ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 07 Μάιος 2023, 19:35
CountRaven έγραψε: Κυρ 07 Μάιος 2023, 14:54
Ξέρουν πολύ καλά και οι ίδιοι και οι γραφιάδες της Blast πως να χαρακτηρίσουν την Enforcer μουσική.
Το NWOTHM δεν είναι μουσικός όρος, όπως δεν ήταν και το NWOBHM και να σημειώσουμε πως η εταιρεία (και η μπάντα κατ επέκταση) μιλάνε για "13 heavy metal anthems" και "speed metal roots" ενώ στο album μάλλον δεν ακούμε μόνο αυτά...

Αυτό δείχνει 2 πράγματα: ασχετοσύνη από τη πλευρά της μπάντας και της εταιρείας που δεν καταλαβαίνουν πως εκεί βρίσκεται και μελωδικό metal ή αυτό που εν τέλει δεν το λες και εντελώς "traditional heavy metal" (τα γράψατε και παραπάνω) ή πολύ απλά, υπάρχει η '80s mentality που όλα αυτά ήταν ένα πράγμα, το (hard and) heavy metal. Πες το Saxon, Dokken, Accept, Ratt, Europe, Q5, Judas Priest, Ozzy, Dio, Τwisted Sister, WASP, όλα αυτά που τότε τα χαρακτήριζαν απλώς ως heavy metal, μιας και αυτό που ΤΩΡΑ λέμε hair metal, ήρθε στα '90s ως όρος - "ανάγκη" για να διαχωριστεί και να γίνει πιο συγκεκριμένο το παρελθόν. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως στα '90s έγινε της πτνας από τα υποείδη και τους διαχωρισμούς.
Εμένα με καλύπτει ως περίληψη και starting point η αναφορά της Nuclear. Και Speed ακούω στο δίσκο και κλασσικό Heavy αλλά και μελωδικό Heavy και Hard Rock τζούρες και άλλα πολλά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από Zippo190 »

πέντε σελίδες με αναλύσεις για δημοσιογραφικές ταμπέλες, για τη μπανιέρα τίποτα.

...μην λέτε ότι δεν σας το είπα...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από RedSharks »

CountRaven έγραψε: Κυρ 07 Μάιος 2023, 14:00 Παρόλα αυτά εγώ θα παραμείνω στο μουσικό κομμάτι, τονίζοντας την μετριότητα των 9 στις 10 κυκλοφορίες του είδους - οπότε όπως ανέφερα και παραπάνω εγώ δεν τοποθετώ τους αγαπημένους Enforcer σε αυτή τη χαβούζα, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια σαν ακροατής.
Νομίζω ότι συγχέεεις δύο εντελώς διαφορετικές έννοιες: την αισθητική με την ικανότητα (skill).

Αν κάποιος π.χ. λογιστής στο επάγγελμα μαζεύεται κάθε Σαββατοκύριακο με φίλους του για να παίξουν μπάσκετ, τότε παίζουν το ίδιο άθλημα που παίζει και ο Αντετοκούμπο. Ασχέτως αν το κάνουν σε τελείως διαφορετικό level.

Τουλάχιστον οι μισές κυκλοφορίες της Mausoleum είναι ψιλοσκουπιδάκια. Αυτό όμως δεν τις κάνει λιγότερο heavy metal. Οι Axe Victims είναι όσο heavy metal είναι και οι Judas Priest. Ασχέτως αν μεταξύ τους υπάρχει χαώδης διαφορά ποιότητας.

Αν κάποιος προσπαθεί να παίξει σαν Maiden, Priest, Accept, τότε παίζει heavy metal. Το πόσο καλά το κατεφέρνει είναι ένα άλλο θέμα.

Είναι αλήθεια ότι υπαρχουν τόνοι σαβούρας στο NWOTHM, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα subgenres σήμερα. Αυτό νομίζω σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογική ευκολία του να ηχογραφήσει και να δημοσιοποιήσει κάποιος τη δουλειά του. Κάτι που στα 80s ήταν ασύγκριτα πιο δύσκολο. Επίσης, σαβούρες και μάλιστα πολλές κυκλοφορούσαν και στα 80s. Και αν στην αξιολόγησή μας συμπεριλάβουμε και τα demos τότε οι σαβούρες των 80s είναι άπειρες. Ε λοιπόν, σήμερα λόγω της τεχνολογικής ευκολίας, μια ηχογράφηση που αν ήμασταν στα 80s θα έβγαινε ως demo και θα το άκουγαν 100 άνθρωποι, σήμερα αυτή η δουλειά βγαίνει στο γνωστό κανάλι στο Youtube ως «επίσημη κυκλοφορία» και μπορεί να φτάσει σε χιλιάδες αυτιά.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από nick »

Το μονο που ξερω ειναι οτι ηδη εχω ξεκινησει να μαζευω λεφτα για το KIT του χρονου .
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Δευ 08 Μάιος 2023, 13:42
CountRaven έγραψε: Κυρ 07 Μάιος 2023, 14:00 Παρόλα αυτά εγώ θα παραμείνω στο μουσικό κομμάτι, τονίζοντας την μετριότητα των 9 στις 10 κυκλοφορίες του είδους - οπότε όπως ανέφερα και παραπάνω εγώ δεν τοποθετώ τους αγαπημένους Enforcer σε αυτή τη χαβούζα, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια σαν ακροατής.
Νομίζω ότι συγχέεεις δύο εντελώς διαφορετικές έννοιες: την αισθητική με την ικανότητα (skill).

