IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Κυρ 15 Ιαν 2023, 10:16 Τελικά δεν ξέρω πόσο απήχηση είχαν/έχουν, αλλά εγώ είμαι μέσα με τα 1000.
Όσοι ένιωσαν καλό είναι να τσεκάρουν vinyl section της Cult Metal Classics.
Ουφ στο τσακ προλαβα, πηρα το προτελευταιο. Τετοιες κιθαρες ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ με τπτ.

Γιατι δεν παιζουν ολοι ετσι ρε γμτ????
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Κυρ 15 Ιαν 2023, 21:17
Advancing Yokeda έγραψε: Κυρ 15 Ιαν 2023, 10:16 Τελικά δεν ξέρω πόσο απήχηση είχαν/έχουν, αλλά εγώ είμαι μέσα με τα 1000.
Όσοι ένιωσαν καλό είναι να τσεκάρουν vinyl section της Cult Metal Classics.
Ουφ στο τσακ προλαβα, πηρα το προτελευταιο. Τετοιες κιθαρες ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ με τπτ.

Γιατι δεν παιζουν ολοι ετσι ρε γμτ????
ε ναι, αν ειναι να περιμένουμε από 4-5 μπάντες ένα δισκο που θα μείνει για το σύγχρονο uspm, αυτοί πρέπει να είναι σίγουρα μέσα
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό το πράγμα με Αμερικάνικο Power Metal; USPM όπως το γράφετε; Η φωνή είναι ανύπαρκτη και το ξαναλέω. Ανύπαρκτη. Άρα πια η σχέση με Αμερικάνικο Power Metal;

Βλέπω τον χαρακτηρισμό "σύγχρονο" μπροστά στην αναφορά του @Advancing Yokeda και αναρωτιέμαι. Τόσο πολύ χαμηλά έχουν πέσει τα standards λοιπόν στους καιρούς μας (σύγχρονο);

Έχετε καταλάβει ότι οι εποχές που ζούμε είναι παραπάνω από δύσκολες και το είδος αργοπεθαίνει; Μάλλον όχι ε;

Δεν μπορούμε δηλαδή οι 20 νοματέοι που έχουμε απομείνει να βγάζουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια...

Ας προσέχουμε τι γράφουμε από σεβασμό και μόνο και σε εμάς τους ίδιους και σε 5-10 μπάντες που όρισαν το ιδίωμα.

Ωραία μπορείτε να ακούτε όποιον άμπαλο θέλετε και να γουστάρετε. Μπορείτε να ρίχνετε τα standards για παρηγοριά επειδή δεν βγαίνουν καλοί δίσκοι. Μπορείτε να βάζετε ο καθένας τα δικά του ζητούμενα στη μουσική που ακούτε και πληρώνετε και δικαίωμα σας ναι...

Αλλά αν αυτό το πράγμα το λέτε US Power Metal τότε συγνώμη αλλά τρίζουν τα κόκαλα του Carl Albert.

Εννοείται δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά (έκανα tag τον Yok για να αναφερθώ στον χαρακτηρισμό "σύγχρονο" που έγραψε) αλλά ok.... ειδικά τελευταία το βλέπω συνέχεια εδώ μέσα να τα βαφτίζουμε όλα Αμερικανικό Power.

Νομίζω πως όλοι εδώ μέσα ξέρουμε απέξω τα κλασσικά μεγάλα άλμπουμ του Αμερικανικού Power Metal και γνωρίζουμε αρκετά καλά τα υψηλά standards του είδους.

Οπότε λίγο σωστή χρήση των όρων και πάνω από όλα λίγος σεβασμός σε είδη που ορίστηκαν από Μεγάλους και όχι από πορδές, δεν θα έβλαπτε.

Άποψη μου την οποία μπορείτε και να αγνοήσετε και να με γράψετε στα παπάρια σας, αλλά οκ ας μη τα ισοπεδώνουμε και όλα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Γιατι δεν παιζουν ολοι ετσι ρε γμτ????
Όχι, δείξε έλεος!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 05:47
Γιατι δεν παιζουν ολοι ετσι ρε γμτ????
Όχι, δείξε έλεος!
Για τις κιθαρες συγκεκριμένα λεω ρε Γκρινιαρη. Αφου θεριζουν.

