Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Unleash your inner music nerd!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Coming very soon on eat metal records! pm for orders!

SHADOW GALLERY TYRANNY Green Vinyl 2LP 43EURO
SHADOW GALLERY CARVED IN STONE Red/ Black Splatter Vinyl 2LP 43EURO

CLEOPATRA
Coming very soon on eat metal records! pm for orders!

SHADOW GALLERY Shadow Gallery (Blue Double Vinyl) 43EURO
MAGNA CARTA CLEOPATRA
Θέλω για τις τιμούλες ένα σχόλιο παρακαλώ.

Ευχαριτώ.

Lnk της Cleopatra Records με όλα τα reissues - Πρώτο, Legacy, Tyranny, Carved. Από 40 ευρώ έκαστο τα LP.

https://cleorecs.com/store/?s=Shadow+Ga ... pe=product
Συνημμένα
FB_IMG_1673982583012.jpg
FB_IMG_1673982583012.jpg (37.36 KiB) Προβλήθηκε 1108 φορές
FB_IMG_1673981092259.jpg
FB_IMG_1673981092259.jpg (32.08 KiB) Προβλήθηκε 1129 φορές
FB_IMG_1673981098713.jpg
FB_IMG_1673981098713.jpg (56.51 KiB) Προβλήθηκε 1129 φορές
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να ξεκινήσω καμπάνια ακραίου κραξιματος για τις επανακυκλοφορίες σε βινύλιο και γενικά για τη φάση βινύλιο. Ακραίο όμως, σε σημείο να με σιχαθεί η ψυχή σας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Διότι αν μωρή γαμημένη Cleopatra που εύχομαι βαθύ καρκίνο σε όλο το προσωπικό σου, μου ζητάς 160 ευρώ για το 2LP edition τεσσάρων δίσκων που έτσι και αλλιώς τους έχω από τον καιρό του Νώε στο απόλυτα κανονικό format του CD, τι θα επακολουθήσει άραγε; Ή μάλλον για να το θέλω πιο σωστά, τι συμβαίνει ήδη;

Και φυσικά η γκρίνια δεν έχει να κάνει με την Eat Metal που φέρνει τους τίτλους. Για τους οποίους δεν είδα πουθενά καμία απολύτως αναφορά. Ίσως να το έχουν πει στο podcast τους αλλά δεν έχω προλάβει να τα ακούσω ακόμα.

Podcast: viewtopic.php?f=5&t=5918&p=65656&hilit= ... ery#p65656

EDIT: Βρήκα πληροφορίες στο site της Cleo. Έβαλα λινκ στο αρχικό ποστ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Η φάση βινύλιο δεν έχει κανένα θέμα. Μακάρι να κυκλοφορούσαν όλα όσα με ενδιαφέρουν σε βινύλιο. Ξεκίνησα με cd, σύντομα είδα την κοροιδία, τέλος για μένα εκτός εξαιρέσεων.

Όσον αφορά τις τιμές δεν πιάνει όλες τις κυκλοφορίες η ακρίβεια. Π.χ. το Air Raid μια χαρά τιμή το κυκλοφορεί ο High roller, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις όπως εδώ που το μόνο συνετό είναι απλά να μη στηρίξει κανείς.


edit: Μην ξεχνάμε πως την ίδια ώρα που τα 40 γιουρο για εναν δισκο μας φαίνονται ακριβή τιμή, υπάρχουν (πολλοί) ανά τον κόσμο για τους οποιους δεν είναι τίποτα. Ίσως σε αυτούς κυρίως απευθύνονται οι συγκεκριμένες επανακυκλοφορίες.

edit2: Αν ειναι να φάει κράξιμο κάποιος, αυτή είναι η ίδια η μπάντα που συμφώνησε να κυκλοφορήσουν σε τέτοιο κόστος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από TitusGroan »

ΡΕ ΟΥΣΤ
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Το θέμα δεν είναι μόνο αν κάποιος έχει ή δεν έχει τα χρήματα. Αλλά και πόσο έξυπνα τα ξοδεύει σε σχέση με τη φάση μας. Με 160 ευρώ αγοράζω τις βασικές νέες κυκλοφορίες και κάποια reissues για τους επόμενους δύο μήνες. Σε CD πάντα με 12-13 ευρώ τον τίτλο. Κάντε απλά τη διαίρεση.

