SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Σάβ 17 Σεπ 2022, 10:23
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 17 Σεπ 2022, 10:05

Ο δίσκος έχει και 2 κομμάτια, που χαλάνε το class αριστουργήματος.
Night ride και savior's lie να υποθεσω;
Το Night Ride με έβαλε από την αρχή σε ταξίδι αντίστοιχο του τίτλου και το λάτρεψα.
Εγώ λέω για Saviors lie και Heavens above.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από nicolasg »

Στην 1η ακροαση δεν μου αρεσε.....τον ξανακουσα όμως στο καπάκι, πιο προσηλωμενα και εκει ανακαλυψα παρα πολλα πράγματα που μου άρεσαν....ειναι καλός δισκος αλλα θελει την συγκέντρωσή σου για να δωσει πράγματα....το τελευταίο ειναι κομματάρα.....η αίσθηση μου είναι οτι ειναι πολυ μελετημενος δισκος και σε καθε ακροαση θα δινει και άλλα !
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Pavlos »

Μπορώ να καταλάβω ότι αρέσει σε πολλούς το άλμπουμ, και εγώ νομίζω ότι είναι καλό, αλλά για τα αυτιά μου ακούγεται πολύ καθαρό, μου άρεσε περισσότερο ο ήχος του debut album. Η σύνθεση των τραγουδιών είναι δυνατή, αλλά το mix το διαλύει λιγάκι για μένα. 8/10
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Celephais »

Είναι πάρα πολύ καλός ο δίσκος. Ακούγεται πολύ ευχάριστα από την αρχή μέχρι το τέλος. Όλα φαίνονται μελετημένα, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Πολά μπράβο στην μπάντα για τις συνθέσεις και την παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Priamos »

Θα το ακούσω άλλη μια φορά, αλλά για αρχή δίνω credit μόνο στις φοβερές κιθάρες. Δυστυχώς η συσχέτιση με προσωπικά Ozzy είναι ακριβής και, σωρευτικα , λειτούργησε αποτρεπτικά για να γουστάρω. Δίνω μια ευκαιρία ακόμα και συνεχίζουμε.
Υγ. Εννοείται ότι ο τραγουδιστής είναι καλύτερος από Ozzy, αλλά με τόσες επιρροές που έχει ο ήχος τους από τον ακατονόμαστο, το πράγμα δεν σώζεται.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Priamos έγραψε: Κυρ 18 Σεπ 2022, 20:07 Θα το ακούσω άλλη μια φορά, αλλά για αρχή δίνω credit μόνο στις φοβερές κιθάρες. Δυστυχώς η συσχέτιση με προσωπικά Ozzy είναι ακριβής και, σωρευτικα , λειτούργησε αποτρεπτικά για να γουστάρω. Δίνω μια ευκαιρία ακόμα και συνεχίζουμε.
Υγ. Εννοείται ότι ο τραγουδιστής είναι καλύτερος από Ozzy, αλλά με τόσες επιρροές που έχει ο ήχος τους από τον ακατονόμαστο, το πράγμα δεν σώζεται.
ΠΕΡΑΣΤΕ ΕΞΩ, ΚΥΡΙΕ!
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από asgardlord »

Αν και μου άρεσε η βαθιά ανάλυση και του Αντρέα και του Χρίστου, δεν μπορώ να πω πως η αρχική μου άποψη άλλαξε και ιδιαίτερα μετά από πολλές ακροάσεις μέσα στο ΣΚ. Πολύ καλός δίσκος, σίγουρα σαφώς ανώτερος από τα χεβάκια του κιλού που έχουν πλημμυρίσει το youtube, ωραίο παίξιμο και συνθέσεις, αλλά δεν θα το έλεγα και αριστούργημα. 'Ενα άνετο 7 - 8 όμως το χει!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ειλικρινά θεωρώ πως ο Αρθούρος σπαταλά έμπνευση ταλέντο ικανότητα με τις φωνές που έχει συνεργαστεί.
Το πρώτο Sumerlands χαντακώθηκε από τον Swanson. Στο φετινό χρησιμοποιεί όχι τον τραγουδιστή, αλλά τη φωνή του σαν ένα ακόμα όργανο.

