ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από CountRaven »

Ώπα, τι έγινε ρε παίδες; Έχουμε πάλι 1996; Iced Earth are back!


Iced Earth announce the release of two new EP’s on April 28th, 2023 via ROAR! Rock of Angels Records!

Pre-order the EP’s, here: https://roar.gr/smartlinks/iced-earth/

Fans of American metal act Iced Earth have long hoped for a new sign of life from their icons. On 28 April 2023, the wait will be over at last: The band has announced the release of two new EPs on ROAR! Rock Of Angels Records. Entitled ‘Hellrider’ and ‘I Walk Among You’, these releases will include rare recordings from the transition phase between singer Tim ‘Ripper’ Owens' and predecessor/successor Matt Barlow in 2007 and 2008, a particularly exciting and eventful period in Iced Earth’s band history.

The ‘Hellrider’ EP consists of the songs ‘Prophecy’, ‘Birth Of The Wicked’ and ‘The Coming Curse’, originally from the album ‘Something Wicked This Way Comes’ (1998), voted one of the best power metal records of all time by Metal Hammer. In late summer 2007, all three tracks were re-recorded, featuring Tim ‘Ripper’ Owens.

The second EP ‘I Walk Among You’ includes the studio tracks ‘Setian Massacre’, ‘A Charge To Keep’ and ‘The Clouding’ from the 2007 album ‘Framing Armageddon (Something Wicked Part I)’, which were remixed and remastered in 2008 and feature the recently-returned Matt Barlow. In addition, there are the live tracks ‘Dark Saga’, ‘Pure Evil’ and ‘Iced Earth’, cut at the 2008 Graspop Metal Meeting and also featuring Barlow.

Both EP’s will be released on April 28, 2023 on various vinyl formats and will also be released as a two-in-one digipack CD and 2LP Picture disc combo!

Track list CD:
HELLRIDER (feat. Tim “Ripper” Owens)
1. Prophecy
2. Birth Of The Wicked
3. The Coming Curse
I WALK AMONG YOU (feat. Matt Barlow)
4. Setian Massacre
5. A Charge to Keep
6. The Clouding
7. Dark Saga (Live at Graspop 2008)
8. Pure Evil (Live at Graspop 2008)
9. Iced Earth (Live at Graspop 2008)

Track list 2LP Picture Disc:
Side A:
HELLRIDER (feat. Tim “Ripper” Owens)
1. Prophecy
2. Birth Of The Wicked
3. The Coming Curse
Side B:
• “Exclusive Artwork”
Side C:
I WALK AMONG YOU (feat. Matt Barlow)
1. Setian Massacre
2. A Charge to Keep
3. The Clouding
Side D:
1. Dark Saga (Live at Graspop 2008)
2. Pure Evil (Live at Graspop 2008)
3. Iced Earth (Live at Graspop 2008)

"Hellrider" vinyl track list:
Side A:
1. Prophecy
2. Birth Of The Wicked
3. The Coming Curse
Side B:
• “Exclusive Etching”

"I Walk Among You" vinyl track list:
Side A:
1. Setian Massacre
2. A Charge to Keep
3. The Clouding
Side B:
1. Dark Saga (Live at Graspop 2008)
2. Pure Evil (Live at Graspop 2008)
3. Iced Earth (Live at Graspop 2008)

Official Site: https://www.icedearthmerch.com/
Facebook: https://www.facebook.com/OfficialIcedEarth
Instagram: https://www.instagram.com/icedearth_official/
Συνημμένα
FB_IMG_1678823343514.jpg
FB_IMG_1678823343514.jpg (88.87 KiB) Προβλήθηκε 942 φορές
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Zippo190 »

δυστυχώς χωρίς νέο υλικό...\


...επίσης διαγαλαξιακές τιμές τα ep
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Θέλω νέο δίσκο με οργισμένη μουσική αλα Night of the stormrider και τον Σάφερ να τα δίνει όλα! Ολική επαναφορά της μπάντας στα καλύτερά της!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Και το FBI να εισβάλει στο studio και να του περνάει βραχιόλια.... Αυτές είναι metal καταστάσεις...
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 09:22 Και το FBI να εισβάλει στο studio και να του περνάει βραχιόλια.... Αυτές είναι metal καταστάσεις...
Κλαίω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 09:20 Θέλω νέο δίσκο με οργισμένη μουσική αλα Night of the stormrider και τον Σάφερ να τα δίνει όλα! Ολική επαναφορά της μπάντας στα καλύτερά της!
Φωνή όμως ποιος να είναι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από asgardlord »

Τα σημεία δείχνουν πως ο Barlow θα επιστρέψει. Βγαίνει το EP από την περίοδο που είχε επανέλθει, έχουν και οι δύο αμέρικα φακ γιέα attitude (μη ξεχνάτε πως την πρώτη φορά που έφυγε ήταν για να γίνει αστυνομικός), είχαν βγάλει και κείνη τη μαλακία με τα χριστουγεννιάτικα πριν κάτι χρόνια, γενικά κρατάνε επαφή (νομίζω ο Barlow παντρεύτηκε την αδερφή του Schaffer η κάτι τέτοιο).

