Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Είπα να θυμηθώ (μέρες που είναι!) τη δισκογραφία των Jag Panzer. Αρκετοί δίσκοι αλλά προσωπικά μετά το "Thane to the Throne" δεν αντέχω να τους ακούσω ολόκληρους.. Και τώρα στην επανάληψη τα ίδια.. Ποια η άποψή σας;; Θα ακούσουμε άραγε ξανά κομμάτια σαν...

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από theBox »

Chain of command με Parduba, ο,τι καλυτερο εχουν βγάλει. Πρώτοι εδω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ενδιαφέρον θέμα, here it goes: σε γενικές γραμμές βρίσκω ότι έχουν ενδιαφέρουσα δισκογραφία με εξαιρετικές στιγμές. Αν εξαιρέσεις τα classics ("Tyrants", "Ample destruction" και "Chain of command") που είναι ίσως το highlight και τα υπόλοιπα κινούνται ανάμεσα στο εξαιρετικό και το πολύ καλό. Για μένα οι J.P. πέρασαν σε πρώτη εθνική μετά το "Fourth judgement" και ήτανε αυτονόητο ότι ο ήχος θα έπρεπε να εκμοντερνιστεί και να εξελιχθεί κάπως. Δεν γίνεται εν έτη 2000 να δισκογραφείς όπως στα 80ς, δλδ ακόμα και αν το θέλεις. Θεωρώ ότι όλοι οι δίσκοι τους έχουν κάτι να δώσουν ακόμα και οι τρεις τελευταίοι που είναι κάπως πιο flat. Επίσης "Thrane..." δισκάρα ατελείωτη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

@theBox

Nαι, πολύ ωραίο άλμπουμ αλλά στο μυαλό μου δεν είναι Jag Panzer... Δηλ. κάτι που να συνεχίζει τον ήχο του Ample... Aλλά άψογο US power...

Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πριν από όλα και πάνω από όλα. Ο Tyrant είναι ένα θαύμα της φύσης. Κανείς δεν έχει δικαίωμα στην ηλικία του να έχει τέτοια φωνή. Αν πετάξουμε τις παρωπίδες μιλάμε για τον απόλυτο Heavy Metal τραγουδιστή. Μπορεί και εγώ να αναζητούσα το Ample Destruction σαν ένα από τους θησαυρούς των 80'ς αλλά πάλι στο The Moors και Iron Eagle επιστρεφω αν θέλω να ακούσω Panzer. Με Age of Mastery τους πρωτοέμαθα και εκεί ξαναγυρνώ έστω και χωρίς Joey Tafolla. Και με αφορμή τον Tafolla, να σημειώσω πως οι Panzer δεν είχαν ποτέ πρόβλημα κιθαριστικό, είτε με είτε χωρίς αυτόν. Προσωπικά μπορώ να βρω 3 γαμάτα κομμάτια σε κάθε τους δίσκο (από 4th judgement και μετά) και μου είναι αρκετό. Και όταν λέω γαμάτα κομμάτια εννοώ αυτά που δε θα κυκλοφορήσει κανείς άλλος στο σύχγρονό τους μέταλ. Θέλω ένα μόνο κομμάτι που να δικαιολογεί μεταλλική ελίτ που χαρακτηρίζει Πάνζερ και Κόνκλιν και είμαι ευχαριστημένος.

ΥΓ. Το ότι ο οποιοδήποτε θα κυκλοφορήσει δίσκο που θα μου αρέσει κάθε νότα, κάθε λέξη, κάθε παύση το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο πλέον...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι, συμφωνώ... Και πόσο θα'θελα να τον άκουγα στο πρώιμο ύφος των Panzer (καλά, για Titan Force, φαντάζομαι ούτε συζήτηση).. Αλλά αφορμή για το ποστ ήταν πιο πολύ άλμπουμ σαν το Mechanized Warfare, Casting the Stones, The Scourge of the Light... αν υπάρχει κάποιο μέλος που να τα ακούει σήμερα τα άλμπουμ αυτά... κουραστικά άλμπουμ κάπως... ή flat που είπε και ο Zippo...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το θέμα είναι πως δεν ήταν ζήτημα Tafolla όπως αποδείχτηκε με το τελευταίο άλμπουμ που είχε 2-3 παραδοσιακά Panzer κομμάτια.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι σωστά.. στο μυαλό μου πάντως ο Tafolla για τους Jag Panzer ήταν σαν τον Friedman για τους Megadeth... γουστάρουν οι οπαδοί, είναι + για μια μπάντα, αλλά νομίζω πάντα είχε το μυαλό του αλλού και όχι στους Panzer...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:15 Chain of command με Parduba, ο,τι καλυτερο εχουν βγάλει. Πρώτοι εδω.
Εννοείται.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Σάβ 31 Δεκ 2022, 17:15 Chain of command με Parduba, ο,τι καλυτερο εχουν βγάλει. Πρώτοι εδω.
Εμφανίζεται πουθενά αλλού αυτός? Είναι από τις περιπτώσεις που απορείς πώς δεν έγινε όνομα και πώς δεν υπάρχουν τουλάχιστον 10 δίσκοι με τούτον στα φωνητικά...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από TitusGroan »

Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πάντα είχα τους Panzer και τους Helstar στο μυαλό μου σαν δυο μπάντες που αν ήθελαν θα κυριαρχούσαν άνετα στη σκηνή ακόμα και σήμερα, αν πρόσεχαν λίγο παραπάνω τις πιο πρόσφατες κυκλοφορίες τους. Είχαν δικό τους φοβερό ήχο, είχαν πολύ τσαμπουκά με ωραίες όμως μελωδίες, και θα μπορούσαν να μας είχαν αφήσει άφωνους και σήμερα αν κρατούσαν κάτι από τα πνεύμα των 80s... Κάτι οι υπερβολικές τσιρίδες, κάτι το γκρουβάτο-μοντέρνο heavy/power της Αμερικής, κάπου το έχασαν...

Δεν ήξερα ότι στο φόρουμ ένας δίσκος-σπόντα όπως το "Chain of Command" (γιατί όσο φοβερό και αν είναι, τέτοιος είναι στη δισκογραφία των Panzer) θα είχε τόσο μεγάλο αντίκτυπο... Μια χαρά βέβαια δεν αντιλέγω αλλά προσωπικά την μεγαπώρωση, το επικό-πολεμικό κλίμα που έβγαζαν, αυτό θεωρώ Jag Panzer και αυτό μου λείπει... "No mercy for the weak. No mercy!" αυτοί ήταν οι Jag Panzer...

Και βέβαια μη ξεχνάμε το χαμό που είχε γίνει το '97 με το "The Fourth Judgement" που έκανε μια νέα μερίδα οπαδών να τους αγαπήσει, κυρίως με το "Shadow Thief" που το έπαιζαν συνέχεια οι ραδιοφωνικές εκπομπές τότε...

Αnyway, ακούγοντας ξανά τους δίσκους τους, νομίζω έχουν ακόμα καλές ιδέες και τους αξίζει μια πραγματικά μεγάλη δισκάρα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από CountRaven »

TitusGroan έγραψε: Κυρ 01 Ιαν 2023, 20:01
Έτσι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από CountRaven »

Οι Panzer είναι μια τρομερά υπερεκτιμημένη μπάντα.

Έχουν φυσικά το EP και το Ample αλλά και το μνημείο Metal τέχνης που λέγεται Chain of Command (συν τα διάφορα demos μέχρι το Dessident.... ως καλό bonus) αλλά από εκεί και πέρα -δηλαδη σε όλη τη δισκογραφία τους μέχρι σήμερα- έχουν απλά κάποιες καλές στιγμές.

Σέβομαι την σταθερή και συνεπή από ένα σημείο και μετά παρουσία τους και τις καλές τους προθέσεις, χειροκροτώ την εκτελεστική και ερμηνευτική ικανότητα των μελών κλειδιά, αλλά από τραγούδια μάγκες έχουμε μείνει πίσω.

Επίσης είναι μια πολύ καλή live μπάντα και φοβεροί χαρακτήρες, θυμάμαι με πόση ευγένεια μας είχαν αντιμετωπίσει όταν τους είχαμε ανοίξει με Rex Mundi στη Θεσσαλονίκη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Σχόλια για τη δισκογραφία των Jag Panzer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι, και φαντάζομαι ότι όταν λέμε Panzer όλοι σκέφτονται τα παλιά και όχι τόσο τα καινούργια.. Και ουσιαστικά για αυτό έφτιαξα και το νήμα, να δω αν κάποιο μέλος του φόρουμ ξεχωρίζει κάποιο άλμπουμ από τα μετέπειτα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”