Υπερεκτιμημένο Underground

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Aφορμή για το θέμα αυτό ήταν μια σημερινή συζήτηση με τον Κόμη ("καλομαθημένα" όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο Χρήστος κάποια συγκροτήματα)... Λέω να γράψουμε για δίσκους (demo, οτιδήποτε...) που διαβάσατε ή ακούσατε ότι είναι αριστουργήματα, και όταν τα αποκτήσατε χτυπούσατε το κεφάλι στον τοίχο (ή ψάχνατε φίλο για ανταλλαγή όπως εγώ!) Θα ήταν ωραίο να δούμε αν έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω σε κάτι τέτοιο.

Λέω για underground γιατί για τα γνωστά σχήματα είναι γνωστό ποιοι δίσκοι απογοήτευσαν τον περισσότερο κόσμο.. Βέβαια αν νομίζετε ότι κάποιο γκρουπ ανήκει στο underground (ξέρω 'γω, πχ Helstar) αλλά είναι αρκετά γνωστό, μπορούμε να γράψουμε και για τέτοιες μπάντες..

Επίσης απόψεις για το underground γενικά είναι δεκτές - πχ ό,τι είναι underground είναι καλό ή true? Ή, δεν σας ενοχλεί που υπάρχει κόσμος που ασχολείται με demo και δεν ξέρει πχ τα βασικά σχήματα;;

Έχω να γράψω για πολλά τέτοια άλμπουμ να πω την αλήθεια, αλλά ας αρχίσουμε με 2 που πόνεσαν πολύ!

1) Avenger - Killer Elite. Είχα ακούσει το έπος "Revenge Attack", και λέω οκ ας το πάρω.. Σόρρυ, με το ζόρι ακούγεται άλλο ένα κομμάτι...

2) Deadline - Dressed To Kill. Λοιπόν, είχαν ακουστεί πολύ καλά λόγια, είχε ψηφιστεί και μέσα στα καλύτερα άλμπουμ της χρονιάς από αξιόπιστα fanzine και άτομα που εμπιστεύομουν. Αλλά όποτε το ακούω, πάντα το βρίσκω αρκετά ως πολύ μέτριο και σίγουρα δεν άξιζε το ψάξιμο τότε και τα χρήματα...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

εγώ θα έγραφα για κάποιους (που τους στηρίζω σε κάθε δουλειά) αλλά έχω κάνει ήδη αναφορές και δε θέλω να χαρακτηριστώ hater.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από asgardlord »

Progress_Lost έγραψε: Δευ 22 Αύγ 2022, 23:22 Επίσης απόψεις για το underground γενικά είναι δεκτές - πχ ό,τι είναι underground είναι καλό ή true? Ή, δεν σας ενοχλεί που υπάρχει κόσμος που ασχολείται με demo και δεν ξέρει πχ τα βασικά σχήματα;;
On / off topic εμένα μου λείπει ο ρομαντισμός των παλιών καλών ημερών που ανέβαινα μια φορά το μήνα Αθήνα, βρισκόμασταν με τον @LuciferSteele και πηγαίναμε δισκότσαρκα στο μοναστηράκι να ψάξουμε διαμαντάκια! Σήμερα για προφανείς λόγους το underground έχει έρθει στην επιφάνεια (γεγονός που είναι αδιαμφισβήτητα καλό), αλλά η υπερπροσφορά προσωπικά με κούρασε, και έχω γίνει πολύ ιδιότροπος στα ακούσματά μου. Ίσως να ναι και η αρτηριοσκλήρωση, δε ξέρω. Όσο για τα "βασικά σχήματα", πλέον στο internet έχει γίνει πολύ level το playing field, τον καιρό των εντύπων και του MTV υπήρχαν ογκόλιθοι και στυλοβάτες, τώρα όλα έγιναν αχταρμάς και ο πιο νέος ακροατής ίσως δυσκολεύεται να βρει από που να ξεκινήσει.

Back on topic : Έχω βαρεθεί να βλέπω σύγχρονες κυκλοφορίες με fantasy εξωφυλλάρες και υποσχόμενους τίτλους που να βάζω να τις ακούσω και να παίζουν υπερτυποποιημένα χέβι ριφάκια με σάπια ή στην καλύτερη αδιάφορα φωνητικά από πάνω. Νισάφι, δεν βαριούνται και οι ίδιοι να τα παίζουν?!?

Από κει και πέρα υπάρχει η κλασσική λίστα από φόλες που είχαμε πάρει όσοι διαβάζαμε Steel Conjuring γιατί τις εκθείαζε ο (κατα τ' άλλα υπερσυμπαθής) Κουφάκης, νομίζω όλοι εδώ μέσα πρέπει να έψαχναν κάποια στιγμή ξεφορτωθούν από ένα Lester Maddox :P
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ πιο πολύ!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Zippo190 »

θα έβαζα τα δύο πρώτα των Axewitch, όχι ότι είναι άσχημα αλλά δισκάρες δεν τα λες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από CountRaven »

Πάλι εγώ φταίω δηλαδή.

