TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από Skullfist »

Πολύ δυνατή κυκλοφορία. Κάποια κομμάτια είναι πάρα πολύ δυνατα, κάποια άλλα πιο μέτρια. Σκοτεινό και επικό σε σημεία, με ενδιαφέρουσες ιδέες και ποικιλομορφια στις συνθέσεις. Τοπ 10 τουλάχιστον για φετος
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από Xstroyer »

ΑΛΗΘΙΝΟ metal, όσο λίγα. Όχι "true" όπως το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι και ειδικά αυτοί που δεν το ακούν, αλλά ΑΛΗΘΙΝΟ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Δευ 01 Μάιος 2023, 17:29 ΑΛΗΘΙΝΟ metal, όσο λίγα. Όχι "true" όπως το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι και ειδικά αυτοί που δεν το ακούν, αλλά ΑΛΗΘΙΝΟ.
Μπαίνω και ξεσκονίζω κάθε μέρα το τόπικ περιμένοντας απάντηση @Xstroyer που επιτέλους ήρθε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από nicolasg »

Τι κόλλημα αυτός ο δίσκος!
Και παρολιγο να τον υποτιμήσω μεσα στο βομβαρδισμό κυκλοφοριων και στον "σύγχρονο" ιντερνετικο τρόπο ακροασης .
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από Vic »

Kαι μένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο δίσκος. Μου άρεσαν πολύ και οι Saboter και το συνεχίζουν εξαιρετικά το μίγμα τους, μου αρέσουν πολύ και ξεχωριστά οι μονάδες τους, ειδικά φωνή και τύμπανα. Το Blazing Circle κάτι μου θυμίζει αλλά δεν ξέρω τι, πάντως είναι ΧΤΗΝΩΔΕΣ ΕΠΟΣ.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από nick »

Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από Aphelian »

Η μπανταρα στο ΚΙΤ τον Οκτωβρη, μεγαλη μπαλα!
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Αν και σίγουρα δεν χαρακτηρίζομαι ως φίλος του είδους και το μεγαλύτερο ποσοστό κυκλοφοριών του είδους προκαλούν τον κλαυσίγελο μου στην παρούσα περίπτωση σιγουρά το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον σφιχτοδεμένο άρτια εκτελεσμένο με παραγωγή που τσακίζει κόκαλα και πατάει πολλά συγκροτήματα του εξωτερικού για πλακά.........
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Η No Remorse έκοψε πάλι το άλμπουμ και ο @Mamercus αναλαμβάνει δράση

https://www.forgotten-scroll.net/metal-reviews/11098-2/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Πολύ ωραίο άλμπουμ! Τώρα αξιώθηκα να του δώσω την απαιτούμενη προσοχή.
Μου θυμίζει έντονα JP Aboud και το πρώτο Gatekeeper,
Επίσης κάποια τραγούδια μου φέρνουν στο νου το υπέροχο demo των Son of Iniquity. Υπάρχει κάποια συγγένεια;
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από Bersekeros »

Είδα και ένα βίντεο στο internet, που ο Stormbringer, το χαρακτηρίζει ως το καλύτερο epic metal άλμπουμ στον κόσμο για φέτος.
Δεν ξέρω πόσοι συμφωνείτε με αυτή την άποψη.
Σίγουρα είναι ένα εξαιρετικό άλμπουμ.
Εγώ πρόλαβα και ''τσίμπησα'' το βινύλιο με 12,60 ευρώ από τη φλόγα στην μπλακ φράιντεϊ.
Μου αρέσει το αμάλγαμα μαχητικής ανόθευτης δύναμης και επικού ''πολεμικού'' τσαμπουκά που εκπέμπει.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης κάποια τραγούδια μου φέρνουν στο νου το υπέροχο demo των Son of Iniquity.
Άνοιξε τόπικ να το μάθουν όλοι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το άλμπουμ δεν μου μίλησε καθόλου.

Επίσης με εκνευρίζει τρομερά όλο το hype που τρώει από παντού. Γεγονός που επαναλαμβάνεται και εδώ μέσα.

Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις της μπάντας και όλλων εσάς που το ανεβάζετε στα ουράνια.

Απλά εγώ δεν ακούω απολύτως τίποτα που να με συγκινεί εδώ πέρα.

Με βάση όλα τα παραπάνω θα επαναλάβω όλα όσα λέω τα τελευταία χρόνια, εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη και σίγουρα καταφέρνοντας να γίνω αντιπαθητικός σε πολλούς.

Το Epic Metal περνάει τη χειρότερη φάση της ιστορίας του. Και το γράφω με πόνο ψυχής γιατί είναι η μουσική που σε ένα μεγάλο βαθμό, όρισε τα ακούσματα μου.