@Advancing Yokeda

Γιατί θεωρείς το CD κοροϊδία;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Γιατί μπορείς να κάψεις ένα cd με ένα εκτυπωμένο εξώφυλλο και αν εχεις κέφι να βάλεις και στίχους μέσα και να το βάλεις στο ράφι. Το είδα με τα μάτια μου να το κάνει ένας γνωστός στο Land of the free.

Αλλά πέρα από αυτό (που για μένα είναι γυφτιά), λογαριάζω τα μικρά γραμματάκια, το μικρό εξώφυλλο, όλα compact. Δε θέλω τη μουσική μου εμπειρία compact. Τη θέλω φουλ ξεδιπλωμένη.


Βεβαίως όταν είναι να πάρω cd, θα το παρω...

Όσον αφορά το αυξημένο κόστος που ξεκίνησε την κουβέντα, η προσωπική μου θέση είναι η εξής: Η πολύ πολύ μεγάλη πλειοψηφία των κυκλοφοριών δε με ενδιαφέρουν τοσο ώστε να αγοράσω σε οποιοδήποτε φορμάτ. Αυτό μου δίνει την άνεση να δώσω το κάτι παραπάνω εκεί που δε θα το έδινα, για εκείνη την κυκλοφορία που "κόβω φλέβες".

Επιμένω ωστόσο, πως η ίδια η μπάντα φέρει μεγάλη ευθύνη. Την εταιρία μπορώ να την καταλάβω (όχι αποδεχτώ) ως αισχροκερδείς εμπορους.

Επίσης, δες τιμή στο επερχόμενο lp Metallica και επανακυκλοφορία του 1ου Blackmore's Night. Πάνω στην ιδια λογική...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 17 Ιαν 2023, 23:29 Γιατί μπορείς να κάψεις ένα cd με ένα εκτυπωμένο εξώφυλλο και αν εχεις κέφι να βάλεις και στίχους μέσα και να το βάλεις στο ράφι. Το είδα με τα μάτια μου να το κάνει ένας γνωστός στο Land of the free.

Αλλά πέρα από αυτό (που για μένα είναι γυφτιά), λογαριάζω τα μικρά γραμματάκια, το μικρό εξώφυλλο, όλα compact. Δε θέλω τη μουσική μου εμπειρία compact. Τη θέλω φουλ ξεδιπλωμένη.


Βεβαίως όταν είναι να πάρω cd, θα το παρω...

Όσον αφορά το αυξημένο κόστος που ξεκίνησε την κουβέντα, η προσωπική μου θέση είναι η εξής: Η πολύ πολύ μεγάλη πλειοψηφία των κυκλοφοριών δε με ενδιαφέρουν τοσο ώστε να αγοράσω σε οποιοδήποτε φορμάτ. Αυτό μου δίνει την άνεση να δώσω το κάτι παραπάνω εκεί που δε θα το έδινα, για εκείνη την κυκλοφορία που "κόβω φλέβες".

Επιμένω ωστόσο, πως η ίδια η μπάντα φέρει μεγάλη ευθύνη. Την εταιρία μπορώ να την καταλάβω (όχι αποδεχτώ) ως αισχροκερδείς εμπορους.

Επίσης, δες τιμή στο επερχόμενο lp Metallica και επανακυκλοφορία του 1ου Blackmore's Night. Πάνω στην ιδια λογική...
Διαβάζω την απάντηση σου αγαπητέ και πάλι όμως την λέξη "κοροϊδία" δεν μπορώ να κάνω αντιστοιχία.

