Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Xstroyer »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 02 Μάιος 2023, 10:03 Τους άκουσα καλοί ειναι αλλά τουλάχιστον ιεροσυλία να συγκρίνονται με τους Riot. (Όχι Riot V) Ψάχνουμε όλοι να δικαιολογήσουμε το αναπόφευκτο. Κάθε πέρσι και καλύτερα. Καλά κάνετε για να συντηρείται το heavy metal στα χρόνια. Αλλά συνεχίζω να λέω ότι η υπερπαραγωγή μουσικής σκοτώνει το είδος.
Αυτό με την υπερπαραγωγή είναι σωστό, εξήγησα την άποψή μου τόσο ως οπαδός, όσο και ως άνθρωπος που δουλεύει στη μουσική βιομηχανία, παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καλοί μουσικοί πια. Υπάρχουν αλλά δυστυχώς και το metal έχει γίνει μανιέρα. Βάζετε όλες αυτές τις epic μπάντες. Μια χαρά ακούγονται..( ποτέ ένα ριφ τους δεν μου μένει) αλλά ποιος είναι ο νέος Eric Adams? O νέος Defeis? Ο Kimball ?. Ποιο είναι το νέο bridge of death ( ειλικρινά αν υπάρχει κάτι τέτοιο θέλω να το ακούσω) ποιο είναι το νέο Marriage of ... Το νέο teeth of hydra; Και αν βγείτε ποτέ σε μαγαζί να πιείτε μια μπύρα ...περιμένετε να ακούσετε τους Air Raid ή το metal Soldier?
Εγώ θα συνεχίσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Δεν πρόκειται να σας αλλάξω γνώμη δεν πρόκειται να μου αλλάξετε. Απλά συζήτηση και ζύμωση να γίνεται. Ίσως ανακαλύψω και εγώ κάποια μπάντα που θα μου αρέσει πολύ.. ( πχ Οι Visigoth μου φάνηκαν καλοί...αλλά λέτε ότι έχουν να βγάλουν νέο υλικό πολλά χρόνια...δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, αν δεν νοιώθουν ότι έχουν αντάξιο υλικό να μην βγάλουν κάτι)
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 02 Μάιος 2023, 10:03 Τους άκουσα καλοί ειναι αλλά τουλάχιστον ιεροσυλία να συγκρίνονται με τους Riot. (Όχι Riot V) Ψάχνουμε όλοι να δικαιολογήσουμε το αναπόφευκτο. Κάθε πέρσι και καλύτερα. Καλά κάνετε για να συντηρείται το heavy metal στα χρόνια. Αλλά συνεχίζω να λέω ότι η υπερπαραγωγή μουσικής σκοτώνει το είδος.
Οι Raid είναι πραγματικά καλοί. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την αντιστοιχία του υλικού του τελευταίου άλμπουμ με τον ήχο των Riot.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Zippo190 »

συνεχίστε αυτό το τόπικ και επιμένετε να μην διαβάζετε εδώ: viewtopic.php?f=15&t=5797&p=68832&hilit ... nce#p68832
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πάντως ο @aorpanos72 μια χαρά έβαλε το Nestor στα 20 καλύτερα AOR/melodic EVER αλλά αν έβαζε κάποιος π.χ. κάποιο Eternal Champion σε epic ή Riot City σε heavy/power θα έλεγε για παιδάκια και τέτοια :P :S
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αχαχαχαχα...το έχω ακούσει πολύ τα δύο τελευταία χρόνια. Δηλώνω ένοχος. Η διαφορά είναι ότι αυτοί είναι 40+
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Τρί 02 Μάιος 2023, 20:07 Πάντως ο @aorpanos72 μια χαρά έβαλε το Nestor στα 20 καλύτερα AOR/melodic EVER αλλά αν έβαζε κάποιος π.χ. κάποιο Eternal Champion σε epic ή Riot City σε heavy/power θα έλεγε για παιδάκια και τέτοια :P :S
Κλαίω με το επιχείρημα για παιδάκια.

Υγ. Πολλοί από τους θεούς μας όταν έβγαζαν τα κλασσικά αριστουργήματα τους ήταν και αυτοί παιδάκια. Πχ. Adramelch.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από theBox »

Εν τω μεταξυ ΚΑΙ τα δυο (Nestor και EC) αξιζουν ανετα θέση στις αντιστοιχες λιστες τους. ΡΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 02 Μάιος 2023, 22:33 Εν τω μεταξυ ΚΑΙ τα δυο (Nestor και EC) αξιζουν ανετα θέση στις αντιστοιχες λιστες τους. ΡΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!
Είδε φως και μπήκε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Βρείτε μου μια σημερινή μπάντα που να παίζει σαν...

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Κλαίω ρε 🤣🤣
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”