Εσείς οι συμβουλάτορές του, πείτε του να βρει έναν σοβαρό τραγουδιστή με φωνή αντάξια των συνθέσεων, που να συναγωνίζεται το κιθαριστικό κομμάτι και ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ να μην εχει σχεση με κλώνους ή στυλ του Ozzy.

Είναι κρίμα να χάνονται τέτοιες ευκαιρίες για μέταλ αριστουργήματα και είναι κρίμα να σπαταλιούνται έτσι οι καλοί συνθέτες.

Το πρώτο Fifth Angel μπορεί να φέρει στη σφραγίδα του Byrd, αλλά δε θα ήταν αυτό που είναι αν δεν είχε τέτοιο τραγουδιστή.


----> εννοείται βέβαια πως το θεωρώ δισκάρα με κομμάτια που θα μείνουν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από theBox »

Κι εγω εν τελει, μετα απο πολλες ακροασεις συμφωνω με τις πιο ψυχραιμες φωνες που εκφραστηκαν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 19 Σεπ 2022, 13:39 Ειλικρινά θεωρώ πως ο Αρθούρος σπαταλά έμπνευση ταλέντο ικανότητα με τις φωνές που έχει συνεργαστεί.
Το πρώτο Sumerlands χαντακώθηκε από τον Swanson. Στο φετινό χρησιμοποιεί όχι τον τραγουδιστή, αλλά τη φωνή του σαν ένα ακόμα όργανο.

Εσείς οι συμβουλάτορές του, πείτε του να βρει έναν σοβαρό τραγουδιστή με φωνή αντάξια των συνθέσεων, που να συναγωνίζεται το κιθαριστικό κομμάτι και ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ να μην εχει σχεση με κλώνους ή στυλ του Ozzy.
πωπω λέμε για τρελή ΔΙΑΦΩΝΙΑ. Swanson θεός (επίσης, χάρηκα που επιτέλους δούλεψα μαζί του και θα υπάρξει και συνέχεια). Brendan τεράστιος, πάντα λέγαμε πως είναι η τέλεια αντικατάσταση. Δεν είμαστε "συμβουλάτορες", ειδικά σε κάποιον σαν τον Αρθούρο, αλλά στηρίζουμε απόλυτα τους συγκεκριμένους έτσι κι αλλιώς. Αν ρώταγε, αυτούς θα λέγαμε για Sumerlands. :pasok:
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Δευ 19 Σεπ 2022, 18:06 Δεν είμαστε "συμβουλάτορες", ειδικά σε κάποιον σαν τον Αρθούρο,
:D :D :D

τότε το κάνει σίγουρα επίτηδες για να φανεί πόσο παικτάρας είναι

:D :D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Noμίζω τα αγαπητά μέλη του φόρουμ εξάντλησαν την αυστηρότητά τους σε ένα δίσκο που δεν του άξιζε κάτι τέτοιο... Πολύ σοβαρή δουλειά, με τη μουσική του άλμπουμ αγγίζει το άριστο (10/10). Και όπως είπε και ο Priamos η κιθαριστική δουλειά είναι φοβερή... Τώρα για τα φωνητικά... Για μένα είναι 8/10 (και για αυτό και ο μέσος όρος βγήκε για μένα 9/10). Δεν είναι καθόλου άσχημα (στην τελική έχουμε θεοποιήσει πολύ χειρότερους γιδοβοσκούς), δίνουν ένα ιδιαίτερο ύφος στο συγκρότημα και το κάνουν να διαφέρει από τα άλλα γκρουπ στον παραδοσιακό metal ήχο, αλλά η αλήθεια είναι θα ήθελα να τους ακούσω και με μια κλασικο-μεταλλάδικη φωνή, ή πιο μπάσα, δυνατή φωνή τέλος πάντων...

