Fanzines & Magazines

Μυθιστορήματα, πεζά, ποίηση, κόμιξ, διηγήματα, κλπ.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Zippo190 »

μπορεί κάποιος να βρεί τις εκπομπές στις ειδήσεις που διαβάζανε το φόρεστ;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Στις Πύλες του Ανεξήγητου με τον Χαρδαβέλα είχαν παιξει κάτι για φόρεστ νομίζω κ ήταν μέγιστη καλτίλα.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Cadaver
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 16:30

Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Cadaver »

Αν θυμάμαι καλά η συγκεκριμένη εκπομπή δεν είχε κάποια αναφορά στο περιοδικό. To θέμα με το Forest είχε παίξει στην τηλεόραση πιο παλιά.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Silenius »

Σε προσφατη παραγγελια απο fighter, πηρα και το 1ο τευχος του Gates Of Damnation magazine. Ενδιαφερον fanzine, βασιζεται κυριως σε interviews και εχει και ενα 4σελιδο με καποια πολυ συνοπτικα reviews. Προερχεται απο Ισπανια, ειναι γραμμενο στα Αγγλικα, εχει κλασσικο αλλα και (λιγο) πιο extreme ηχο. Μεταξυ αλλων θα διαβασετε συνεντευξεις απο Ram, Vulture, Leathurbitch, Vultures Vengeance, Source κτλ οπως και ενα μικρο αφιερωματακι Sabire.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Silenius »

TimeMazine Fanzine
Για όποιον ασχολείται με 60s-70s ψυχεδέλεια υπάρχει ένα ελληνικό πληρέστατο fanzine (γραμμένο στα αγγλικά) που έχει φτάσει στα 11 τεύχη. Προσωπικά το έμαθα από σπόντα, μέσω των σελίδων του περιοδικού Yellowbox. Κάθε τεύχος έχει περίπου στις 80 σελίδες, είναι πολύ ωραία στημένο, έχει συνεντεύξεις, αφιερώματα και αρκετές παρουσιάσεις album. Επίσης συνοδεύεται από CD (συνήθως compilations σε cdr) και μερικά τεύχη έχουν και 7άρι.
Όποιος θέλει να το τσεκάρει, ας ρίξει μια ματιά εδώ
https://www.facebook.com/timelordmichalis
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Επειδή νομίζω έχει ζητηθεί, αλλά δε βρίσκω που!
Μόλις κατέβασα από γνωστό ρωσικό site σε pdf όλα τα τεύχη του forest!
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Northbound »

Θυμάται κανείς που πριν από 5-6 χρόνια (νομίζω) υπήρχε εάν πολύ όμορφα στημένο blog που το παλικάρι που το έτρεξε είχε ανεβάσει ότι είχε κυκλοφορήσει σε σχέση με το Forest; Περιοδικά σε υψηλή ανάλυση σκαναρισμένα, τις συλλογές και τα CD γενικά με επίσης σκαναρισμένα εξώφυλλα και booklets κτλ.

Παίζει να έχει πουθενά καταχωνιασμένο κανένας αυτό το link και άμα ναι, είναι ακόμα ενεργό;
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από CountRaven »

Northbound έγραψε: Πέμ 08 Σεπ 2022, 16:48 Θυμάται κανείς που πριν από 5-6 χρόνια (νομίζω) υπήρχε εάν πολύ όμορφα στημένο blog που το παλικάρι που το έτρεξε είχε ανεβάσει ότι είχε κυκλοφορήσει σε σχέση με το Forest; Περιοδικά σε υψηλή ανάλυση σκαναρισμένα, τις συλλογές και τα CD γενικά με επίσης σκαναρισμένα εξώφυλλα και booklets κτλ.

Παίζει να έχει πουθενά καταχωνιασμένο κανένας αυτό το link και άμα ναι, είναι ακόμα ενεργό;
@white_knight
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από white_knight »

Μακαρι να υπηρχε ακομα,και εγω στο ψαχνα αλλα δεν πλεον....
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Northbound »

Να πω και εγώ την ιστορία μου για fanzines λοιπόν γιατί είμαι σπίτι Σάββατο βράδυ...