Που είναι η κοροϊδία δηλαδή σε κάποιον που μια χαρά αγόρασε τα Shadow Gallery σε CD όταν βγήκαν;

Μαζί με ένα σωρό από αριστουργήματα τύπου Angra, Mystic Force, Domine κτλ τα οποία έβγαιναν πάλι μόνο σε CD τότε;

Δεν μπορώ δηλαδή να καταλάβω που ακριβώς έχω πιαστεί κορόιδο κατάλαβες αρχηγέ μου;

Προχωράμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τετ 18 Ιαν 2023, 08:03
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 17 Ιαν 2023, 23:29 Γιατί μπορείς να κάψεις ένα cd με ένα εκτυπωμένο εξώφυλλο και αν εχεις κέφι να βάλεις και στίχους μέσα και να το βάλεις στο ράφι. Το είδα με τα μάτια μου να το κάνει ένας γνωστός στο Land of the free.

Αλλά πέρα από αυτό (που για μένα είναι γυφτιά), λογαριάζω τα μικρά γραμματάκια, το μικρό εξώφυλλο, όλα compact. Δε θέλω τη μουσική μου εμπειρία compact. Τη θέλω φουλ ξεδιπλωμένη.


Βεβαίως όταν είναι να πάρω cd, θα το παρω...

Όσον αφορά το αυξημένο κόστος που ξεκίνησε την κουβέντα, η προσωπική μου θέση είναι η εξής: Η πολύ πολύ μεγάλη πλειοψηφία των κυκλοφοριών δε με ενδιαφέρουν τοσο ώστε να αγοράσω σε οποιοδήποτε φορμάτ. Αυτό μου δίνει την άνεση να δώσω το κάτι παραπάνω εκεί που δε θα το έδινα, για εκείνη την κυκλοφορία που "κόβω φλέβες".

Επιμένω ωστόσο, πως η ίδια η μπάντα φέρει μεγάλη ευθύνη. Την εταιρία μπορώ να την καταλάβω (όχι αποδεχτώ) ως αισχροκερδείς εμπορους.

Επίσης, δες τιμή στο επερχόμενο lp Metallica και επανακυκλοφορία του 1ου Blackmore's Night. Πάνω στην ιδια λογική...
Διαβάζω την απάντηση σου αγαπητέ και πάλι όμως την λέξη "κοροϊδία" δεν μπορώ να κάνω αντιστοιχία.

Που είναι η κοροϊδία δηλαδή σε κάποιον που μια χαρά αγόρασε τα Shadow Gallery σε CD όταν βγήκαν;

Μαζί με ένα σωρό από αριστουργήματα τύπου Angra, Mystic Force, Domine κτλ τα οποία έβγαιναν πάλι μόνο σε CD τότε;

Δεν μπορώ δηλαδή να καταλάβω που ακριβώς έχω πιαστεί κορόιδο κατάλαβες αρχηγέ μου;

Προχωράμε.
διτή η κοροιδία αγαπητέ!

1. αγόρασες ένα προιόν 20 φορές παραπάνω από όσο κοστίζει να φτιάξεις μόνος σου
2. κοροιδία στο αγαθό ως προς τη λειτουργικότητά του, δηλ να προσφέρει απολαυστική ολοκληρωμένη μουσική εμπειρία (υποκειμενικό το ξέρω αλλά για μένα κάνει τη διαφορά)

Γενικά συμβαίνουν πράγματα στο μέταλ που σηκώνουν πολύ κράξιμο. Πάρα πολύ όμως. Με τις μπάντες πρώτες πρώτες. Το ζήτημα βινύλιο/cd και οι τιμές των εταιριών έρχονται μετά για μένα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Με αφορμή την δική μας κουβέντα αγαπητέ @Advancing Yokeda και όχι φωτογραφίζοντας εσένα -ο καθένας ακούει τη μουσική του όπως γουστάρει εννοείται-, έχω να πω το εξής, επειδή είμαστε και μεγάλα παιδιά πια.

