Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από aorpanos72 »

CountRaven έγραψε: Τρί 18 Απρ 2023, 22:23 Μπορεί να μου βρει κάποιος ένα φετινό τραγούδι σαν αυτό;

Mε πέθανες με Riot. Kαλα είναι τα παιδάκια τύπου Riot City αλλά αύριο δεν θα τους θυμάται κανεις. Και αυτήν είναι η μεγάλη διαφορά. Όταν θα είσαι σε κέφι...δεν θα πιάσεις τους Riot City ...ούτε καν τους Riot V. Θα βάλεις Riot από thundersteel (π.χ).
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 09:36
CountRaven έγραψε: Τρί 18 Απρ 2023, 22:23 Μπορεί να μου βρει κάποιος ένα φετινό τραγούδι σαν αυτό;

Mε πέθανες με Riot. Kαλα είναι τα παιδάκια τύπου Riot City αλλά αύριο δεν θα τους θυμάται κανεις. Και αυτήν είναι η μεγάλη διαφορά. Όταν θα είσαι σε κέφι...δεν θα πιάσεις τους Riot City ...ούτε καν τους Riot V. Θα βάλεις Riot από thundersteel (π.χ).
"Με πέθανες με RUSH. Καλά ειναι τα παιδάκια τυπου Fates Warning αλλά αυριο δεν θα τους θυμάται κανεις. Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορά. Οταν θα εισαι σε κέφι...δεν θα πιάσεις τους Fates Warning....ουτε καν τους Marillion. Θα βάλεις RUSH απο το hemispheres (πχ)"


Είπε ο αντιστοιχος 45αρης το 88.

Γενικα: μουσικη που ακουγαμε κατα τα χρονια που διαμορφωνομασταν = αιωνιο αριστουργημα. Αντιστοιχη μουσικη που ακουμε ως ψυχραιμοι και χωρτασμενοι 35+ = καλο δισκακι αλλα καμια σχεση με τα κλασσικα.

Να πω οτι δεν τα βλέπουμε σε παλιες δισκοκριτικες του τοτε για δισκους που αργοτερα ελαβαν το στατους του υπερκλασσικου; Τοτε ο εκαστοτε κριτικος τα αντιμετωπιζε σαν ενα ακομα καλο δισκακι. Στην καλυτερη. Κυκλους κανει το φαινομενο αυτο οπως πολυ σωστα εξηγησε και ο Xstroyer παραπάνω. Σε 10 χρονια οι δισκοι των ghost (πχ) θα αντιμετωπιζονται στη συνειδηση του τοτε κοσμου ως κλασσικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 09:36
CountRaven έγραψε: Τρί 18 Απρ 2023, 22:23 Μπορεί να μου βρει κάποιος ένα φετινό τραγούδι σαν αυτό;

Mε πέθανες με Riot. Kαλα είναι τα παιδάκια τύπου Riot City αλλά αύριο δεν θα τους θυμάται κανεις. Και αυτήν είναι η μεγάλη διαφορά. Όταν θα είσαι σε κέφι...δεν θα πιάσεις τους Riot City ...ούτε καν τους Riot V. Θα βάλεις Riot από thundersteel (π.χ).
Μπα aorπάνο δεν πάει έτσι.

Εγώ το άνοιξα το τόπικ για να κάνω τα παράπονα μου και εγώ ο ίδιος δίκαια θα πω ότι τις 5-10 καλές μπάντες του σήμερα πρέπει να τις στηρίξω όχι με τα 4 με τα 5, να αγοράσω τους δίσκους, να πάω στα live, να γράψω για αυτές, να παίξω στο ράδιο, να πρήξω τα αρχίδια σε φίλους και γνωστούς, να ξαναγράψω, να ξαναπρήξω και να κάνω προπαγάνδα όσο μπορώ.

Όσο θα γκρινιάζω για τα 10.000 σκουπίδια άλλο τόσο θα φωνάζω όλο χαρά για τους 5 καλούς.

Αν αρχίσω τη ρητορική "έλα μωρέ τα παιδάκια" πυροβολώ τη μούρη μου.

Και αν το θέλετε και αλλιώς ναι. Να το στηρίξω το καινούριο, και το FS πριν 20 χρόνια για αυτό έγινε και αυτό συνεχίζει ακόμα -στήριξη στις νέες underground μπάντες-, τώρα αν 8 στα 10 καινούρια είναι για τον πούτσο δεν φταίω εγώ, αλλά όχι να απαξιώ και τα έπη. Και οι Riot City είναι μπαντάρα. Εμένα μου δίνουν αυτό που μου λείπει σε αυτό που παίζουν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Άντε εγώ περιμένω. Όλοι λέτε για την πληθώρα κυκλοφοριών, και είναι άλλες οι εποχές, και τώρα όλοι κάνουν δίσκους κτλ κτλ.

Ως τώρα ένα τραγούδι / μια μπάντα βρήκαμε που να μοιάζει / είναι σε φάση ενός κλασικού Riot.

Άλλο;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 10:44 Άντε εγώ περιμένω. Όλοι λέτε για την πληθώρα κυκλοφοριών, και είναι άλλες οι εποχές, και τώρα όλοι κάνουν δίσκους κτλ κτλ.