Αλλά εν πασει περιπτωσει πως θα το χαρακτηριζες εσυ το ειδος που παιζουν οι IB; Το ολο μουσικο στησιμο θα μπορουσε να ειναι συγχρονοι helstar ή συγχρονοι attacker. Αρκει η παρεκκλιση στη φωνη για να μας κανει να λεμε οτι κατι δεν ανηκει σε καποιο ειδος;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο όρος US Power Metal δεν χρησιμοποιείται τοπογραφικά / χωροταξικά. Έχει να κάνει με ένα πολύ συγκεκριμένο ρεύμα και αισθητική με άλμπουμ μεγαθήρια που μας γαλούχησαν. Δεν περιμένετε φαντάζομαι εμένα να σας τα πω αυτά.

Φωνή κρύσταλλο, γιγάντιες μελωδίες (σε riffing, solos, leads) και τραγούδια ύμνους.

Οι Iron Brigade ήταν η αφορμή, ο όρος γενικά χρησιμοποιείται αδόκιμα, λες και ξεχνάμε τι εκπροσωπεί και τι πρεσβεύει.

Να μου πεις εμείς θα μέναμε στην απέξω; Εδώ ξεχνάνε και οι ίδιες οι μπάντες που γιγάντωσαν το είδος -αυτά τα τωρινά Helstar και Attacker μόνο λύπη μου προκαλούν και ας έχω προσπαθήσει να τα συμπαθήσω και ας έχω εκφραστεί και ίσως με κάποια κολακευτικά σχόλια...-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Αλλά εν πασει περιπτωσει πως θα το χαρακτηριζες εσυ το ειδος που παιζουν οι IB;
Ανέμπνευστο.

(Power Metal, just that).

REMINDER:

Δεν σας άρεσε το νέο Riot City και νιώθετε με αυτή τη φλόμπα.

ΠΟΥΒΑΔΊΖΟΥΜΕ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από asgardlord »

Χαχααα τα σπάω με ελιτιστικό outburst Χρίστου, και έχει τα δίκια του, αλλά εγώ με τη σειρά μου θα πω ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ που κάνατε bump το thread και ανακάλυψα αυτή τη γκρουπάρα με τα ομολογουμένως μέτρια φωνητικά :P

Επίσης το USPM προφανώς δεν είναι μόνο φωνές κρύσταλλο, αλλά και φωνάρες που κάνουν γαργάρες με γυαλόχαρτο και ταβανόπροκες, τύπου Wild Dogs, Ruthless κλπ! Ντάξει, στους Iron Brigade ο φίλος ούτε σε αυτή την κατηγορία εντάσσεται αλλά κουβέντα να γίνεται!

Τέλος να προσθέσω πως για μένα σαν ακροατή το U.S. power πρέπει εμπεριέχει και τον παράγοντα τσαμπουκαλεμένης ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ! Γι' αυτό και μόνο η αρχή ενός πουθενάδικου π.χ. Reaper - Lycan sins (που απ΄ το φορουμ το πήρα πάλι χαμπάρι) ισοπεδώνει στ' αυτιά μου δισκογραφίες και δισκογραφίες.

Σε ένα πράγμα μόνο διαφωνώ τελείως με τον Κόμη: Τι λάθος έχουν τα τελευταία Helstar και Attacker? ΣΠΕΡΝΟΥΝ! Ειδικά Vampiro και Giants of Canaan ειναι με διαφορά οι αγαπημένοι μου δισκοι των τελευταίων χρόνων!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πω πω... Κόμης τσεκουράτος! :eric:

Αλλά ειλικρινά πιστεύεις πως θα καταφέρει ποτέ να χτυπήσει τα τοπ του παρελθόντος η σημερινή Αμερική που γαλουχήθηκε με Blind Guardian και όχι Helstar? Ειδικά σήμερα, αυτό το πολύ συγκεκριμένο είδος που οριοθετείς πολύ αυστηρά ως uspm και είναι η κορυφή των κορυφών, απλά δε γινεται να συμβεί. Νομίζω πως όλοι μας το έχουμε αποδεχτεί αυτό, πως τα στολίδια του παρελθόντος δε θα τα ξαναδουμε.

