Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:48
CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:37
theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:35 Ενταξει ρε μλκ...πηγες κ εσυ κατευθειαν στα βαθια...ΝΑΙ ΟΚ, λυρικο προγκ ΔΕΝ βγαινει πλεον. Στα αλλα ειδη που εξειδικευεται το FS, ολο και καποια κινηση υπαρχει.

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΦΙΛΕΜΟ
Αν ρωτησεις για επικ, θα γραψω Protean Shield, μα την παναγια.
Μα για αυτό θα ανοιχτεί το τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Για την ώρα @TitusGroan και @aorpanos72 έχουν δείξει βαριές αλήθειες στο τραπέζι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:48
theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:42 Στον Κατσιωνη θες να πας την κουβέντα ε;
Στους Horizon's End και μετά σε Vass / Katsionis.
E horizons σταθερη αξια! Και το σκελετον το ειχα 2ο τη χρονια που βγηκε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:58
CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:48
theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:42 Στον Κατσιωνη θες να πας την κουβέντα ε;
Στους Horizon's End και μετά σε Vass / Katsionis.
E horizons σταθερη αξια! Και το σκελετον το ειχα 2ο τη χρονια που βγηκε.
Πρώτο ποιο είχες δηλαδή;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1896
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη μελωδία.. Από τη στιγμή που και καινούργιες μπάντες και παλιές δε μπορούν να γράψουν κάτι που να σου κολλά ευχάριστα στο μυαλό, τι να συζητάμε... ρώτησα το φίλο που αγόρασε το νέο Metallica, για το αν είχε κόσμο το μαγαζί, και μου λέει γεμάτο... όλοι αγόραζαν Metallica... Και τον ρωτάω για ηλικίες, και κλασικά, όλοι από 30-35 και πάνω...

Είτε μας αρέσει είτε όχι, η μουσική αυτή απευθύνεται πια σε όσους έχουν μάθει και έχουν συνηθίσει τον ήχο αυτό.... από ποιότητα ας το αφήσουμε... το ότι δεν μπαίνει νέος κόσμος στη μουσική αυτή είναι η απόδειξη του τι πραγματικά συμβαίνει... το 80 και το 90 αυτό γινόταν.. άσχετα παιδιά, άκουγαν, ερωτεύονταν αυτό που άκουγαν, και ακολουθούσαν... τώρα όσοι έμειναν, έμειναν...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 15:13
theBox έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:58
CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 14:48

Στους Horizon's End και μετά σε Vass / Katsionis.
E horizons σταθερη αξια! Και το σκελετον το ειχα 2ο τη χρονια που βγηκε.
Πρώτο ποιο είχες δηλαδή;
ΤΟ ΑΤΛΑΝΤΙΑΝ ΚΟΝΤΕΞ! Αλλα ουσιαστικα ηταν ισαξια, το καθενα για διαφορετικο λογο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από white_knight »

CountRaven έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 12:47 Κοιτάω την κατάντια της σημερινής φάσης γενικά.

Παντελή έλλειψη έμπνευσης, ουσίας και αληθινής μουσικής υπεροχής σχεδόν σε όλα τα είδη.

Παρηγοριά με δισκάκια του πούτσου. Έτσι να είχαμε να λέγαμε.

Οι καλοί δίσκοι πλέον εξαιρέσεις ή κυνήγι με το κιάλι.

Ξεφτίλα και όλα για πούλημα και στον αυτόματο....

Μοιραία επιστρέφω στα αγαπημένα 90ς και αναπολώ τις μπάντες που με έκαναν να έχω τα κριτήρια και την αισθητική μου.

Μπορεί κανείς στο σημερινό βόθρο να μου βρει μια μπάντα που να παίζει σαν τους Soul Cages πχ;

Ενδεικτικά έπη από δύο δίσκους τους τόσο διαφορετικούς αλλά φουλ ποιοτικούς:





Μοναδική περίπτωση μπάντας που το reunion άλμπουμ της ήταν στο ίδιο επίπεδο Η ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τα κλασσικά.



Μόνο 90ς εσωστρέφεια που γίνεται μελωδίες πάνω σε tech riffing βάση.
Εγω τι να πω?Τα ειπα ολα ο chris ακριβως τα ιδια πιστευω και θα ελεγα και γω.Δεν θελω να γινω κακος και σεβομαι καθε προσπαθεια καθε μπαντας αλλα πραγματικα βλεπω να αποθεωνονται κυκλοφοριες που καποια χρονια πριν ουτε για σουβερ στον καφε μας δεν θα τα ειχαμε...Τεσπα αποψη μου και βαση τα δικα μου γουστα και αυτια
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Progress_Lost έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 16:01 Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη μελωδία.. Από τη στιγμή που και καινούργιες μπάντες και παλιές δε μπορούν να γράψουν κάτι που να σου κολλά ευχάριστα στο μυαλό, τι να συζητάμε... ρώτησα το φίλο που αγόρασε το νέο Metallica, για το αν είχε κόσμο το μαγαζί, και μου λέει γεμάτο... όλοι αγόραζαν Metallica... Και τον ρωτάω για ηλικίες, και κλασικά, όλοι από 30-35 και πάνω...

