Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το 2023 είπαμε σε άλλο τόπικ ε; Ναι.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 2003406138
Ελλαδισταν σκοταδισμός 2023.Μολις έχασα δουλειά (βιντεοκλίπ) επειδή η τραγουδίστρια έμαθε ότι κάποτε έπαιζα στους Rotting Christ κ θεώρησε ότι προσβάλλεται το όνομα του Χριστού."Έντεχνη" η κοπέλα επέμενε στον παραγωγό ότι δεν θέλει να συνεργαστεί μαζί μου.Απλα απίστευτο ειδικά επειδή είχε προηγηθεί συνάντηση κ είχαμε συζήτηση περί ελευθερίας ιδεών κτλπ κτλπ. Ποτέ σου κοπέλα μου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ελευθερία ιδεών δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Όχι μόνο στη Ελλάδα, αλλά και σε άλλα κράτη - πλασματικά προπύργια δημοκρατίας.

Το ζήτημα δεν περιορίζεται στις θρησκευτικές πεποιθήσεις και δεν περιορίζεται στην προφανή πρόθεση και τα τελευταία χρόνια πρακτική των πολιτικών σχεδόν παγκοσμίως.

Η ανελευθερία ιδεών υπάρχει στον πυρήνα της ανθρώπινη κοινωνίας, εκφράζεται από τον μέσο άνθρωπο με χυδαία βαρβαρικό τρόπο και μονάχα συγκυριακά σήμερα τρέφεται με ντολμαδάκια.

Τέλος να πω, πως με ενδεχόμενη εξαίρεση 100-150 χρόνια στην αρχαία Αθήνα, ουσιαστική ελευθερία ιδεών στην πραγματικότητα (και όχι στα πεδία των ιδεών όπου οι ιδέες είναι ελεύθερες) δεν υπήρξε ποτέ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από asgardlord »

Οκ. Οι θρησκευτικές μου απόψεις είναι μάλλον γνωστές σε όσους με ξέρετε (δεν ασχολούμαι με το σπορ για να το θέσω ευγενικά), και μου αρέσουν πολύ και τα τελευταία Rotting Christ, αλλά χάριν συζήτησης ας κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου (in this case του Χρηστού). Δεν ειναι απαραιτητα κατακριτέο το να μην θέλεις να συνεργαστείς με κάποιον επειδή δεν ταιριάζουν οι απόψεις σου σε θέματα που εσύ (καλώς, κακώς) θεωρείς σημαντικά. Είναι πολύ διαφορετικό το "εγω δεν θέλω να δουλέψω μαζί σου για δικούς μου λόγους" από το "είναι μαλάκας, μη συνεργάζεστε μαζί του". Στη δεύτερη περίπτωση προσπαθείς εσκεμμένα να βλάψεις κάποιον με τον οποίο διαφωνείς, πράγμα σαφώς ελεεινό.

Εδώ ωστόσο είναι μια από κείνες τις φάσεις που μάλλον είναι όλοι λάθος, διότι ναι μεν η τύπισσα είναι κλειστόμυαλη, αλλά και ο τυπάς δεν νομίζω πως το χειρίστηκε σωστά διότι το να βγαίνεις να κλαίγεσαι στο facebook γιατί δεν ευδοκίμησε μια συνεργασία είναι μάλλον αντιεπαγγελματικό και -to be honest- λίγο pathetic.

Γενικότερα ο @Advancing Yokeda τα συνόψισε τέλεια, ζούμε σε ακραία "ανελεύθερη' περίοδο όσον αφορά την έκφραση απόψεων που πάνε κόντρα στα επιβεβλημένα στερεότυπα.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από RedSharks »

Είναι λίγο περίπλοκο το όλο ζήτημα.