Ωραίο θέμα. Ωραία points, θα επανέλθω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Progress_Lost »

CountRaven έγραψε: Τρί 23 Αύγ 2022, 22:48 Πάλι εγώ φταίω δηλαδή.
:P
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από white_knight »

Lester Maddox που αναφερθηκε για μενα επος,τελειως obscure μυστηριακος ηχος
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από CountRaven »

white_knight έγραψε: Τετ 24 Αύγ 2022, 00:54 Lester Maddox που αναφερθηκε για μενα επος,τελειως obscure μυστηριακος ηχος
Υπάρχει παράδοση κραξίματος στο συγκεκριμένο στο FS.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Mamercus
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2022, 21:04

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Mamercus »

Πονεμένες ιστορίες, πληγούλες παλιές ξύνουμε, αλλά η αγάπη μας για το μέταλ είναι γνωστό ότι αγγίζει (και ξεπερνά) μαζοχιστικά όρια.
Δυστυχώς έχω (όπως όλοι μας, φαντάζομαι) κάμποσες απογοητεύσεις από πολλά υποσχόμενα άλμπουμ άσημων συγκροτημάτων. Το πρώτο που μού 'ρθε στο μυαλό είναι το ομώνυμο από τους Well of Souls. Το doom είναι ιδιαιτέρως αγαπητό μου είδος και δεν μπορώ να πω ότι το άλμπουμ πάσχει πραγματικά. Ο σπόρος του κακού σπάρθηκε όταν μού καρφώθηκαν κάτι ρυθμικές παρατυπίες στα φωνητικά, που μαζί με την παράξενη τονικότητά τους, με έκανε να ξινίσω για το πώς πατάει η φωνή πάνω στους στίχους. Ε, δεν ξεκόλλησε αυτή η χαζομάρα ποτέ από το μυαλό μου και πάει, αυτό ήταν, καταστράφηκε κάθε ακρόαση έκτοτε.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από CountRaven »

Mamercus έγραψε: Τετ 24 Αύγ 2022, 09:10 Πονεμένες ιστορίες, πληγούλες παλιές ξύνουμε, αλλά η αγάπη μας για το μέταλ είναι γνωστό ότι αγγίζει (και ξεπερνά) μαζοχιστικά όρια.
Δυστυχώς έχω (όπως όλοι μας, φαντάζομαι) κάμποσες απογοητεύσεις από πολλά υποσχόμενα άλμπουμ άσημων συγκροτημάτων. Το πρώτο που μού 'ρθε στο μυαλό είναι το ομώνυμο από τους Well of Souls. Το doom είναι ιδιαιτέρως αγαπητό μου είδος και δεν μπορώ να πω ότι το άλμπουμ πάσχει πραγματικά. Ο σπόρος του κακού σπάρθηκε όταν μού καρφώθηκαν κάτι ρυθμικές παρατυπίες στα φωνητικά, που μαζί με την παράξενη τονικότητά τους, με έκανε να ξινίσω για το πώς πατάει η φωνή πάνω στους στίχους. Ε, δεν ξεκόλλησε αυτή η χαζομάρα ποτέ από το μυαλό μου και πάει, αυτό ήταν, καταστράφηκε κάθε ακρόαση έκτοτε.
Ώπα σε ποιους αναφέρεσαι στους Τεξανούς ή τους Γερμανούς;

Το ντεμπούτο των Τεξανών παίζει να το έχω τόσο ψηλά όσο τα πρώτα SA. Άσε που όταν βγήκε ήταν το απόλυτο υποκατάστατο για την Solitude εξάρτηση μας. Λατρεία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Όντως Well of Souls ξεχώρισε με το καλημέρα.

Δεν έχω κάτι καραμπινάτο να παραθέσω σαν υπερεκτιμημένο, απλά να πω πως το underground όπως το γνωρίσαμε στην προ-ιντερνετ εποχή δεν νομίζω να υπάρχει σήμερα. Δε λέω για μπάντες, αλλά για το τί εννοούμε underground. Η συνολική αίσθηση που έχω είναι πως σήμερα όλα μοστράρονται, καλά και κακά από όλα τα είδη, απλά είναι τόσα πολλά και αναμειγμένα και προσβάσιμα στο διαδίκτυο, που χάνεται η μπάλα.

Αν εξαιρέσεις τις 3-4 μεγάλες μπάντες των 80'ς και τίποτα μοδάτα ευκαιριακά, όλο το υπόλοιπο μέταλ είναι αναμόχλευση undergound επιπέδου με mainstream νοοτροπία.