Είτε μας αρέσει είτε όχι, η μουσική αυτή απευθύνεται πια σε όσους έχουν μάθει και έχουν συνηθίσει τον ήχο αυτό.... από ποιότητα ας το αφήσουμε... το ότι δεν μπαίνει νέος κόσμος στη μουσική αυτή είναι η απόδειξη του τι πραγματικά συμβαίνει... το 80 και το 90 αυτό γινόταν.. άσχετα παιδιά, άκουγαν, ερωτεύονταν αυτό που άκουγαν, και ακολουθούσαν... τώρα όσοι έμειναν, έμειναν...
Πραγματικά νιώθω ότι αν καθήσω να ακούσω το νέο Metallica είναι σαν να πετάω μια ώρα από τη ζωή μου στα σκουπίδια.

Και τους βλέπω ολλούς να παραληρούν και εμμέσως πλην σαφώς να επιβάλλουν με τη ρητορική τους ότι πρέπει να μας αρέσει γιατί γαμάει.

Πραγματικά μου έρχεται να περάσω από τα μάτια.

Και άντε θα το πω εδώ και ας είναι άσχετο το τόπικ αλλά στην ουσία μπορείς να το πεις και σχετικό.

Ήμουν από τους ανθρώπους ΠΟΥ ΤΟ 1996 σε μια εποχή που το κράξιμο είχε άλλη λογική και άλλη δυναμική και ήταν δέκα φορές πιο στα μούτρα από σήμερα, στήριξε τη μεταστροφή στο Load γιατί μπορούσε να ακούσει τραγούδια ακόμα.

Κράτησα οριακά χαρακτήρα και με το Reload αλλά ως εκεί. Από εκεί και πέρα για μένα η μπάντα έχασε τον προσανατολισμό της ή απλά την ικανότητα να γράφει.

Στις συναυλίες μια χαρά τα πάνε. Στους δίσκους....

Και μάλλον με το χέρι στη καρδιά το ίδιο θα πω και για τους τρεις μεγάλους συνολικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Zippo190 »

τυχαία τοποθέτηση:

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από TitusGroan »

Δεν το εχω ακουσει το Metallica, αλλα λογικο ειναι να γινεται ψιλοχαμουλης ειτε ειναι καλο ειτε ειναι μαπα. Δηλαδη οταν βγει ο καινουριος Manowar ο δικος μας μικροκοσμος δεν θα κανει τα ιδια;;;
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Progress_Lost έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 16:01 Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη μελωδία.. Από τη στιγμή που και καινούργιες μπάντες και παλιές δε μπορούν να γράψουν κάτι που να σου κολλά ευχάριστα στο μυαλό, τι να συζητάμε...
Προσωπικά θα βρω αρκετές μπάντες σύγχρονες να συνδυάζουν κολλητική μελωδία με μεταλλική δύναμη. Να κράτανε το παραδοσιακό μέταλ feeling και να έχουν και δικό τους χαρακτήρα.

Το θέμα είναι πως υπάρχει υπερπληθώρα πλέον (δίσκος 4-5 ετών θεωρείται παλιός), οι κυκλοφορίες βγαίνουν (ή απλά είναι πολύ πιο προσβάσιμες σε μας σε σχέση με τα 90΄ς) με ιλιγγιώδεις ταχύτητες οπότε είναι αναμενόμενο να ψάχνουμε τα 5 στα 100 (ή κατι τέτοιο).

Κάποτε ακούγαμε από 20 μπαντες 100 κυκλοφορίες στη δεκαετία, τώρα από 100 μπάντες 200 κυκλοφορίες. Για να πεις πως θα ασχοληθείς σοβαρά (και όχι μια αφτιά στο πεταχτό) με το σύγχρονο μέταλ, πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ χρόνο.

Τελικά όμως δε μπορώ να παραπονεθώ. Κάθε χρόνο θα μαζέψω μέταλλα που θα ακούσω με κέφι και δε θα τα βαρεθώ στα επόμενα χρονια.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από TitusGroan »

Πολυ σωστα αυτα που γραφει ο @Advancing Yokeda

Υπαρχουν 2 ακρα. Απο τη μια δεν βγαινει τιποτα καλο πλεον, απο την αλλη "αν το ταδε καινουριο εβαινε το 85 θα το προσκυναγαμε". Για μενα καπου στη μεση ειναι η κατασταση, αλλα γενικα κλινει προς το απαισιοδοξο του πραγματος.

Αλλα εχουμε κι εμεις τρελα κολληματα. Περιμενουμε το μεταλ ( οπως το εννοουμε εμεις εδω βεβαιως βεβαιως) να ειναι οπως ηταν πριν 40 χρονια...40 χρονια για σκεφτειτε το. Ποιο "pop culture" μουσικο ειδος εχει παραμεινει ιδιο για τοσο χρονικο διαστημα;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

Εγω ειμαι πιο κοντα στο "αν αυτο εβγαινε το 85-95 θα το εκθειαζαμε".