Καταρχήν, σίγουρα στην κεντρική Ευρώπη αλλά νομίζω και στην Ελλάδα (έστω τυπικά), είναι παράνομο να κάνεις αίτηση για δουλειά και ο εργοδότης να σε απορρίψει λόγω φύλου, εθνικότητας, θρησκεύματος ή σεξουαλικών προτιμήσεων. Αν συμβεί κάτι τέτοιο και μπορείς να το αποδείξεις, θεωρητικά μπορείς να τους πας στα δικαστήρια. Βέβαια στην Ελλάδα με την σάπια και διεφθαρμένη δικαιοσύνη, good luck with that, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Εδώ βέβαια δεν συνέβη ακριβώς αυτό. Δεν είχε πρόβλημα ο εργοδότης (= o παραγωγός) με το παιδί που έπαιζε στους RC, αλλά η τραγουδιάρα, δηλαδή μια υπάλληλος. Εδώ δεν ξέρω τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος. Είναι σαν εγώ να είμαι σημαντικό στέλεχος στην τάδε εταιρεία και να μάθω ότι ο Νικολάκης, με τον οποίο είμαστε συμμαθητές στο σχολείο και πάντα τον αντιπαθούσα γιατί άκουγε black metal ενώ εγώ μόνο λαϊκά, έκανε αίτηση για δουλειά στην εταιρεία μου. Μπορώ να πάω στο διευθυντή και να πω «μην τον προσλάβεις αυτόν αλλιώς εγώ θα παραιτηθώ» και τι θα έπρεπε να κάνει ο διευθυντής σε αυτή την περίπτωση;

Επίσης το ζήτημα εδώ δεν είναι ακριβώς η «ανελευθερία των ιδεών», είναι λίγο too much να το πεις αυτό για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά περισσότερο η μεροληψία στις εργασιακές σχέσεις. Αν θέλετε να μιλήσουμε για ανελευθερία των ιδεών, ας μιλήσουμε για το ότι ο Μητσοτάκης εξαγόρασε, μέσω της λίστας Πέτσα, το 99% των ΜΜΕ στην Ελλάδα για να τον λιβανίζουν και να κατασκευάζουν μια εικονική πραγματικότητα, ή για το «σχέδιο νόμου για τον Τύπο» που επιχείρησε να περάσει το οποίο είναι στην παραγματικότητα επιτροπή λογοκρισίας στα πρότυπα της Χούντας (https://www.documentonews.gr/article/h- ... s-xoyntas/ ).
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από nick »

το κακο στην υποθεση ειναι οτι προηγηθηκε κουβεντα περι "ελευθεριας ιδεων" που αναφερεται πιο πανω.
Μα τον ΚΡΟΜ ποσο υποκρισια!
Εντεχνοι μικροαστοι παντου , θανατος και ΝΤΟΥ!

Παω να ακουσω τωρα ετσι απο αντιδραση, το Final Warning και αμεσως μετα το A Blaze In The Northern Sky

asgardlord έγραψε: Παρ 13 Ιαν 2023, 11:26 αλλά χάριν συζήτησης ας κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου (in this case του Χρηστού)
γελασα πολυ με το ανωθεν σχολιο
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από Zippo190 »

