UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

«Ατζεντα» για τρέχουσες συναυλίες, reports, κανονίσματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Epitaph έγραψε: Κυρ 14 Μάιος 2023, 09:25 BTW μόλις χθες έμαθα ότι ο Χάρυ ήταν να μπει στους Riot γύρω στο 1986-87...
Ναι πριν την ηχογράφηση του Thundersteel
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από CountRaven »

Epitaph έγραψε: Κυρ 14 Μάιος 2023, 09:25 Εγώ δεν έχω καταλάβει καλά. Ο Conklin θα παίξει και με Cloven Hoof και με RIOT V?
BTW μόλις χθες έμαθα ότι ο Χάρυ ήταν να μπει στους Riot γύρω στο 1986-87...
Υπάρχουν και δείγματα.

viewtopic.php?p=65616#p65616
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από CountRaven »

Ανακοίνωση από τους Κύπριους Receiver:

In light of our upcoming performance at Up The Hammers warm-up show this Thursday, we would like to inform you that despite our efforts, unfortunately our debut album release will not be ready and thus we will not be able to have our music/songs available to you (other than the actual live performance).

It is a rather unexpected turn of events for us, but we are confident that we will soon have some news to share with the release details etc!

Meanwhile, we would be more than happy to see you at our show in UTH and maybe meet with you afterwards (we will be around - supporting the other bands that will be playing at the fest)🙂

Until then, metal on! 🤘🔥⚔️
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από CountRaven »

Η προπώληση για το warm up εληξε χθες το βραδυ και υπάρχουν λιγότερα από 90 εισιτηρια για την είσοδο στο ΑΝ club οποτε ελατε νωρις!
Η προπώληση για τα εισιτήρια διήμερου (95 ευρώ) θα συνεχιστεί μέχρι σήμερα το βράδυ στις 12 η μέχρι της εξάντλησης τους (υπάρχουν ελάχιστα αυτή την στιγμή)
RUNNING ORDER FOR WARM UP
Doors: 18:30
Receiver 18:50 - 19:35
Claymorean 20:00 - 21:00
Wotan 21:15 - 22:15
Sonja 22:30 - 23:30
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από CountRaven »

Περιμένουμε σχόλια και φωτός από πρώτη μέρα και warm up. Σε αυτό το topic.

Ή εδώ:

viewtopic.php?f=16&t=6565&start=15
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από nick »

Λοιπον....το warm up λαΐβ για μενα τελειωσε στους WOTAN και δεν ακουω κουβεντα! :D :D
Επιπλεον η βραδια του ηχοληπτη ηταν εφιαλτικη, διοτι τα φωνητικα που ακουσαμε απ'ολες τις μπαντες ηταν ΣΚΑΤΑ, στο μεγαλυτερο μερος της διαρκειας του εκαστοτε σετ (αρκετα καλυτερα στους WOTAN βεβαια, αλλα μπορει να μιλαει η πορωση)!

Στο δια ταυτα λοιπον:
Receiver : αυτη η Κυπρος δεν μας απογοητευει ποτε ρε κουμπαροι!
Claymorean : Καπως κουμπωμενοι στην αρχη , μετα ξεδιπλωθηκαν και μας παρεσυραν κι εμας. πολυ καλοι οι Σερβοι μπραβο!
WOTAN: ΕΧΥΣΑΜΕΝ & ΕΧΥΘΗΚΑΜΕΝ!
Sonja : Not my cup of tea. Ενιωσα αυτο που ενιωσα περυσι με Conception....δεν μου κολλησαν καθολου με το υπολοιπο lineup
Άβαταρ μέλους
Epitaph
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2021, 12:39

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από Epitaph »

Γαμάτα ήταν το Σάββατο.

Είδα Blazon Stone : Αρκετά καλό παίξιμο, πολλή ενέργεια, αλλά πάνω που ήμουν δεν άκουγα τις λεπτομέρειες (σόλος, φωνή). Σε μια φάση εκεί ήμουν ακουγόταν κάτι παράσιτα παρατεταμένα, που σε φάση νόμιζα ότι απέκτησα εμβοές. Τελικά ακουγόταν από τα ηχεία. Το αποκορύφωμα πιστεύω ήταν το Highland Outlaw.

Cloven Hoof: Τους πρόλαβα στο 2ο κομμάτι (Fugitive) δυστυχώς. Γαμάτα παίξανε και ειδικά σε τραγούδια όπως Highlander, Astral Rider (έπαιξε και η κοπέλα από Claymorean) και Reach For the Sky έγινε χαμός! Ο Harry φοβερός και τα δωσε όλα και ίσως τα πε καλύτερα από τα studio! Και οι 2 κιθαρίστες φοβεροί!