Για αυτό και συμφωνώ σε αυτό που είπε ο Advancing Yokeda πιο πάνω... Ίσως μια άλλη φωνή να απογείωνε αυτήν την τέλεια μουσική... Ίσως βέβαια και όχι... Γενικά το συγκρότημα έκανε μια μεγάλη αλλαγή στον ήχο του και πέτυχε σε πολύ μεγάλο ποσοστό.. Δεν πρέπει να φοβηθεί να δουλέψει ακόμα περισσότερο στο να δει τι ταιριάζει ακόμη περισσότερο στη μουσική του...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Progress_Lost έγραψε: Τετ 21 Σεπ 2022, 21:29 Ίσως μια άλλη φωνή να απογείωνε αυτήν την τέλεια μουσική... Ίσως βέβαια και όχι... Γενικά το συγκρότημα έκανε μια μεγάλη αλλαγή στον ήχο του και πέτυχε σε πολύ μεγάλο ποσοστό.. Δεν πρέπει να φοβηθεί να δουλέψει ακόμα περισσότερο στο να δει τι ταιριάζει ακόμη περισσότερο στη μουσική του...
Αυτό ακριβώς. Δε μιλάμε για κακά φωνητικά (κα ούτε για πλάκα για κακό δίσκο), αλλά αφού μπορεί πρέπει να το πάει μέχρι Instant Classic Level και για αυτό θέλει άλλη προσέγγιση στο τί θα πρέπει να προσφερει σε έναν φοβερό δίσκο ένας τραγουδιστής.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Sorry παιδιά, αλλά αυτό για τα φωνητικά που λέτε, είναι μια απλή άποψη. Εγώ πιστεύω πως ο δίσκος έχει τα απόλυτα κατάλληλα φωνητικά για το υλικό του και δεν θα ήθελα άλλη φωνή. Είναι σαν να λέμε πως το Twilight of the Gods είναι καλός δίσκος, αλλά δεν μπορεί να γίνει κλασικό επειδή έχει κακά φωνητικά. Τo Dreamkiller έχει τη φωνητική προσέγγιση που χρειάζεται, και επίσης έχει και φωνάρα. Μια άλλη προσέγγιση θα έκανε έναν άλλο δίσκο.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: SUMERLANDS (US) - Dreamkiller (2022)

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Χμ... να πω απλά ότι δεν εννοούσα κάτι σαν το "δεν μπορεί να γίνει κλασικό επειδή έχει κακά φωνητικά". Πράγματι το άλμπουμ αξίζει να γίνει κλασικό και νομίζω με τα χρόνια θα το πετύχει... Εξάλλου μια χαρά φωνή έχει... Απλά, αν πρέπει να γίνει σύγκριση για το πως βλέπω το συγκρότημα και το άλμπουμ, στο μυαλό μου είναι, όχι όπως οι Bathory, αλλά όπως το "Ιron Maiden".. Λατρεύω το άλμπουμ, και τη μουσική και τα φωνητικά, έχει προφανώς μείνει κλασικό, αλλά πάντα υπάρχει αυτή η βραχνάδα του Di'Anno... Αυτό δεν μειώνει το άλμπουμ και την κλασικότητά του, ούτε το συγκρότημα ... Και όλοι ξέρουμε τι ακολούθησε μετά την Di'Anno εποχή...

Για μένα οι Sumerlands βρίσκονται σε αυτή την περίοδο, λίγο πριν τα σαρώσουν όλα - εννοείται ότι για κάποιους μπορεί να βρίσκονται ήδη στο μέγιστο σημείο... Όπως και να'χει, ας απολαύσουμε και εμείς και το συγκρότημα το νέο άλμπουμ, γιατί όπως είπα και πριν, δεν αξίξει να γκρινιάζουμε για τέτοιες δουλειές που κυκλοφορούν σπάνια...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”