Υπάρχουν πολλές νέες μπάντες αλλα τα standards έχουν πέσει τόσο κατακόρυφα που η φάση καταντάει δύσκολο και να περιγραφεί.

Αυτό που αφήνουν πίσω οι νέες μπάντες δεν είναι τέχνη αλλά hype.

Το ταλέντο και οι καλές προθέσεις των Eternal Champion δεν μου φτάνουν. Η στρατιά από κλώνους που δημιούργησαν χωρίς να το θέλουν, έχει κάνει τόσο μεγάλο κακό που θα φανεί ακόμα περισσότερο στα επόμενα χρόνια.

Τα τραγελαφικά, χαρούμενα υβρίδια τύπου Visigoth νιώθω ότι ευτελίζουν απλά το είδος. Το επικό ατσάλι είναι δέος και αγωνία και όχι πανηγύρι γύρω από τη φωτιά.

Το περιοδεύον τσίρκο με όνομα Warlord και το γεγονός ότι ο Bentley κάνει crowdfunding για να βγάλει δίσκο, επιβεβαιώνουν το ποσό χαμηλά έχουμε φτάσει. Τα σκέφτομαι και σκύβω το κεφάλι, ντρέπομαι ειλικρινά για το πώς έχει γίνει η φάση.

Στο Arcane κίνημα βλέπω μια κάποια σωτηρία με καλά σχήματα όπως BSTA, Ezra Brooks, Iron Griffin και Dolmen Gate.

Επίσης θεωρώ τους Savage Oath μπάντα ικανή για τεράστια πράγματα. Μακάρι και οι Stone Dagger να ήταν πιο ενεργοί.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω και το χρυσάφι των Atlantean Kodex, μα για τις προθέσεις τους κάτι με φρενάρει. Ευτυχώς όχι για το ταλέντο τους.

Οι Tales of Medusa λειτουργούν σαν φάρος στο ιδίωμα επίσης. Και μας θυμίζουν ότι κάποτε, ΚΑΠΟΤΕ, το Epic Metal, μας έκανε περήφανους.

Ναι, κάποτε το Epic Metal, ήταν στόφα, μαγεία, λυρισμός. Τώρα τι είναι;

Κάποτε έλεγες ότι ακούς Warlord, Manilla, Adramelch και Virgin Steele και καμαρώνεις.

Τώρα;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από crimsonglory »

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κάθε φορά που διαβάζω κάποιον διθύραμβο για το άλμπουμ, το βάζω άλλη μια φορά να δω μήπως και, αλλά ακόμα δεν το έχω πιάσει. Αλλο ένα άρτιο, by the book άλμπουμ ακούω. Γενικότερα, θεωρώ ότι οι μπάντες που αναφέρθηκαν πιο πάνω όντως ξεχωρίζουν αν και προσωπικά θα έβαζα και Solitary Sabred που είναι μπάντα που θα βάλω να ακούσω όταν το stamina είναι στο όριο και θα με κάνουν να κουνήσω γροθιά, να ανεβάσω σφυγμούς κτλ. To Triumpher όσο καλό και να είναι by the book, αν το βάλω στις 02,00 με τα ακουστικά, κάπου στα μισά θα με κερδίσει το κάλεσμα του κρεβατιού.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: TRIUMPHER (GR) - Storming the Walls (2023)

Δημοσίευση από CountRaven »

crimsonglory έγραψε: Τρί 28 Νοέμ 2023, 11:32 Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κάθε φορά που διαβάζω κάποιον διθύραμβο για το άλμπουμ, το βάζω άλλη μια φορά να δω μήπως και, αλλά ακόμα δεν το έχω πιάσει. Αλλο ένα άρτιο, by the book άλμπουμ ακούω. Γενικότερα, θεωρώ ότι οι μπάντες που αναφέρθηκαν πιο πάνω όντως ξεχωρίζουν αν και προσωπικά θα έβαζα και Solitary Sabred που είναι μπάντα που θα βάλω να ακούσω όταν το stamina είναι στο όριο και θα με κάνουν να κουνήσω γροθιά, να ανεβάσω σφυγμούς κτλ. To Triumpher όσο καλό και να είναι by the book, αν το βάλω στις 02,00 με τα ακουστικά, κάπου στα μισά θα με κερδίσει το κάλεσμα του κρεβατιού.
Ναι δυστυχώς δεν έχει παλμό το άλμπουμ. Μονοκόματο, αδιάφορο, χωρίς ψυχή, απλά by the book όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ είπες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”