Εδώ έχουμε 5 κομμάτια που θα μπορούσαν να είναι όλα τους πολύ καλύτερα με παιξιμο που ξεχωρίζει από τη μέση κυκλοφορία από Αμερική, με κιθάρες και ρυθμικό section που έχει τον καταιγισμό που θα θέλαμε για uspm και που αφήνουν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, that's just it.

Τα στανταρντς έχουν κατέβει στα Τάρταρα, αυτό είναι αλήθεια, είναι sad but true και ότι λέμε για το σήμερα, νομίζω πως εντάσσεται στα πλαίσια του σήμερα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 04:10 Έχετε καταλάβει ότι οι εποχές που ζούμε είναι παραπάνω από δύσκολες και το είδος αργοπεθαίνει; Μάλλον όχι ε;
Το είδος έχει πεθάνει ήδη από τις αρχές των 90s όταν σχεδόν όλες οι εναπομείναντες USPM μπάντες είτε διαλύθηκαν είτε το γύρισαν σε άλλο στιλ (π.χ. groove metal). Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν τόσα φοβερά US progressive/power demo από εκείνη την εποχή. Είναι μπάντες που σχηματίστηκαν στα τέλη των 80s και όταν 2-3 χρόνια μετά ήταν έτοιμες να βγάλουν δίσκο, καμία εταιρεία δεν ενδιαφερόταν να το κυκλοφορήσει γιατί τα γούστα του αμερικάνικου κοινού είχαν αλλάξει. Έτσι, πολλές εν δυνάμει επίσημες κυκλοφορίες παρέμειναν demo. Οι Prodigy/Oracle είναι μια χαρακτηριστική τέτοια περίπτωση.
CountRaven έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 04:10 Μπορείτε να ρίχνετε τα standards για παρηγοριά επειδή δεν βγαίνουν καλοί δίσκοι.
Εδώ συμφωνώ και διαφωνώ ταυτόχρονα.

Καταρχήν, αν δεν βγαίνουν καλοί δίσκοι τότε γιατί ΟΛΕΣ οι δισκοκριτικές που διαβάζω στο FS (οι επίσημες, όχι αυτά που γράφονται στο forum) είναι από θετικές ως αποθεωτικές; Δεν θυμάμαι ούτε ΜΙΑ φορά να έχετε γράψει σε κριτική κάτι σαν «συμπαθητικές κιθάρες αλλά η φωνή είναι ανύπαρκτη», «άλλη μια nwothm μπαντούλα του σωρού, τίποτα ενδιαφέρον, προσπεράστε άφοβα», «δεν τους πάει καθόλου η νέα μουσική κατεύθυνση, το ντεμπούτο ήταν σαφώς ανώτερο» ή «τι άμπαλοι είναι τούτοι δω ρε» :D Αυτές είναι ατάκες που συχνά θα δεις να γράφονται στο forum (π.χ. στο παρόν thread) αλλά ποτέ σε επίσημη δισκοκριτική. Γιατί;

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι καλοί δίσκοι συνεχίζουν να βγαίνουν (δηλαδή αν τα Vultures Vengeance, Riot City, Black Viper, Air Raid, Pharaoh κ.α. είχαν βγει στα 80s σήμερα όλοι θα τα προσκυνούσαμε) αλλά αυτό που έχει σταματήσει τελείως εδώ και πολλάαααααααααα χρόνια (από τα μέσα των 90s ουσιαστικά αν μιλάμε για κλασσικό heavy/power) είναι η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ. Όταν το 1983 εμφανίστηκαν οι Mercyful Fate, όταν το 1984 εμφανίστηκαν οι YJM's Rising Force, όταν το 1985 εμφανίστηκαν οι Helloween, όταν επίσης το 1985 εμφανίστηκαν οι Watchtower κτλ εισήγαγαν ιδέες και παίξανε πράγματα που δεν είχαν ξαναπαιχτεί ποτέ στο παρελθόν. Παίξανε πράγματα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. Ε λοιπόν αυτό το «για πρώτη φορά» έχει τελειώσει εδώ και δεκαετίες για το heavy metal. Ό,τι ακούμε σήμερα, ακόμα και οι μπαντάρες που ανέφερα στην αρχή αυτής της παραγράφου, είναι ένα αναμάσημα πραγμάτων που έχουν ήδη συμβεί αμέτρητες φορές. Από εξελικτική άποψη, αυτή η μουσική είναι νεκρή. Ασχέτως αν συνεχίζουν να βγαίνουν «καλοί δίσκοι».