Απλα ειναι λιγοτερα τα καλα και περισσοτερη η σαβουρα. Κι επειδη πλεον το ειδος δεν ειναι μεινστρημ να υπογραφεται και να προβαλλεται απο εταιριες και περιοδικα, μενει σε εμας να σκαψουμε και να ξεσκαρταρουμε σε μια συγκυρια που πρεπει να τα ακουσεις ολα, και τα σκατα και τα καλα για να διαλεξεις 5 δισκους απο τους 50.

Εχει γινει λογω τεχνολογιας και "undergroundness" πιο δυσκολο να πλοηγηθεις στη φαση, ειδικα τωρα που ειμαστε 35+ με δουλειες, οικογενειες κι ελαχιστο χρονο. Αλλα οχι οτι δεν βγαινουν 5-10 δισκαρες το χρονο, μην τρελαθουμε κιολας.

Τωρα, αν καποιος ψαχνει το νεο transcendence ή το νεο land of the free, μαλλον εχει μη-ρεαλιστικες απαιτησεις και ξεχναει επισης οτι αυτοι οι "δισκοι οροσημα" βγηκαν και σε φασεις που ΟΡΙΖΟΤΑΝ το καθε υπο-ειδος. Οχι 30-40 χρονια αργοτερα που τα ειδη που μας απασχολουν εχουν ηδη οριστει και το μονο που μενει ειναι να ακουσουμε καλα τραγουδια/παιξιματα κι οχι καινοτομιες.

Καινοτομιες γθνονται καθημερινα στο μεταλ. Απλα τα ειδη αυτα μας αηδιαζουν τους συμμετεχοντες εδω μεσα, τι να κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.

Κοινως, μπορειτε να γκρινιαζετε αν θελετε ή μπορειτε να προσαρμοσετε λιγο την οπτικη σας και να απολαυσετε και σημερινη μουσικη.

Your choice.

Ps: και κατι τελευταιο...ΠΟΣΟΥΣ δισκους μπορεις ρεαλιστικα να λιωσεις σε μια χρονια και να τους κανεις 100% κτημα σου; Ποσους μπορεις να μαθεις απ εξω και να επενδυσεις το χρονο που ενδεχομενως χρειαζεται για να σε "πληρωσουν"? Εγω ρεαλιστικα δεν προλαβαινω για πανω απο 10 το χρονο. Αν τωρα εχουμε συνηθησει να παταμε πλει σε 5 δισκους την ημερα περιμενοντας instant gratification, ας θυμηθουμε λιγο τις εποχες που αγοραζες ενα σιντι το μηνα με το χαρτζιλικι και το παντρευοσουν μεχρι το επομενο. Παιζει ΚΑΙ αυτο ρολο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6264
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

ΑΑΑΑΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ....



Οριστε η μπάντα που παιζει προγκρεσσιβ μεταλ/ροκ τη σημερον ημερα και κυκλοφορει ακατεβατα 9αρο10αρια ενω στα 90ς δεν ειχε διαμορφωθει ΚΑΝ αυτο το στυλ (εννοω η ρετρομιξη yes/eloy με nwobhm) και ειναι κατι "φρεσκο" μεσα στη νοσταλγια του.
Ειναι το ιδιο στυλ με soul cages? ΟΧΙ. Πρεπει ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να ειναι; ΕΠΙΣΗΣ ΟΧΙ. Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει, αλλα μιλαμε για μπαντα φαινομενο που ειμαστε τυχεροι που τη βιωνουμε ενω μεγαλουργει. Και ακολουθουν και οι phantom spell απο κοντα αν παιξουν σωστα τα χαρτια τους.

Δεν χρειαζεται να περιμενουμε 100% αντιγραφη των πραγματων που αγαπησαμε στα 90ς. ΛΙΙΙΓΟ παραπερα υπαρχει αντιατοιχο πραγμα, καλλιτεχνικοτατο που ξυνει την ιδια φαγουρα.

Τωρα, αν ακουσεις το δισκο 1-2 φορες ενω δουλευεις, ή σερφαρεις ή τσαταρεις ή τρως...ε ΣΟΡΡΥ ΚΙΟΛΑΣ μπορει να μην σε πιασει. Αυτο που θελω να πω γενικα ειναι οτι, καποιοι ξεχνατε οτι δεν γινεται να σου δινει μονο ο δισκος πραγματα....πρεπει να δινεις κι ΕΣΥ πραγματα στο δισκο. Οπως παλια. Αλλιως ναι, ολα αδιαφορα θα φαινονται εκτος απο τα γνωριμα που ηδη εχουμε αγαπησει (γιατι τους εχουμε δωσει κ εμεις χρονο).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Χρήστο αν τρεις μεγάλους λες Metallica, priest, maiden, δε συμφωνώ. Τα τελευταία priest και maiden ήταν πολύ πάνω από αξιοπρεπέστατα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”