Λόγω ηλικίας (34), δεν πρόλαβα την εποχή των fanzines (άμα μπορεί κάποιος να πει κάτι τέτοιο) σχεδόν καθόλου. Μουσικές ξεκίνησα να μαθαίνω μέσα από forums, από συζητήσεις με κόσμο σε συναυλίες, MySpace στα καλά του, Metal Hammer και τους τόμους του Metal Invader που έβρισκες σε διάφορα πρακτορεία τύπου κυρίως στην επαρχία και πάει λέγοντας.

Η πρώτη μου επαφή με fanzine ήταν όταν σε ένα live στο Όνομα του Ρόδου στην Καλλιθέα που είχα πάει μόνος μου (άμα θυμάμαι καλά είχε Vice Human, Metalomorfosis, Mortal Threat και Crimson Fire, μπορεί και Marauder αλλά κατά πάσα πιθανότητα έχω μπερδέψει 2 live σε ένα). Εκεί γνώρισα τον Γιάννη που είχε το Rock Brigade. Τότε ακόμα δεν είχε βγάλει το πρώτο τεύχος νομίζω ή ήταν να το βγάλει και από τότε είχαμε κρατήσει μια κάποια επαφή και προμηθευόμουνα τα τεύχη από αυτόν. Σε κάποια φάση μάλιστα είχε βάλει και έναν διαγωνισμό για ένα αυτόγραφο και ένα CD των Wig Wam (αυτών που είχανε πάει Eurovision με την Νορβηγία κάποτε - είχανε παίξει στο Underworld ένα φεγγάρι). Το είχα κερδίσει επειδή ήμουνα νομίζω από τους μόνους που είχα στείλει μήνυμα (SMS) και μου τα είχε φέρει μετά σε ένα άλλο live στο Outlaw στον Νέο Κόσμο, νομίζω οι Down & Out παίζανε.

Μετά ήρθε και το internet πιο έντονα για εμένα και προμηθευόμουνα το Thrash Attack σχετικά συχνά, νομίζω το έβγαζε αυτός που έχει τώρα (την είχε και τότε δηλαδή) την Dying Victim productions.

Θυμάμαι και μια περίοδο επίσης που αυτός/αυτοί που είχανε το Dark Side records στα Εξάρχεια βγάζανε και εκείνοι ένα πιο "προφέ" τυπωμένο fanzine για black metal αλλά μου διαφεύγει το όνομα αυτή την στιγμή, κάτι με Hate νομίζω ήταν.

Και τα τελευταία τώρα χρόνια παίζει πολύ η φάση που επανακυκλοφορούνε ολόκληρες σειρέσ από zines σε τόμους που είναι ένας πιο εύκολος τρόπος να τα προμηθεύεσαι από το να σκας τεράστια ποσά στο eBay. Χαρακτηριστικό παράδειγμα νομίζω η συλλογή του Metalion με όλα τα τεύχη του Slayer.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Northbound »

Zippo190 έγραψε: Τρί 25 Δεκ 2018, 11:34 μπορεί κάποιος να βρεί τις εκπομπές στις ειδήσεις που διαβάζανε το φόρεστ;
Μου έχει μείνει σαν εικόνα στο μυαλό ακόμα μέχρι και σήμερα.

Ήταν τότε που γενικά όλοι οργιάζανε με την υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης και οτιδήποτε έπαιζε με εύκολη πρόσβαση σε αναποδοσταυρίδια, πεντάλφες και λοιπά, απλά έβγαινε στις ειδήσεις.

Δελτίο ειδήσεων Σκάι λοιπόν (αυτό που τώρα είναι Alpha) με Ευαγγελάτο να κρατάει στο χέρι τεύχος του Forest και ένα CD που νομίζω ήταν ένα bootleg (προφανώς - Τζανέ λέμε και κλαίμε) του Live Ritual: Friday the 13th των Blasphemy που στο εξώφυλλο έχει έναν τράγο να σπάει έναν σταυρό.

Και έχει βγάλει τώρα στον αέρα με τηλεφωνική κλήση τον Τζανέ (δεν θυμάμαι ακριβώς διαλόγους) και γίνεται το έλα να δεις.