In any case, προσδοκώ στην επαναφορά που περιγράφει ο @Advancing Yokeda , οπότε ψηφίζω Greely!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

aorpanos72 έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 09:22 Και το FBI να εισβάλει στο studio και να του περνάει βραχιόλια.... Αυτές είναι metal καταστάσεις...
....και το κομμάτι που παίζουν εκείνη την ώρα που περνούν τις χειροπέδες να κυκλοφορήσει τελικά ανολοκληρωτο σε 7'' με demo ήχο και Purgatori στο εξώφυλλο.

Αυτές είναι Heavy Metal καταστάσεις 2023!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Παρ 17 Μαρ 2023, 14:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 11:31
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 09:20 Θέλω νέο δίσκο με οργισμένη μουσική αλα Night of the stormrider και τον Σάφερ να τα δίνει όλα! Ολική επαναφορά της μπάντας στα καλύτερά της!
Φωνή όμως ποιος να είναι;
Θέλω τον ίδιο τον Σάφερ στη φωνή. Ο δίσκος στη φαντασία μου θα τεχνοθρασοφέρνει.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 14:48
CountRaven έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 11:31
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 09:20 Θέλω νέο δίσκο με οργισμένη μουσική αλα Night of the stormrider και τον Σάφερ να τα δίνει όλα! Ολική επαναφορά της μπάντας στα καλύτερά της!
Φωνή όμως ποιος να είναι;
Θέλω τον ίδιο τον Σάφερ στη φωνή. Ο δίσκος στη φαντασία μου θα τεχνοθρασοφέρνει.
δεν θέλω να ακουστώ προβοκάτορας αλλά να έχει και power μπαλάντα τύπου "I'd die for you"/"When the eagle cries" με pure American θεματική συνομοσίες ντου στα καπιτώλια και λοιπά; Να έχει;; =] =]
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2688
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 19:26
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 14:48
CountRaven έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 11:31

Φωνή όμως ποιος να είναι;
Θέλω τον ίδιο τον Σάφερ στη φωνή. Ο δίσκος στη φαντασία μου θα τεχνοθρασοφέρνει.
δεν θέλω να ακουστώ προβοκάτορας αλλά να έχει και power μπαλάντα τύπου "I'd die for you"/"When the eagle cries" με pure American θεματική συνομοσίες ντου στα καπιτώλια και λοιπά; Να έχει;; =] =]
Εννοείται μέσα. Το όλο εγχείρημα θα προωθηθεί σαν μουσική προσπάθεια κατάλυσης της αμερικανικής δημοκρατίας και anti-woke παραληρήματος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 19:26
Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 14:48
CountRaven έγραψε: Παρ 17 Μαρ 2023, 11:31

Φωνή όμως ποιος να είναι;
Θέλω τον ίδιο τον Σάφερ στη φωνή. Ο δίσκος στη φαντασία μου θα τεχνοθρασοφέρνει.
δεν θέλω να ακουστώ προβοκάτορας αλλά να έχει και power μπαλάντα τύπου "I'd die for you"/"When the eagle cries" με pure American θεματική συνομοσίες ντου στα καπιτώλια και λοιπά; Να έχει;; =] =]
ΔΕΝ ΤΑ ΡΩΤΑΝΕ ΚΑΝ ΑΥΤΑ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Πλάκα πλάκα μετά τη σύλληψη του ανέβηκε δέκα σκάλες στην εκτίμιση μου , πραγματικός αγωνιστής της ζωής που μπήκε στη διαδικασία να παλέψει για τα πιστεύω του και να φυλακιστεί για αυτά (σωστά η λάθος,δεν θα το κρίνω εγώ) όχι μόνο ποζεριλίκια στη σκηνή και θεωρίες (Ονόματα δεν λεμέ ,υπολήψεις δεν θίγουμε :P) .Power Mεταλας όνομα και πράγμα.....
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Επίσης να μην χαρακτηρίσω την στάση της Century Media που βιάστηκε γρήγορα γρήγορα να διαχωρίσει τη θέση της να βγάλει ανακοινώσεις και να θέσει τη συνεργασία τους σε τέλος .Το ίδιο ισχύει και για τα μέλη της μπάντας / του project που έτρεξαν να φύγουν σαν τις κότες μην τυχόν και χάσουν τα συμβόλαια....
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: ICED EARTH - Επιστρέφουν με δύο νέα EPs

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αγωνιστής σε τι ...να παραβιάζει το Σύνταγμα;;
Καλά έκανε και η υπόλοιπη μπάντα και η century media. Υπάρχει χαρακτηρισμός για κάτι τέτοιους σαν τον Σάφερ. Δεν χρειάζεται να τον πω και εδώ.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”