αν πράγματι παραμένουν μεγάλα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Progress_Lost την Τετ 20 Ιούλ 2022, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ρε παιδια Priest πηγε κανενας να μας πει τι εγινε. Θεμα εχουμε ανοιξει;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: IRON MAIDEN - 16-7-2022 Ολυμπιακό Στάδιο - Αθήνα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Γιατί η πρεμούρα κύριοι; Διαβάσω 2 - 3 μέρες τώρα για όλο το μαδομ*ύνι που έχει γίνει με τον Βρασίδα και τις στρακαστρούκες και σκέφτομαι πως πρέπει να κάνουμε ένα μεγκα-θρεντ με τέτοια σκηνικά για να τα θυμόμαστε κ να γελάμε στο μέλλον 😬

Πέρα από την πλάκα... εγώ σκέφτομαι πως τπτ δεν έχει αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια με τις σκατάνιες «μεγάλες» διοργανώσεις – που από θαύμα κ μόνο δεν έχουμε θρηνήσει θύματα – όπως επίσης τπτ δεν έχει αλλάξει κ με το ευρύτερο δίκτυο των εμπλεκόμενων σε αυτές (οπαδοί, τύπος, σπονσορες, κλπ).

Επίσης διαπιστώνω πως ο μέσος «φασαίος» οπαδός – αν υπάρχει τέτοιο class στο D&D GreekCunt Edition™ – αρέσκεται σε εφήμερες συγκρίσεις τύπου υπερατού μεταξύ συγκροτημάτων και ξεχνά καμιά φορά σκηνικά από τα παλιά. Για παράδειγμα: «οι ταδε βγήκαν και έπαιξαν με κομμένα χέρια κ πόδια κ εν μεσω ομοβροντίας όλμων κ μετά μας βγήκε ο αυγολέμονος ο ταδε να μας το παίξει ντίβα». ΌΛΟΙ μπορούν να εκτροχιαστούν, ακόμα κ για ασήμαντη αφορμή, όπως εδώ πχ ο Μεταλ Γκοντ σε παλαιότερες στιγμές «bonding» με οπαδό:



Αν θυμάμαι καλά αυτό το σκηνικό αντιμετωπίστηκε σαν «χαριτωμένο» αλλά νομίζω πως αν το είχε κάνει κάποια πιο controversial φιγούρα του χώρου σίγουρα θα είχαμε δράματα. Το αντικειμενικά θετικό στην όλη φάση είναι πως ο Μεταλ Γκοντ δεν έχασε ούτε νότα 🤣

Ο Dickinson έστειλε "κουβά" και απογοήτευσε επειδή αυτό που ενόχλησε περισσότερο ήταν η λέξη "greek" που συνόδευε το "cunt". Από την μια κατανοητό, από την άλλη γιατί η πρεμούρα; Είναι ένας iconic μουσικός που λιβανίζεται για χρόνια σαν ιερή αγελάδα για τη φωνή του κ όχι ο Δον Κιχώτης του μεταλ. Και υπάρχουν άπειρα αντίστοιχα τέτοια παραδείγματα (σσ: ετοιμαστείτε για ιερό λιβάνισμα στην επικείμενη νεκρανάσταση "PANTERA").

υγ: Ο Dickinson και οι Maiden γενικότερα πάντα ενοχλούνταν από τα καπνογόνα και τις χλέπες που έτρωγαν στην μάπα. Που να μην έπαιζαν κ σε οπαδούς τους 🤣 Προχωράμε...



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Συναυλίες & Events”