RedSharks έγραψε: Παρ 13 Ιαν 2023, 14:51
Εδώ βέβαια δεν συνέβη ακριβώς αυτό. Δεν είχε πρόβλημα ο εργοδότης (= o παραγωγός) με το παιδί που έπαιζε στους RC, αλλά η τραγουδιάρα, δηλαδή μια υπάλληλος. Εδώ δεν ξέρω τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος. Είναι σαν εγώ να είμαι σημαντικό στέλεχος στην τάδε εταιρεία και να μάθω ότι ο Νικολάκης, με τον οποίο είμαστε συμμαθητές στο σχολείο και πάντα τον αντιπαθούσα γιατί άκουγε black metal ενώ εγώ μόνο λαϊκά, έκανε αίτηση για δουλειά στην εταιρεία μου. Μπορώ να πάω στο διευθυντή και να πω «μην τον προσλάβεις αυτόν αλλιώς εγώ θα παραιτηθώ» και τι θα έπρεπε να κάνει ο διευθυντής σε αυτή την περίπτωση;
είναι λίγο ευαίσθητο το ζήτημα καθώς αν η τραγουδιάρα ήτανε το μεγάλο όνομα ουσιαστικά λύνει και δένει. Και δεν είναι μοναδική περίπτωση, Σε όλους τους κλάδους όσοι έχουν δύναμη λύνουν και δένουν με αυτό το τρόπο, είτε γιατί παίζουν οικονομικά κριτήρια, είτε γιατί θέλουν να βολέψουν φίλους, είτε γιατί τίθεται θρησκευτικό/πολιτικό ζήτημα. Θυμίζω τον Μουσταρδέιν που δεν έπαιζε με τους Ρότινγκ Κράιστ για αυτό το λόγο. Προσωπικά μου φαίνεται τρομερά αντιεπαγγελματικό και θεωρώ ότι αυτά γυρνάνε μπούμερανγκ με το καιρό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από CountRaven »

Παω να ακουσω τωρα ετσι απο αντιδραση, το Final Warning και αμεσως μετα το A Blaze In The Northern Sky
Έτσι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από SlayerKing »

Να συνεχισω κ εγω τον δικηγόρο του χριστου.

True Black Metal μπάντα ψαχνει session 2o κιθαριστα για την περιοδεία τους.
Σκαει τυπος συστημενο απο φιλο τους οτι ειναι πολυ καλος μουσικος κλπ.
Τον συναντούν και ειναι με σταυρο κομποσκοίνια και τους λεει οτι παει καθε Κυριακη στην εκκλησια τον προσλαμβανουν ?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από Priamos »

SlayerKing έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 11:38 Να συνεχισω κ εγω τον δικηγόρο του χριστου.

True Black Metal μπάντα ψαχνει session 2o κιθαριστα για την περιοδεία τους.
Σκαει τυπος συστημενο απο φιλο τους οτι ειναι πολυ καλος μουσικος κλπ.
Τον συναντούν και ειναι με σταυρο κομποσκοίνια και τους λεει οτι παει καθε Κυριακη στην εκκλησια τον προσλαμβανουν ?
Και για να πάω ένα βήμα παρακάτω την ανωτέρω ρητορική ερώτηση/προβληματισμό...
Να αναφερθώ στο θέμα των Absu , που μας επρηξαν τα παπάρια ότι έδιωξαν τον/την Sonja γιατί δεν ήταν "αρκετά άντρας".
Πέρα από το γεγονός ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ότι δεν τον/την έδιωξαν για μουσικούς λόγους, ποιος μπορεί να κακίσει ένα συγκρότημα που κάνει επιλογές λαμβάνοντας υπ'οψην και το image του μουσικού σε σχέση με αυτό της μπάντας; Αν οι Absu "πουλούσαν" αντριλα και τεστοστερόνη, προφανώς η εικόνα της "Sonja" θα σαμποταρε αυτή του group.
Είναι σαν να λέμε ότι οι Manowar θα έπαιρναν ποτέ στην μπάντα ένα χοντρούλη, κοντοκουρεμένο κοκκινομάλλη με γυαλιά, κι ας ήταν μουσικαρα.

Το metal , καλώς ή κακώς, έχει χτιστεί σε μεγάλο βαθμό πάνω στην θεατρικότητα. Αν διαλυθεί αυτό το περίβλημα θα χάσει αρκετή από τη δυναμική του.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από theBox »

Δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσος ντόρος. Εγω ως πελατης επιλεγω με ποιον επαγγελματια θα συνεργαστω κι εχω δικαιωμα να μην συνεργαστω για τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δικο μου λόγο. Απο το οτι δεν μου καθεται καλα η φατσα σου, ο τροπος που ντύνεσαι ή που μυρίζεις, μέχρι το οτι εισαι πολυ θρησκος ή αθρησκος ή αριστερός ή δεξιος για τα γουστα μου.