Ας πούμε ότι σήμερα υπάρχουν 10 άτομα τα οποία ασπάζονται όλες αυτές τις ιδεοληψίες - επιχειρήματα για το πόσο έπος είναι το βινύλιο και ότι το CD είναι ένα κομμάτι πλαστικό. Λοιπόν αμφιβάλω αν έστω και 1 από αυτά τα άτομα έλεγε τα ίδια στα 90ς και στα 00ς που σκάγαμε 6500 δρχ για CD και τρέχαμε να το ακούσουμε με χαρά χωρίς όλη αυτήν την παραφιλολογία για το άγιο LP.

Έχει κάνει καλή δουλειά το marketing τελικά.

υγ. Αυτά τα γράφω αυτή τη στιγμή έχοντας πίσω μου μια βιβλιοθήκη 1500 βινύλια, για να μη νομίζεις ότι έχω κάποια αποστροφή για τα LP. Στο να με πιάνουνε μαλάκα έχω αποστροφή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Xstroyer »

Παιδιά, το κόστος παραγωγής βινυλίου έχει διπλασιαστεί, δεν φταίνε μόνο οι εταιρείες και οι μπάντες. Ίσως πρέπει να κατηγορήσετε τον Πούτιν ξέρω-γω. Για να σας δώσω να καταλάβετε, όσο κοστίζει η παραγωγή βινυλίου αυτή τη στιγμή, ήταν η χονδρική των εταιρειών, μόλις πριν 2 χρόνια. Τέτοια είναι η αύξηση, η οποία έρχεται συνεχώς και σε διαφορετικές φάσεις. Για να σας μαυρίσω λίγο παραπάνω, θα αυξηθεί και άλλο.

Γιατί κάποιοι έχουν ακόμα πιο χαμηλές τιμές σε συγκεκριμένους τίτλους (όχι όλους); Το ότι βλέπετε ένα βινύλιο να κυκλοφορεί τώρα ή πριν δυο μήνες ή σε 2 μήνες, δεν σημαίνει ότι πληρώθηκε τώρα. Μπορεί η παραγωγή να ολοκληρώθηκε πριν κάποια ανατίμηση των υλικών και της κατασκευής. Π.χ. υπάρχουν εταιρείες που έχουν στη αποθήκη τους τίτλους που δεν έχουν καν ανακοινώσει ακόμα, εδώ και μήνες. Δεν είναι όλοι χαβαλέδες να βάζουν pre-order αέρα και να περιμένουν να εισπράξουν για να πληρώσουν το εργοστάσιο και ότι βγει, όποτε βγεί.

Γιατί κάποιες εταιρείες έχουν πιο φτηνά τα προϊόντα τους και σε άλλους dealers τα βλέπεις πιο ακριβά; Γιατί κρατάνε τη λιανική τους κοντά στη χονδρική τους ώστε να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες στο κατάστημά τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η εταιρεία να πουλάει περισσότερες κόπιες με λιανική, λιγότερες με χονδρική και δεν τους νοιάζει αν δεν έχουν δίκτυα διανομής, παρα μόνο κάποια συγκεκριμένα καταστήματα, ειδικά αν μιλάμε για limited εκδόσεις. Αυτό μπορεί αν γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή.

Επίσης, με αυτές τις αυξήσεις, κάποιες εταιρείες θα περιορίσουν την παραγωγή βινυλίου και κάποιοι τίτλοι θα βγαίνoυν μόνο CD, ή θα βγάζουν ακόμα πιο limited εκδόσεις, οι οποίες θα είναι ακόμα πιο ακριβές (όσο πιο λίγες κόπιες, τόσο πιο ακριβό το κόστος), αλλά θα καλύψουν τους λίγους που το θέλουν έτσι κι αλλιώς και δεν τους νοιάζει.

Δύο έξτρα σημειώσεις:
- Τα τελευταία χρόνια έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα 7". Βγαίνουν τρομερά ελάχιστα εξαιτίας του κόστους. Δεν έχει νόημα ένα τέτοιο προϊόν πλέον.
- Διπλό βινύλιο gatefold πλέον = κόστος 2 βινυλίων / 2 κυκλοφοριών. Κάντε τα μαθηματικά, μιας και αναφέρθηκαν οι Shadow Gallery.

