Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από Epitaph »

Μία απ τις ωραίες χαμηλών τόνων δισκογραφίκες που έχουν δικό τους στυλ (όπως και η Arkeyn Steel).

Θέλω να ρωτήσω όμως όσους ξέρουν. Έχουν Sale και παρήγγειλα καμιά 20αριά CD. Ξέρει κανείς με ποια εταιρεία τα στέλνουν; Γιατί αν δεν τα φέρουν με USPS τον ΗΠΙΑ στο τελωνείο. Και αν έχει πάρει κανείς από σας, πόσα σκάσατε σε τελωνείο και λοιπές επιβαρύνσεις;
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Με αφορμή το USPS και όχι την H&H, να πω πως δεν ξαναγοράζω από οπουδήποτε όπου εμπλεκεται το τελωνείο. Τους τελευταίους μήνες έχασα ένα σεβαστό ποσό, επειδή ποτέ δε μου ήρθε χαρτακι/μηνυμα/τηλέφωνο. Τα πακέτα μου πέρασαν στα αζήτητα και τα επεστρεψαν πίσω. Δεν ξέρω αν αφορά την πόλη μου ή την Ελλάδα γενικότερα, αλλά από εμενα παραγγελία από Γιου Ες δεν ξαναβλέπουν.

Από την αγαπημένη μας Ευρωπαική Ένωση, όλα καλά....
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από CountRaven »

@Epitaph

Γενικά γίνεται χαμός και το έχουμε κουβεντιάσει σε πολλά topics.

Δες εδώ viewtopic.php?f=55&t=4292&hilit=Vat
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από crimsonglory »

Εχω πάρει αρκετά πραγματάκια από όταν ξεκίνησε όλο αυτό με τα τελωνεία. Για την ώρα, δεν έχω πληρώσει πάνω από 7-8Ε για να τα παραλάβω, υπό την προυπόθεση ότι ο πωλητής θα βάλει αξία πάνω στο δέμα μέχρι 8-10 ευρώ. Ισως κάποια στιγμή στο μέλλον την πατήσω και ταπληρώσω όλα μαζί, ποιος ξέρει? Από H&H έβαλα κι εγώ παραγγελία με επίσης 20CD. Hταν πάρα πολύ συνεννοήσιμοι και εξυπηρετικοί κι έβαλαν πάνω 20 Used CDs*0.50 σύνολο 10Ε. Μαζί με τα 26$ που ήταν τα ταχυδρομικά έξοδα, λογικά θα πληρώσω το 24% των 36Ε για να τα παραλάβω, γύρω στα 8Ε δηλαδή.
Θα πρότεινα, αν δεν στα έχουν στείλει ακόμα, να τους στείλεις ένα μήνυμα να κάνουν το ίδιο. Διαφορετικά (και λογικά) θα χρειαστεί να πληρώσεις το 24% της αξίας των CD + των εξόδων αποστολής για να παραλάβεις από τα ΕΛ.ΤΑ της περιοχής σου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά αυτό που λέει ο @crimsonglory είναι αυτό στο οποίο καταλήγω και εγώ ως survival λύση: Λέμε στον πωλητή να δηλώσει όσο μικρότερη αξία δέματος γίνεται. 7 με 8$. Με ένα δέμα που ξεκινάει την πορεία του προς τα εδώ από Αμειρκή με μια δηλωμένη τέτοια αξία οι πιθανότητες να χρεωθεί με μεγάλο χαράτσι τελωνείου μειώνονται.

Επίσης φιλική συμβουλή για φίλους από επαρχεία: Στήστε μια προσωπική σχέση με τους εργαζόμενους στο ταχυδρομείο ώστε να μην σας ξεχνάνε ποτέ. Είναι αδιανόητο σε επαρχιακή πόλη να μην σου έρχεται μια ειδοποίηση αλλά επειδή ξέρω ότι μπορεί να συμβεί και επειδή στην επαρχία όλοι γνωριζόμαστε κάπως, ε δουλέψτε το λίγο. Το σκηνικό αυτό μπορεί να δηλωθεί και σαν παράπονο την επόμενη φορά και από εκεί να ξεκινήσει έστω και άτυπα, α ο τάδε που παίρνει δίσκους 4-5 φορές τον μήνα, OK τον ξέρουμε. Επίσης γενικά αν υπάρχει κίνηση και επειδή οι ειδοποιήσεις μπορεί να χάνονται στις πυλωτές της πολυκατοικίας ή δεν ξέρω και εγώ τι - ίσως η ενοικίαση μιας θυρίδας να αξίζει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από Epitaph »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Του είχα στείλει εχθές μήνυμα από το site ότι φοβάμαι το κόστος του τελωνείου και δεν θυμάμαι τι άλλο του έγραψα και σήμερα του έστειλα από facebook και δήλωσα ξεκάθαρα να βάλει χαμηλές τιμές, αλλά απάντηση μετά από 10 λεπτά και ταυτόχρονα ήρθε και email ότι εστάλη η παραγγελία.
Εντωμεταξύ δεν απάντησε αν όντως τα βαλε χαμηλά... Τώρα μόνο προσεύχομαι.

Επίσης ποιες είναι οι καλύτερες jewel-case θήκες για να τα βάλω; Προτιμώ εκεί που στηρίζεται το CD να είναι διάφανο τελείως (και να μην γράφει στα ορθογώνια παραλληλόγραμμα Compact Disc). Δηλαδή αυτά εδώ μου τη σπάνε απίστευτα :

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από crimsonglory »

Για θήκες δυστυχώς κι εγώ δεν έχω ιδέα. Από όπου κι αν έχω πάρει είναι από μέτριες ως τελείως χάλια. Για αυτή την 20άδα πήρα από e-shop. Θα επανέλθω όταν θα έχω σχηματίει γνώμη.
Τα CDakia έφτασαν σήμερα στα ΕΛ.ΤΑ της γειτονιάς μου, μετά την συνήθη ολιγοήμερη παραμονή τους στο τελωνείο, και τα τέλη είναι 4,96. Καλά πήγε αυτό κι αυτή την φορά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Heaven And Hell Records - Μεταφόρικα κ.α.

Δημοσίευση από CountRaven »

Τα CDakia έφτασαν σήμερα στα ΕΛ.ΤΑ της γειτονιάς μου, μετά την συνήθη ολιγοήμερη παραμονή τους στο τελωνείο, και τα τέλη είναι 4,96. Καλά πήγε αυτό κι αυτή την φορά.
Έλα ρε έπος!!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”