Δεν κανουμε ολοι με ολους και αυτο ειναι απολυτα ok. Απλα ο μεταλλας, παραδοσιακα, τριγγαρεται με την θρησκοληψια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Δευ 16 Ιαν 2023, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από RedSharks »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 14 Ιαν 2023, 12:35 καθώς αν η τραγουδιάρα ήτανε το μεγάλο όνομα ουσιαστικά λύνει και δένει
Προφανώς. Για αυτό και εγώ στο παράδειγμά μου έγραψα «...Είναι σαν εγώ να είμαι σημαντικό στέλεχος στην τάδε εταιρεία...».
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από nick »

SlayerKing έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 11:38 Να συνεχισω κ εγω τον δικηγόρο του χριστου.

True Black Metal μπάντα ψαχνει session 2o κιθαριστα για την περιοδεία τους.
Σκαει τυπος συστημενο απο φιλο τους οτι ειναι πολυ καλος μουσικος κλπ.
Τον συναντούν και ειναι με σταυρο κομποσκοίνια και τους λεει οτι παει καθε Κυριακη στην εκκλησια τον προσλαμβανουν ?
Αφου ξεπερασουν (γρηγορα) το χριστιανικο σοκ που παθαινουν οι ΤΡΟΥ φιλοι μας απο τα κομποσκοινια, εντασσουν αμεσως στον σκοτεινο τους κυκλο το νεο "πιστο" μουσικο και αυτοματως κανουν μοναδικο σκοπο της ζωης τους να του δειξουν τον θαυμαστο κοσμο του αρχοντα ΣΑΤΑΝΑ!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Priamos έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 11:54 Είναι σαν να λέμε ότι οι Manowar θα έπαιρναν ποτέ στην μπάντα ένα χοντρούλη, κοντοκουρεμένο κοκκινομάλλη με γυαλιά, κι ας ήταν μουσικαρα.
Πήραν κοντούλη, γεματούλη με περούκα από τα μάπετς και είναι και μουσικάρα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από RedSharks »

theBox έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 12:08 Δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσος ντόρος. Εγω ως πελατης επιλεγω με ποιον επαγγελματια θα συνεργαστω κι εχω δικαιωμα να μην συνεργαστω για τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δικο μου λόγο.
Εδώ όμως δεν έχουμε σχέση πελάτη-επαγγελματία (όπου ναι, ο πελάτης επιλέγει όποιον θέλει για όποιο λόγο θέλει) αλλά σχέση συναδέλφων στo ίδιο project/εταιρεία. Δες τι έγραψα πιο πάνω.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Ελευθερία ιδεών λοιπόν

Δημοσίευση από theBox »

RedSharks έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 13:54
theBox έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 12:08 Δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσος ντόρος. Εγω ως πελατης επιλεγω με ποιον επαγγελματια θα συνεργαστω κι εχω δικαιωμα να μην συνεργαστω για τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δικο μου λόγο.
Εδώ όμως δεν έχουμε σχέση πελάτη-επαγγελματία (όπου ναι, ο πελάτης επιλέγει όποιον θέλει για όποιο λόγο θέλει) αλλά σχέση συναδέλφων στo ίδιο project/εταιρεία. Δες τι έγραψα πιο πάνω.
Ναι, απλα ετσι οπως ειναι γραμμενο υποθέτω οτι την τελικη λεξη για το ποιος θα ειναι ο "βιντεοκλιπάς" την ειχε η ιδια η αοιδός κι όχι ο παραγωγός με τον οποιο συνεργαζόταν για το δισκο. Βασικα ετσι οπως το καταλαβαινω, μαλλον και ο παραγωγος δική της επιλογή ηταν στο πλαίσιο πελάτη-επαγγελματία. Μπορει να κανω και λάθος βεβαια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”