Vicious Rumors: Τους ευχαριστήθηκα περισσότερο απ όλους. Ο Ronnie Munroe αρκετά καλός, αλλά γιατί το παιδί ακόμα δεν έχει μάθει την σωστή αντιστοιχία των στίχων σε κάθε κουπλέ; Μόνο αυτό με ξενέρωσε, κατά τα άλλα όλοι παίξαν γαμάτα και για μένα ήταν η κορυφή της βραδιάς.

Riot V : Νομίζω καθυστέρησαν αρκετά να αρχίσουν. Γύρω στις 11:30 δηλαδή.
Δεν είναι ότι δεν παίξανε καλά (μέχρι εκεί που είδα τουλάχιστον). Αντιθέτως ήταν ολόιδια κι ας είναι αρκετά απαιτητικά τα κομμάτια που άκουσα (On Your Knees, Johnny's Back, κ.λπ). Και ο τραγουδιστής φοβερός και δεν περίμενα να τα βγάλει ακριβώς!
Αλλά δεν ξέρω, ποτέ δεν ήμουν οπαδός των τόσο ψηλών φωνητικών ή του Thundersteel/Privilege... Οπότε οκ έφυγα μετά από 45' επειδή είχα κουραστεί πολύ.

Το μόνο γενικό παράπονο ήταν ότι δεν άκουγα πουθενά καλά τα σόλος (και μετά που κατέβηκα κάτω) και ότι οι μπλούζες ήταν πανάκριβες (25 ευρώ η συντριπτική πλειοψηφία των).

Πήρα υπογραφές από Blazon Stone και Cloven Hoof. Μετάνιωσα που έσφιξα το χέρι μόνο στον Harry Conklin και όχι στον Lee Payne. Και επίσης ξέχασα από το άγχος να βγάλω 3 booklets (Ample Destruction, Cloven Hoof EP, Fighting Back).
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από Skullfist »

Από τα καλύτερα. uth από άποψη ποιοτητας μπαντων
Exciter πολύ δυνατή εμφάνιση. Έπαιξαν σχεδόν όλο το heavy metal maniac. Ο beehler ηγέτης και από τις μεγαλύτερες μέταλ μορφες
Enforcer πολύ καλή εμφάνιση αν και δεν είχα αμφιβολια.
Δυναμική είσοδος με destroyer, έπαιξαν τέσσερα από το from beyond και 1-2 από το τελευταίο
Riot city οι οποίοι είναι η νούμερο ένα ανερχόμενη μπάντα στο χέβι μεταλ δεν είχαν καθόλου καλό ήχο
Seven sisters εξαιρετικοι με τις μελωδίες και τις δισολιες τους
Στη δεύτερη μέρα είχαμε vicious rumors οι οποίοι ήταν η καλύτερη μπάντα του φεστιβάλ. ΤΡΟΜΕΡΗ εμφάνιση και φοβερός ήχος με αρχηγό geoff thorpe και ΤΙΤΑΝΙΟ monroe. Ξεδίπλωσαν όλο το ποιοτικό τους us power. Μπάντα πολύ μεγάλης κλάσης
Riot τους έχω δει πολλές φορές, εξαιρετικόι όπως πάντα, έπαιξαν περισσότερη ώρα και από την προβλεπόμενη
Cloven hoof γαμω με tyrant. Στο reach for the sky έγινε χαμός
Millenium πολύ τίμιοι και ορεξατοι, έπαιξαν αρκετά από τα τελευταία τους και μόνο δύο από το ντεμπούτο του 84. Τους ευχαριστήθηκα
Bloodstar ευτυχώς πρόλαβα να ακούσω τα κομμάτια που ήθελα γιατί δεν τους πρόλαβα από την αρχή. Πολύ καλή απόδοση, και πολύ δυνατή φωνή η τύπισσα, έχουν κάποια κομμάτια που είναι εθιστικά

Το μεγαλο μείον της πρώτης μέρας ήταν ο ήχος σε όλες τις μπάντες, ειδικά στους riot city. Ευτυχώς την δεύτερη μέρα ήταν αισθητά καλύτερος
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: UP THE HAMMERS FESTIVAL 2023

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά με όσους μίλησα όλοι μα όλοι μου έκαναν κάποιο παράπονο για τον ήχο.

Ο καθένας για κάποια διαφορετική μπάντα / διαφορετική ημέρα.

Αν κρίνω και από αυτά που διαβάζω εδώ, τότε σίγουρα πρέπει να υπήρχε ένα μικρό ή μεγαλύτερο θέμα.

Προσωπικά θεωρώ το κομμάτι "ήχος" το Α και το Ω σε μια συναυλία.

Έχω σκοπό να έρθω στους Cirith Ungol την επόμενη φορά μιας και θεωρώ ιστορικό λάθος για την προσωπική συναυλιακή μου λίστα, το γεγονός ότι δεν τους έχω δει ζωντανά

Ελπίζω να μπορέσω να τους απολαύσω με τον ήχο που πρέπει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Συναυλίες & Events”