Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Northbound »

Αρχικά να με συγχωράτε άμα υπάρχει ήδη thread για αυτό το θέμα αλλά όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι...

Έχοντας πάει 4 χρονιές σε 2 από τα λεγόμενα μεγάλα φεστιβάλ του εξωτερικού (Γερμανίας βασικά - Wacken 2008 και 2009, Summerbreeze 2010 και 2011) και σε διάφορα άλλα μικρότερα (Brofest στο Newcastle και διάφορα άλλα μονήμερα), κατέληξα ότι τελικά πάντα θα προτιμάω το δεύτερο. Όσο λιγότερος κόσμος τόσο το καλύτερο. Το ίδιο και σε συναυλίες.

Όχι αναγκαστικά ότι πρόκειτα για αγοραφοβία (σε ξενοδοχεία δουλεύω τα τελευταία 7 χρόνια) απλά πραγματικά νομίζω ότι το απολαμβάνω απλά περισσότερο όταν ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ το συγκρότημα που παίζει αλλά και να ζήσω περισσότερο την εμπειρία ενός live χωρίς να πρέπει να βλαστιμάω κάθε 3 και λίγο για τον οποιοδήποτε λόγο που μπορεί να δημιουργείται λόγω του πόσος κόσμος είναι τριγύρω μου.

Άσε που πιο εύκολα πας και στο μπαρ για μπύρες... :pasok:
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Zippo190 »

έπρεπε να είχες έρθει Accept στις αρχές του καλοκαιριού με το μισό κόσμο να είναι στο χώλ.

Βασικά δεν έχεις άδικό σε αυτό που λες, και εγώ δεν θέλω πολύ κόσμο, οι αντοχές μου δεν είναι όπως ήτανε και πλέον εκνευρίζομαι με την αναισθησία εύκολα. Δυστυχώς στο Ελλάντα δεν υπάρχει τέτοια νοοτροποία/διαχείριση, κόβουν εισιτήρια αβέρτα ακόμα και σε μικρούς χώρους. Ενδεικτικά αναφέρω λαιβ Wishbone Ash με κόσμο να είναι έξω από το μαγαζί και να βλέπει από την ανοιχτή πόρτα εξόδου.

Το έγραψα και το καλοκαίρι στα τόπικς για τις συναυλίες, κάποια στιγμή πρέπει ως κοινό να δούμε τι θέλουμε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

ό,τι λέτε +1 και από μένα
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από CountRaven »

έπρεπε να είχες έρθει Accept στις αρχές του καλοκαιριού με το μισό κόσμο να είναι στο χώλ.
Όλοι αραχτοί με κινιτούμπα και φς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Σάβ 10 Σεπ 2022, 14:15
έπρεπε να είχες έρθει Accept στις αρχές του καλοκαιριού με το μισό κόσμο να είναι στο χώλ.
Όλοι αραχτοί με κινιτούμπα και φς.
δεν εννοούσα αυτό, αλλά οτι το γκαγκάριν ήτανε τόσο γεμάτιο που δεν μπορούσες να δεις τίποτα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Northbound »

Ωραία θα ήταν άμα έμπαινε ένα ταβάνι στο πόσα άτομα θα μπορούσανε να είναι σε μια συναυλία ανάλογα τον χώρο πιστεύω. Βέβαια (και χωρίς να έχω γνώση διοργάνωσης προφανώς) φαντάζομαι παίζει ρόλο και το πόσα λεφτά πρέπει να βγούνε για να μην μπει μέσα το εκάστοτε λάιβ (αμοιβές, χώρος και τα σχετικά).

Παράδειγμα που μου έχει μείνει που προσωπικά γούσταρα ΤΙΓΚΑ ήταν πριν από 6-7 χρόνια (νομίζω) που όταν ήμουνα ακόμα φοιτητής στο Newcastle είχα πάει σε ένα live που headliners ήταν οι Impaled Nazarene (exclusive show για την Αγγλία - δεν ήταν περιοδεία δηλαδή) μαζί με Attic και άλλες 4 Αγγλικές μπάντες. Ε, πέρα από τον κόσμο που ήταν από τις μπάντες (μέλη και ότι άτομα είχανε φέρει μαζί τους για βοήθεια), ζήτημα να είχανε κόψει 20-30 εισιτήρια.

Μεγάλο πακέτο για την διοργάνωση γιατί φαντάζομαι (και λογικό είναι) να μπήκανε μέσα όσο δεν πάει αλλά το γεγονός ότι πήγαινα χαλαρά στο μπαρ για μπύρες και μετά πάλι κάγκελο, δεν το άλλαζα με τίποτα...

EDIT: Βρήκα και την αφίσα, κοντά 10 χρόνια πριν τελικά, δεν θυμάμαι άμα είχανε παίξει τελικά οι CIrith Gorgor.

Εικόνα
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Silenius »

Northbound έγραψε: Σάβ 10 Σεπ 2022, 18:08 Ωραία θα ήταν άμα έμπαινε ένα ταβάνι στο πόσα άτομα θα μπορούσανε να είναι σε μια συναυλία ανάλογα τον χώρο πιστεύω. Βέβαια (και χωρίς να έχω γνώση διοργάνωσης προφανώς) φαντάζομαι παίζει ρόλο και το πόσα λεφτά πρέπει να βγούνε για να μην μπει μέσα το εκάστοτε λάιβ (αμοιβές, χώρος και τα σχετικά).

Παράδειγμα που μου έχει μείνει που προσωπικά γούσταρα ΤΙΓΚΑ ήταν πριν από 6-7 χρόνια (νομίζω) που όταν ήμουνα ακόμα φοιτητής στο Newcastle είχα πάει σε ένα live που headliners ήταν οι Impaled Nazarene (exclusive show για την Αγγλία - δεν ήταν περιοδεία δηλαδή) μαζί με Attic και άλλες 4 Αγγλικές μπάντες. Ε, πέρα από τον κόσμο που ήταν από τις μπάντες (μέλη και ότι άτομα είχανε φέρει μαζί τους για βοήθεια), ζήτημα να είχανε κόψει 20-30 εισιτήρια.

Μεγάλο πακέτο για την διοργάνωση γιατί φαντάζομαι (και λογικό είναι) να μπήκανε μέσα όσο δεν πάει αλλά το γεγονός ότι πήγαινα χαλαρά στο μπαρ για μπύρες και μετά πάλι κάγκελο, δεν το άλλαζα με τίποτα...

EDIT: Βρήκα και την αφίσα, κοντά 10 χρόνια πριν τελικά, δεν θυμάμαι άμα είχανε παίξει τελικά οι CIrith Gorgor.

Εικόνα
Ω ρε φίλε, αυτό το fest είχε 30 εισιτήρια; Θλίψη :(
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω live να παίζουν Jacob's Dream με πρώτο τραγουδιστή και από κάτω να έχει 4 άτομα.

True story.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εννοείται πλέον προτιμάμε τα οικογενειακά λάηβ!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από Xstroyer »

Προτιμώ πλέον να βλέπω όλο το χρόνο συναυλίες σε κλαμπάκι, και μόνο 2-3 φορές το καλοκαίρι σε "αρένα".
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: Κόσμος σε συναυλίες και φεστιβάλ.

Δημοσίευση από crimsonglory »

Ναι ξεκάθαρα κι εγώ είμαι για πιο οικογενειακές καταστάσεις πλέον. Live-όνειρο πλέον για τα δικά μου θέλω είναι ένα ελληνοκυπριακό φεστιβάλ με 250-300 άτομα στο κύτταρο λ.χ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”