Αν κάποιος π.χ. λογιστής στο επάγγελμα μαζεύεται κάθε Σαββατοκύριακο με φίλους του για να παίξουν μπάσκετ, τότε παίζουν το ίδιο άθλημα που παίζει και ο Αντετοκούμπο. Ασχέτως αν το κάνουν σε τελείως διαφορετικό level.

Τουλάχιστον οι μισές κυκλοφορίες της Mausoleum είναι ψιλοσκουπιδάκια. Αυτό όμως δεν τις κάνει λιγότερο heavy metal. Οι Axe Victims είναι όσο heavy metal είναι και οι Judas Priest. Ασχέτως αν μεταξύ τους υπάρχει χαώδης διαφορά ποιότητας.

Αν κάποιος προσπαθεί να παίξει σαν Maiden, Priest, Accept, τότε παίζει heavy metal. Το πόσο καλά το κατεφέρνει είναι ένα άλλο θέμα.

Είναι αλήθεια ότι υπαρχουν τόνοι σαβούρας στο NWOTHM, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα subgenres σήμερα. Αυτό νομίζω σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογική ευκολία του να ηχογραφήσει και να δημοσιοποιήσει κάποιος τη δουλειά του. Κάτι που στα 80s ήταν ασύγκριτα πιο δύσκολο. Επίσης, σαβούρες και μάλιστα πολλές κυκλοφορούσαν και στα 80s. Και αν στην αξιολόγησή μας συμπεριλάβουμε και τα demos τότε οι σαβούρες των 80s είναι άπειρες. Ε λοιπόν, σήμερα λόγω της τεχνολογικής ευκολίας, μια ηχογράφηση που αν ήμασταν στα 80s θα έβγαινε ως demo και θα το άκουγαν 100 άνθρωποι, σήμερα αυτή η δουλειά βγαίνει στο γνωστό κανάλι στο Youtube ως «επίσημη κυκλοφορία» και μπορεί να φτάσει σε χιλιάδες αυτιά.
Δεν μου λες κάτι καινούριο. Όλα τα παραπάνω όμως δεν με εμποδίζουν να έχω κριτήρια και να διαχωρίζω και στα τότε και στα τώρα.

Υγ. Όσο για τα 80ς επειδή στη συλλογή μου έχω περισσότερα demos από ότι επίσημα releases από τότε, γνωρίζω πολύ καλά τι παίζει.

Δεν θεοποιώ περιόδους απλά όπως έχω τονίσει και σε άλλο τόπικ, η στόφα της μουσικής μας έχει πλέον αλλάξει. Το αναφέρω εφόσον το πάμε προς τα εκεί το θέμα. -
viewtopic.php?f=5&t=6461&hilit=Soul+cages
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

βλέπω πως το τοπικ έχει ήδη ξεφύγει, απλά ήθελα να πω πως έχω να ασχοληθώ σοβαρά μαζί τους από το Diamonds και το συγκριμένο ακούγεται πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, θα δώσει ακούσματα απ οτι φαίνεται...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Metal_Warrior έγραψε: Τρί 09 Μάιος 2023, 00:31 βλέπω πως το τοπικ έχει ήδη ξεφύγει, απλά ήθελα να πω πως έχω να ασχοληθώ σοβαρά μαζί τους από το Diamonds και το συγκριμένο ακούγεται πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, θα δώσει ακούσματα απ οτι φαίνεται...
Και πολύ καλά θα κάνεις μιας και είναι δισκάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

https://www.noremorse.gr/products?searc ... +Nostalgia

34 euro βλέπω το LP.
CD τίμιο 16ρι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
FarCry
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2022, 03:51

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από FarCry »

Πολυ ωραιο comeback τα παιδια.Στηριζουμε εξαπανεκαθεν αν και μας στενοχωρησε ο μπασιστας οταν εφυγε που δε προχωρησε το Terminal προτζεκτ .
σουπερ κολλητικο ριφ το unshackle me..
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: ENFORCER (SWE) – Nostalgia (2023)

Δημοσίευση από Skullfist »

Μπασίστας πολύ μεγάλη απώλεια
Unskackle me το αγαπημένο μου του δισκου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”