Tα πάντα ακριβαίνουν ποσοστιαία. Σχεδόν διπλάσια τιμή το ψωμί, διπλάσια και το βινύλιο. Απλώς, αλλιώς φαίνεται το 1 ευρώ που θα γίνει 2, και αλλιώς τα 20 που θα γίνουν 40 ξέρω-γω.

Kαι κάτι τελευταίο. Πριν 2-3 χρόνια, έβρισκες ακόμα και περισσότερα μεταχειρισμένα βινύλια στην αγορά. Τώρα ακόμα και αυτά έχουν μειωθεί. Δεν βρίσκεις ούτε τα βασικά, π.χ. παλιά Ozzy ή Warrant που είχαν τυπωθεί εκατομμύρια. Υπάρχει μια τεράστια αγορά που μάλλον δεν έχει αντιληφθεί ακόμα ο κόσμος, δείχνοντας πως η λεγόμενη "φούσκα" που πολλοί περιμένουν, θα αργήσει ακόμα για την αγορά βινυλίου, ενώ θα αυξηθεί το "αγόρασε αλλιώς θα το χάσεις".

Γενικώς, το θέμα είναι πιο complicated από το "ο Χ παπάρας το πουλάει ακριβά".
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Δεκτά και κατανοητά τα παραπάνω. Είχα πάντα μια-δυο απορίες σε σχέση με τιμές και μουσική, και αν θέλει κάποιο ατομο του χώρου ας απαντήσει.

1) Τα CD επί δραχμής είχαν γύρω στις 5000 δρχ τα καινούργια. Η αντιστοιχία σε ευρώ τα πήγε γύρω στα 15 ευρώ. Έχουν έρθει τα πάνω κάτω στη μουσική βιομηχανία (δισκάδικα κλείσανε, κόσμος δεν αγοράζει, internet, οικονομικές κρίσεις, η ποιότητα των νέων κυκλοφοριών ...) και η τιμή εκεί... στα 15 ευρώ... πως και δε γίνεται κάτι πιο δελεαστικό τόσα χρόνια και με τέτοιες συνθήκες για να πάρει ο κόσμος ένα φορματ που αγαπά;;;

2) Tο βινύλιο των Apollo Ra το είχα αγοράσει 10.000 δρχ το 2000 - καινούργιο και επανέκδοση. Πολύ ακριβά για μια καλή εποχή τότε. Πώς δικαιολογείται η τόσο ακριβή τιμή την εποχή τότε;; Το ίδιο και το διπλό των Iron Cross - καμία η διαφορά από τα διπλά LP των Shadow Gallery που συζητάμε εδώ... Αλλά μιλάμε για ίδιες υψηλές τιμές 20 χρόνια πριν...

Γενικά υπάρχει ένας νόμος που όσοι έχουν ασχοληθεί με εμπόριο τον ξέρουν... "ο έμπορος πρέπει να έχει κέρδος 100%" ... και νομίζω αυτό είναι που δεν αλλάζει χρόνια τώρα...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από Xstroyer »

To κόστος παραγωγής των CD κάποτε ήταν πολύ ακριβό, γι' αυτό και οι τιμές ήταν στο θεό. Μόλις αυτή η ψηφιακή τεχνολογία έγινε πιο προσιτή και πιο εύκολη, άρχισε να γίνεται και πιο φτηνή με αποτέλεσμα να μην αυξηθεί ξανά το κόστος και σε βάθος χρόνου το format να φαίνεται στις ίδιες τιμές. Και πάλι, μην πηδάτε το κόστος παραγωγής και πηγαίνετε κατευθείαν στον έμπορο. Είναι σημαντικό αυτό. Το να φτιάξει κάποιος σήμερα ένα εργοστάσιο παραγωγής CD είναι παιχνιδάκι σε σχέση με ένα αντίστοιχο βινυλίου.

Το CD format παραμένει δελεαστικό και υπάρχει αρκετός κόσμος που το προτιμάει, απλώς το δικό του κοινό είναι περισσότερο "μουσικόφιλοι", παρά "συλλέκτες" για να συζητάνε συνέχεια για το format του. Tους περισσότερους δεν τους νοιάζει. Αν υπήρχαν εκεί οι τιμές του βινυλίου και το αντίστροφο, ίσως άκουγες την αντίθετη γκρίνια.