Ως τώρα ένα τραγούδι / μια μπάντα βρήκαμε που να μοιάζει / είναι σε φάση ενός κλασικού Riot.

Άλλο;
Να το κανουμε σαν παιχνιδακι καλυτερα. Καθε κομματι και τοπικ...

ON TOΠΙΚ τωρα....


Το ξερω οτι κουραζω με τη μπαντα, αλλα ναι ΑΥΤΟΣ ο δισκος εχει μονο υπερκομματαρες και το σημαντικοτερο ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ αναλογη του οποιουδηποτε κλασσικου RIOT ή άλλου USPM του τοτε.

Ναι, σοβαρολογω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Aphelian »

CountRaven έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 10:44 Άντε εγώ περιμένω. Όλοι λέτε για την πληθώρα κυκλοφοριών, και είναι άλλες οι εποχές, και τώρα όλοι κάνουν δίσκους κτλ κτλ.

Ως τώρα ένα τραγούδι / μια μπάντα βρήκαμε που να μοιάζει / είναι σε φάση ενός κλασικού Riot.

Άλλο;
Κατσε ρε, 19 Μαϊου βγαινει το Sacred, δεν μπορω να ποσταρω ακομα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Aphelian έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 11:28
CountRaven έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 10:44 Άντε εγώ περιμένω. Όλοι λέτε για την πληθώρα κυκλοφοριών, και είναι άλλες οι εποχές, και τώρα όλοι κάνουν δίσκους κτλ κτλ.

Ως τώρα ένα τραγούδι / μια μπάντα βρήκαμε που να μοιάζει / είναι σε φάση ενός κλασικού Riot.

Άλλο;
Κατσε ρε, 19 Μαϊου βγαινει το Sacred, δεν μπορω να ποσταρω ακομα :D :D :D
Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.

Λέω πιο πάνω για Sacred.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Zippo190 »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 19 Απρ 2023, 10:50
έπος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Τα ακόλουθα συγκροτήματα έχουν τουλάχιστον από μια κυκλοφορία στον τρέχοντα αιώνα με την έμπνευση και την ποιότητα που είχαν τα έπη του παρελθόντος και έκαναν το heavy metal πιο πλούσιο αντί να το κακοσυντηρούν.

The Lord Weird Slough Feg
Black Sword Thunder Attack
Tales Of Medusa
Cage
Enforcer
Steelwitch
Sacred Outcry
Onward
Crescent Shield
Ironsword
Cauldron Born
Demon Bitch
Doomsword
Gothic Stone
Iron Kingdom
Legendry
Riot City
Pharaoh
Eternal Champion
Lightbringer of Sweden
Sumerlands
Solitary Sabred
Warrior Path
Skelator
Sacral Rage
Hallas
Atlantean Kodex
Gatekeeper

Ξεχνάω πολλά, ουσιαστικά είναι πολλαπλάσια τα συγκροτήματα και οι δίσκοι δεκάδες.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Zippo190 »

Gothic Stone πως ξεχάσαμε αυτό το ανυπέρβλητο έπος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Xstroyer »

Crypt Sermon. Πλέον στις αγαπημένες μου doom μπάντες. Τα δυο albums τους είναι στα καλύτερα του ιδιώματος μετά τα Warning και Reverend Bizarre. Τελειότητα, Everest ποιότητας.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Pavlos »

CountRaven έγραψε: Τρί 18 Απρ 2023, 22:23 Μπορεί να μου βρει κάποιος ένα φετινό τραγούδι σαν αυτό;

Το νέο AIR RAID άλμπουμ "Fatal Encounter" ακούγεται σαν οι Riot στις 90s & 00s δεκαετίες!!

Listen to this:

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Pavlos έγραψε: Δευ 01 Μάιος 2023, 21:26
CountRaven έγραψε: Τρί 18 Απρ 2023, 22:23 Μπορεί να μου βρει κάποιος ένα φετινό τραγούδι σαν αυτό;

Το νέο AIR RAID άλμπουμ "Fatal Encounter" ακούγεται σαν οι Riot στις 90s & 00s δεκαετίες!!

Listen to this:

Προσκύνημα. Τα έχουμε πει για Air.


Ορίστε τι γράφω σε ανάλογο ποστ πχ.:

viewtopic.php?p=68568#p68568
Οι AIR RAID πρέπει να ξεκινήσουν καμπάνια αναγκαστικής και ακόμα πιο μαζικής διάδοσης του άλμπουμ τους. Νομίζω το πιάνετε το point.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Τους άκουσα καλοί ειναι αλλά τουλάχιστον ιεροσυλία να συγκρίνονται με τους Riot. (Όχι Riot V) Ψάχνουμε όλοι να δικαιολογήσουμε το αναπόφευκτο. Κάθε πέρσι και καλύτερα. Καλά κάνετε για να συντηρείται το heavy metal στα χρόνια. Αλλά συνεχίζω να λέω ότι η υπερπαραγωγή μουσικής σκοτώνει το είδος.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”