Συμφωνώ πάντως πάρα πολύ μαζί σου στο «...ρίχνετε τα standards για παρηγοριά...». Βλέπω αμέτρητες «μεγάλες» μπάντες που κάθε 2-3 χρόνια βγάζουν τον ίδιο δίσκο, με τις ίδιες generic συνθέσεις και την ίδια πλαστική παραγωγή, αλλάζοντας μόνο το εξώφυλλο και τους τίτλους (που και αυτά generic είναι), εντελώς διεκπεραιωτικά και δημοσιοϋπαλληλίστικα, και αντί εδώ μέσα να γράψετε «ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, ΚΑΠΟΥ ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ» γράφετε «δισκάρα». Οι περισσότερες μπάντες της Nuclear Blast και της AFM κάπως έτσι είναι. Αλλά αυτή που το έχει ξεφτυλίσει τελείως, ο πρωταθλητής βαρέων βαρών της μιζέριας, του πλαστικού, και της πλήρους απουσίας έμπνευσης και δημιουργικότητας, είναι βέβαια η Frontiers :D
CountRaven έγραψε: Δευ 16 Ιαν 2023, 04:10 Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό το πράγμα με Αμερικάνικο Power Metal; USPM όπως το γράφετε; Η φωνή είναι ανύπαρκτη και το ξαναλέω. Ανύπαρκτη. Άρα πια η σχέση με Αμερικάνικο Power Metal;
Στα δικά μου αυτιά, το IRON BRIGADE είναι περίπου σαν Helstar με mid-range φωνητικά. Αυτό σημαίνει ότι οι κιθάρες ΘΕΡΙΖΟΥΝ και είναι εντελώς USPM λογικής, αλλά τα φωνητικά, ενώ αν ήταν σε μια πιο κλασσική heavy metal μπάντα θα ήταν μια χαρά και απολύτως επαρκή και αποδεκτά, στο συγκεκριμένο Helstar-oειδές / Agent Steel-οειδές context σε αφήνουν με ένα μόνιμο «παράπονο», «ρε γαμώτο γιατί να μην τραγουδούσε εδώ ο Rivera ή ο Cyriis;;;;;». Δηλαδή βασικά έχουμε ακόμα μια περίπτωση Magnabolt.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Οι Solitary Sabred είναι περισσότερο US POWER METAL (το "όπως-πρέπει") από οποιαδήποτε άλλη Αμερικάνικη νέα μπάντα που βαφτίζεται USPM.

Οι Caildron Born είναι εξαίρεση γιατί δεν είναι νέα μπάντα.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από RedSharks »

Xstroyer έγραψε: Τετ 18 Ιαν 2023, 18:54 Οι Solitary Sabred είναι περισσότερο US POWER METAL (το "όπως-πρέπει") από οποιαδήποτε άλλη Αμερικάνικη νέα μπάντα που βαφτίζεται USPM.
Και ακόμα περισσότερο οι Sacral Rage :love2: :love2: :love2:
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από Xstroyer »

RedSharks έγραψε: Τετ 18 Ιαν 2023, 19:02
Xstroyer έγραψε: Τετ 18 Ιαν 2023, 18:54 Οι Solitary Sabred είναι περισσότερο US POWER METAL (το "όπως-πρέπει") από οποιαδήποτε άλλη Αμερικάνικη νέα μπάντα που βαφτίζεται USPM.
Και ακόμα περισσότερο οι Sacral Rage :love2: :love2: :love2:
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΑΣΗ, οι καλύτεροι στο κόσμο σε αυτό που κάνουν, αλλά στο μυαλό μου τους έχω σε μια άλλη υποκατηγορία, κάτι ανάμεσα σε USPΜ-WatchTower-Annihilator-progressiveMETAL-tech, άλλα πράγματα ρε παιδί μου.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Μια χαρα ειναι ρε παιδια, για τα στανταρ της εποχης, και με το παραπανω. Προσπαθω να θυμηθω τι μου θυμιζουν σαν αισθητικη αλλα δεν μου ερχεται. Λιγο October 31 με Tafolla στις κιθαρες ισως; Δεν με χαλανε τα φωνητικα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: IRON BRIGADE (US/PEN) - Chain of Command (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μόνο Sacral Rage.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”