Η εποχή που είχες αγοράσει το Apollo Ra του OPM, μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με τον έμπορο που το είχες αγοράσει τότε και τις τιμές που είχαν παγιωθεί στην αγορά, παρά με αυτό που συζητάμε τώρα και το κόστος παραγωγής. Εκεί ήταν περισσότερο το ξεκάθαρο κέρδος του πωλητή.

Το μέσο κέρδος του εμπόρου στα δισκαδικα για νέες κυκλοφορίες είναι γύρω στο 20% με 30%. Με αυτό υπολογίζονται οι τιμές, στη τιμή χονδρικής που αγοράζει. Πάντα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από CountRaven »

Όλα όσα λέει ο αγαπητός @Xstroyer από πάνω είναι λίγο ως πολύ γνωστά. Μπορούμε να τα αναλύσουμε και να τα υπεραναλύσουμε ακόμα παραπάνω.

Το ζητούμενο είναι ότι πολλά δεδομένα αλλάζουν προς το χειρότερο και προσωπικά μιλώντας, θεωρώ τουλάχιστον δεδομένο ότι θα κρίνω αρνητικά την όλη κατάσταση από τη σκοπιά του ακροατή - καταναλωτή.

Από τη σκοπιά του ανθρώπου που θεωρεί τη μουσική πανανθρώπινο αγαθό το οποίο πρέπει να είναι προσιτό σε όλους, σε ότι φιρμάτ κάνει κέφι ο καθένας.

Από τη σκοπιά του ανθρώπου που θα δώσει κάθε μήνα ένα σεβαστό ποσό των χρημάτων του για μουσική. Και έτσι θα κινηθεί ο κύκλος. Ένας κύκλος που περιλαμβάνει, μπάντες, εταιρίες, διανομείς, παραγωγούς, στούντιο κτλ. Όλοι αυτοί τι περιμένουν για να πάρει μπρος του καθένα η μηχανή; Χρήματα.

Πληρώνω λοιπόν τη μουσική μου και θέλω να απολαμβάνω αυτή την ενασχόληση, όσο καλύτερα μπορώ. Και ποσοτικά και ποιοτικά.

Όταν λοιπόν βλέπω ξεκάθαρα πως η παραπάνω φόρμουλα αλλάζει και ο χαμένος είναι εγώ, εννοείται ότι θα ρίξω ξύδι και χολή. Ειδικά από ένα ελεύθερο βήμα λόγου όπως το ΦΣ.

Όχι δεν είναι το focus το δικό μου στον Χ μαλακά που πουλάει ακριβά. Εγώ κράζω μια κατάσταση που γενικεύεται και μου χαλάει ένα μεγάλο κομμάτι του κάδρου μου σε σχέση με τη μουσική. Το κομμάτι της αγοράς του φυσικού προϊόντος κυκλοφοριών που γουστάρω.

Προσωπικά δεν ανήκω σε καμία συνομοταξία:

Και τα βινύλια της καινούριας κοπής μου αρέσουν. Νέες κυκλοφορίες και επανακυκλοφορίες. Η συλλογή κυρίως των limited presses μου κάνει κλικ.

Και τα CD εννοείται. Μάλιστα ως τώρα με τις υπάρχουσες τιμές μπορούσα να αγοράσω και το CD και το LP από πράγματα που γούσταρα σε new releases και current reissues.

Και οι παλιές LP φουρνιές είναι στο κλικ μου, κλασσικά πράγματα για να κάνουμε δισκοθήκη σοβαρή.

Και τα σπάνια / ακριβά / private CD και LP. Εννοείται και πάλι.

Σίγουρα και τα demo cdr και οι κασσέτες.

Μόνο με τις καινούριες tapes δεν νιώθω τόσο πολύ.

Από τον συνδιασμό όλων των παραπάνω θα αγοράσω πάντα τα καλούδια μου, κάθε μήνα.