Αλλά να πεις πως θα βγει ένα πριβέ εφτάρι/ep/lp που το ξέρουν 100 άτομα στον πλανήτη και δε θα έχουμε ειδοποιηθεί ο κάθε ενδιαφερόμενος απ το ιντερνετ, δε νομίζω να παίζει σήμερα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6258
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από theBox »

Ο,τι ειπε ο @Advancing Yokeda
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Mamercus
Δημοσιεύσεις: 640
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2022, 21:04

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Mamercus »

@CountRaven , δυστυχώς και για τους δυο μας, εννοώ τους Αμερικανούς.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Υπερεκτιμημένο Underground

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Συμφωνώ για Axewitch που αναφέρει ο φίλτατος Zippo. Δυστυχώς πολλοί είναι οι δίσκοι από τα 80s σε αυτό το στυλ και δυστυχώς υπάρχουν σε λίστες με "άγνωστα διαμάντια".. Όσο για Lester Maddox είναι αυτό που λέγαμε.. πολύς κόσμος γουστάρει και άλλος όχι... προσωπικά μουσικά μου αρέσαν και όντως βγάζουν έναν μυστηριακό ήχο, αλλά κάτι τα φωνητικά, κάτι το υποτονικό ύφος σε αρκετά τραγούδια, στο τέλος απλά μου μένει ένα ακόμα "παράξενο" άκουσμα χωρίς πολλή ουσία...

Αλλά εδώ είναι το θέμα... Από την μεριά των οπαδών, ΟΚ... Κάποιοι γουστάρουν και άλλοι όχι... Και ούτε βέβαια από τη μεριά των κριτικών, όλοι όσοι γράφουν κάτι καλό, κρύβεται σκοπιμότητα από πίσω... Αλλά πως θα μπορούσε να είναι μια κριτική σε τέτοιες περιπτώσεις;;;

Όταν τέλη του 90 με αρχές 2000 ήθελες να ασχοληθείς με το underground και ήσουν ψιλο-μόνος, απλά αγόραζες με βάση τις κριτικές και το ένστικτο.. Η ανάγκη του ότι ίσως ανακαλύψεις διαμάντι ήταν μεγαλύτερη από το να είναι αποτυχια μια αγορά.. Και οι κριτικές έπαιζαν μεγάλο ρόλο.. και μη ξεχναμε ότι μαγαζιά που έβαζαν να ακούσεις άλμπουμ, δεν το έκαναν αυτό, πχ στις επανεκδόσεις αλλά και σε διάφορες νέες κυκλοφορίες...

Όταν μια κριτική αποθεώνει ένα άλμπουμ (και ειδικά τότε που δεν μπορούσες να ακούσεις και να ξέρεις τι αγοράζεις) σου αφήνει λίγα περιθώρια για κάποιον που είναι ενεργός αγοραστης και ψάχνεται στο είδος.. Ειλικρινά τόσα χρόνια, δε θυμάμαι να διάβασα "ακούστε όμως πριν αγοράσετε"... να αφήνεις στον άλλο δηλαδή ένα περιθώριο ότι ίσως ο ενθουσιασμός να είναι δικός σου - και ειδικά σε πιο περίεργα ακούσματα. Αλλά δυστυχώς οι περισσότερες κριτικές ήταν του τύπου "χάνεις που δεν τους ξέρεις", "obscure διαμάντι για τη δισκοθήκη σου" και κάτι τέτοια...

Μερικοί ακόμα δίσκοι της κατηγορίας:

1) Abstrakt Algebra - Abstrakt Algebra: To καινούργιο τότε τεχνικό doom metal συγκρότημα του Leif Edling που είχε πάρει πολύ θετικές κριτικές και ακόμα και σήμερα το βρίσκεις σε λίστες με τους καλύτερους δίσκους των 90s... Μεγάλες προσδοκίες...

2) Heaven's Cry - Food For Thought Substitute: Άπειρες κυκλοφορίες και άπειρα ονόματα κάποια στιγμή στο progressive που ήθελες να τα ακούσεις όλα... Kαι κριτικές σε όλα γύρω στο 8 με 9... Dali's Dilemma, Conditioned Response, Freewill, και τόσα άλλα.. Είχα πάρει το "Ink Complete" των Spastic Ink και μου άρεσε, οπότε μια ακόμα αγορά από κάποια από αυτά τα ονόματα έλεγα να την κάνω... Αποφάσισα τους Heaven's Cry γιατί πέρα από το συντάκτη που έκανε αυτές τις κριτικές συνήθως (Bασίλης Ζ.), ο Χάκος είχε το άλμπουμ στα καλύτερα της χρονιάς.. λέω δεν πολύ-προτείνει underground ο Χάκος, το όνομα της μπάντας μου άρεσε οπότε η αγορά έγινε... μετά σιγά-σιγά σταμάτησα να ασχολούμαι με το progressive...

3) August Redmoon - Fools are never alone: "Tι πάθατε όλοι με τους August Redmoon;" θυμάμαι να μου λέει ο Χρήστος απο το No Remorse... E, τι να πάθαμε... εκεί που το underground άρχισε να αναδεικνύεται οι August Redmoon ήταν από τα πρώτα ονόματα που θεοποιήθηκαν... Κρίμα το φοβερό όνομα της μπάντας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”