Το συζητάγαμε την επόμενη μέρα στο σχολείο. Όμορφα σκηνικά. :nana:
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από asgardlord »

Off topic, θυμάστε θεική 90's εκπομπή Σεμίνα Διγενή που εξορκίζανε μια τύπισσα και καίγανε cd Iron Maiden???
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από CountRaven »

Northbound έγραψε: Κυρ 11 Σεπ 2022, 01:21
Zippo190 έγραψε: Τρί 25 Δεκ 2018, 11:34 μπορεί κάποιος να βρεί τις εκπομπές στις ειδήσεις που διαβάζανε το φόρεστ;
Μου έχει μείνει σαν εικόνα στο μυαλό ακόμα μέχρι και σήμερα.

Ήταν τότε που γενικά όλοι οργιάζανε με την υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης και οτιδήποτε έπαιζε με εύκολη πρόσβαση σε αναποδοσταυρίδια, πεντάλφες και λοιπά, απλά έβγαινε στις ειδήσεις.

Δελτίο ειδήσεων Σκάι λοιπόν (αυτό που τώρα είναι Alpha) με Ευαγγελάτο να κρατάει στο χέρι τεύχος του Forest και ένα CD που νομίζω ήταν ένα bootleg (προφανώς - Τζανέ λέμε και κλαίμε) του Live Ritual: Friday the 13th των Blasphemy που στο εξώφυλλο έχει έναν τράγο να σπάει έναν σταυρό.

Και έχει βγάλει τώρα στον αέρα με τηλεφωνική κλήση τον Τζανέ (δεν θυμάμαι ακριβώς διαλόγους) και γίνεται το έλα να δεις.

Το συζητάγαμε την επόμενη μέρα στο σχολείο. Όμορφα σκηνικά. :nana:

Παλλήνη σκηνικά είναι πολύ παλιότερα από Forest.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Northbound
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2022, 01:16

Re: Fanzines & Magazines

Δημοσίευση από Northbound »

CountRaven έγραψε: Σάβ 24 Σεπ 2022, 18:04
Northbound έγραψε: Κυρ 11 Σεπ 2022, 01:21
Zippo190 έγραψε: Τρί 25 Δεκ 2018, 11:34 μπορεί κάποιος να βρεί τις εκπομπές στις ειδήσεις που διαβάζανε το φόρεστ;
Μου έχει μείνει σαν εικόνα στο μυαλό ακόμα μέχρι και σήμερα.

Ήταν τότε που γενικά όλοι οργιάζανε με την υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης και οτιδήποτε έπαιζε με εύκολη πρόσβαση σε αναποδοσταυρίδια, πεντάλφες και λοιπά, απλά έβγαινε στις ειδήσεις.

Δελτίο ειδήσεων Σκάι λοιπόν (αυτό που τώρα είναι Alpha) με Ευαγγελάτο να κρατάει στο χέρι τεύχος του Forest και ένα CD που νομίζω ήταν ένα bootleg (προφανώς - Τζανέ λέμε και κλαίμε) του Live Ritual: Friday the 13th των Blasphemy που στο εξώφυλλο έχει έναν τράγο να σπάει έναν σταυρό.

Και έχει βγάλει τώρα στον αέρα με τηλεφωνική κλήση τον Τζανέ (δεν θυμάμαι ακριβώς διαλόγους) και γίνεται το έλα να δεις.

Το συζητάγαμε την επόμενη μέρα στο σχολείο. Όμορφα σκηνικά. :nana:

Παλλήνη σκηνικά είναι πολύ παλιότερα από Forest.
Κάπως τα έχω μπερδέψει στο μυαλό μου τότε. Μπορεί απλά για κάποιον λόγο και κάπως να είχε γίνει θέμα το Forest στις ειδήσεις. Θυμάμαι και τα νέα που λέγανε για σατανιστές της Παλλήνης (όταν έγινε), οπότε μπορεί απλά μετά από τόσα χρόνια να τα έχω λίγο μπερδεμένα μέσα μου...
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”