Με αυτό το μαύρο χάλι όμως που γίνεται με τις τιμές των νέων βινυλίων η φόρμουλα χαλάει. Ναι όταν το 35 με 40 γίνει το standard για τις νέες κυκλοφορίες / επανακυκλοφορίες σε LP, ok adiós amigos. Αναγκαστικά θα γίνει focus στο CD.

Στο αρχικό ποστ γκρίνιας μου κάνω αναφορά στο "τι πρόκειται να επακολουθήσει ή μάλλον τι συμβαίνει ήδη". - viewtopic.php?p=67305#p67305

Νομίζετε ότι το γράφω τυχαία; - Δείτε τι γράφει ο @Xstroyer παρακάτω. Ότι η φάση με το βινύλιο θα γίνει ακόμα ακριβότερη.

Ανεξάρτητα αν φταίει ο Πούτιν, τα υλικά, η Cleopatra ή ο έμπορος, ο χαμένος της ιστορίας ποιος είναι;

Ο χαμένος είναι ο ακροατής - πελάτης που τροφοδοτεί με πραγματικό ζεστό χρήμα τον παραπάνω κύκλο. Όταν αυτή η τροφοδότηση σταματήσει τότε όλοι οι εμπλεκόμενοι θα πρέπει να αρχίσουν να αντηχούν.

Με την ιδιότητα λοιπόν του μουσικόφιλου, του ακροατή και του πελάτη ο οποίος από το 1994 σκάει αδιαλείπτως χρήμα για αγορά υλικού, έχω το δικαίωμα να κράζω και να διαμαρτύρομαι όσο γουστάρω.

Τέλος να σημειώσω πως ανεξάρτητα με όσα γίνονται τον τελευταίο ενάμιση χρόνο σε παγκόσμιο επίπεδο με αποτέλεσμα το βινύλιο να γίνει ένα ακριβό σπορ ακόμα και στη casual new release / reissue εκδοχή του, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το vinyl hype που συντηρεί μια ολόκληρη αγορά τουλάχιστον από το 08 και μετά δεν είναι τίποτα άλλο από ένα καλά στημένο marketing πλάνο.

Αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει και όσους το στηρίζουμε ως τώρα (βάζω τον εαυτό μου πρώτο στη λίστα).

Εφόσον εκ του αποτελέσματος βλέπουμε πως το συγκεκριμένο φυσικό φιρμάτ αρχίζει να μην είναι προσιτό σε όλους, το κράξιμο θα πρέπει να μεγαλώνει σταδιακά.

Γιατί όταν η μαύρη αγορά των LP θα είναι πλέον ο κανόνας τότε να σε δω μπαντέε που μου έσκασες από τη τσεπούλα σου 3500 για να κόψεις LP σε διάφορα colors γιατί το "βινύλιο είναι πλέον must" πως θα σου φανεί να βλέπεις την κόπια που πούλησες για 15 να πουλιέται στο καπάκι για 50. Όλα συνδέονται καλά μου παιδάκια. Ένα μεγάλο χωριό είμαστε.

Είπαμε θεωρώ τη μουσική πανανθρώπινο αγαθό που πρέπει να μπορούν όλοι να χαρούν!

Δεν είναι και δεν πρέπει να γίνει ούτε είδος πολυτελείας, ούτε αντικείμενο φωτογραφίας. Ανάλογα points έχουν πέσει στο τραπέζι και εδώ:
viewtopic.php?p=67165#p67165

Οι ισορροπίες πρέπει να κρατηθούν και όσοι στηρίζουμε το -όποιο- φυσικό φιρμάτ πρέπει να μπορούμε να συνεχίσουμε να το κάνουμε χωρίς εμπόδια και να μπορούμε να αγοράζουμε ότι μας αρέσει, CD, LP, παρτιτούρα ή υπόθετο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Επανακυκλοφορίες SHADOW GALLERY σε βινύλιο

Δημοσίευση από TitusGroan »

@CountRaven Δικασες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vinyl Nerdism”