BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Δημοσίευση από crimsonglory »

theBox έγραψε: Παρ 29 Ιούλ 2022, 20:05 Παιδια γενικα μιλωντας απο ολα τα μεχρι τωρα δειγματα, το στυλ ειναι παλι το σωστο, αλλα το songwriting δεν ειναι ιδιαιτερα καλο.
Κι εγώ την ίδια αίσθηση έχω για το songwriting και σε συνδυασμό με το σχόλιο του Vic που συμφωνώ και προσυπογράφω μέχρι κεραίας, το δισκάκι πάει για λίγο καλύτερα μεν, αλλά πολύ μακρυά από καλούς, ορθόδοξους Guardian που θα παίξει το CD πάνω από 200 φορές. :pasok:
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Δημοσίευση από asgardlord »

theBox έγραψε: Παρ 29 Ιούλ 2022, 20:05 Παιδια γενικα μιλωντας απο ολα τα μεχρι τωρα δειγματα, το στυλ ειναι παλι το σωστο, αλλα το songwriting δεν ειναι ιδιαιτερα καλο.
T' άκουσα 5-6 φορές και μπήκα να γράψω ακριβώς αυτό! Ωραίο ύφος, μάλλον πιο κοντά στο "Edge of Time" παρά τα παλιά, αλλά ψιλο-generic τραγούδια.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Το καλύτερο Blind Guardian από την εποχή του Seventh Son, του Painkiller και του Seasons in the Abyss! :D
Μέχρι τώρα ως σύνθεση συνολικά (και όχι απλά για λόγους φετιχισμού "επιστροφής στα παλιά") ξεχωρίζω το Damnation. Κι αυτό θυμίζει στο ρεφρέν κάποιο από το Nightfall... :D
Καλά που βγάζει ο Ozzy ακόμα αριστουργήματα και μας ξελασπωνει! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Re: BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Δημοσίευση από JimmyF »

Μετά από 10 μέρες full ακρόασης, για εμένα τουλάχιστον είναι ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει μετά το A night at the opera. Τα 3 τελευταία τους δεν είχα καν καταφέρει να τα ακούσω στην ολότητά τους, αφού πέραν κάποιων καλών στιγμών δε μου είπαν και πολλά. Αν το drumming ηταν λίγο πιο 'τσαχπίνικο' κι όχι τόσο mechanised, θα ήμουν υπερευχαριστημένος. Περιμένω και τα έπη Judicator και Sumerlands μπας και ξανανιώσω 20 χρονών πάλι :).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: BLIND GUARDIAN (GER) - The God Machine (2022)

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Δευ 12 Σεπ 2022, 17:20 Μετά από 10 μέρες full ακρόασης, για εμένα τουλάχιστον είναι ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει μετά το A night at the opera. Τα 3 τελευταία τους δεν είχα καν καταφέρει να τα ακούσω στην ολότητά τους, αφού πέραν κάποιων καλών στιγμών δε μου είπαν και πολλά. Αν το drumming ηταν λίγο πιο 'τσαχπίνικο' κι όχι τόσο mechanised, θα ήμουν υπερευχαριστημένος. Περιμένω και τα έπη Judicator και Sumerlands μπας και ξανανιώσω 20 χρονών πάλι :).
Δωσε μια ευκαιρια ακομα στο at the edge of time.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”