ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από TitusGroan »

Παμε παμε, μονο το εφταρι Avatar εμεινε!
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Vic »

Όλα θα μπορούσαν να είναι εδώ από το 1983-1993 (πλην Power και Fight, χωρίς κανένα τους να είναι κακός δίσκος, το δε Power έχει έπη επών μέσα).
Για μένα τουλάχιστον υπάρχει χάος μεταξύ Savatage με Criss και χωρίς, ειδικά όταν έγιναν Trans-Siberian Orchestra και δεν το ήξεραν ακόμη. Χωρίς και αυτά να είναι κακά (κάθε άλλο). Απλά άλλο φρούτο και όχι αυτό που νιώθω εγώ ότι είναι η μαγεία Savatage (=τα δυο αδέρφια, εξαιρουμένου του Edge που τι να πεις για τέτοια κιθαριστική τελειότητα).

Σήμερα είμαι μεταξύ Hall, Gutter και Streets, το ρίχνω Streets σήμερα γιατί το έχω βίωμα και το νιώθω και πολύ αδικημένο. Ταΐζει τα άλλα broadway/TSO σκόνη (Dead Winter Dead, Magellan, Poets).
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Xstroyer »

Hall of the Mountain King.

Edge of Thorns, Gutter Ballet και The Dungeons Are Calling, από κοντά. Μιλάμε για ακατέβατα 10αρια.

Μπάντα καρδιάς, λατρεία, ξεχωριστές επιρροές από Sabbath και early solo Ozzy που δίνουν περισσότερη μοναδικότητα σε μια σκηνή που είχε εικόνισμα τους Maiden. Ατελείωτο συναίσθημα και υπέροχη χροιά στη φωνή, τέλειες κιθάρες με μοναδικό και χαρακτηριστικό τόνο, solos που ζωγραφίζουν και είναι μικρά τραγούδια στα τραγούδια, ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ.

Φέρτε μου να βάλω ατελείωτες καρδούλες για τη μπαντάρα, που θέλετε και μόνο ένα δίσκο...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Παρ 12 Μάιος 2023, 14:46 Hall of the Mountain King.

Edge of Thorns, Gutter Ballet και The Dungeons Are Calling, από κοντά. Μιλάμε για ακατέβατα 10αρια.

Μπάντα καρδιάς, λατρεία, ξεχωριστές επιρροές από Sabbath και early solo Ozzy που δίνουν περισσότερη μοναδικότητα σε μια σκηνή που είχε εικόνισμα τους Maiden. Ατελείωτο συναίσθημα και υπέροχη χροιά στη φωνή, τέλειες κιθάρες με μοναδικό και χαρακτηριστικό τόνο, solos που ζωγραφίζουν και είναι μικρά τραγούδια στα τραγούδια, ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ.

Φέρτε μου να βάλω ατελείωτες καρδούλες για τη μπαντάρα, που θέλετε και μόνο ένα δίσκο...
Ένα και καλό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Zippo190 »

Hall of the mountain king
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από theBox »

Αν επρεπε να διαλεξω ΕΝΑ...τοτε Hall.



Αλλα το edge of thorns ειναι ΠΟΛΥ κοντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από CountRaven »

Πάντως για μένα όπως είπα πρόσφατα και σε άλλο topic - οι Sava είναι μια γενικά υπερεκτιμημένη μπάντα που αποθεώθηκε σε έναν υπερβολικά ενοχλητικό βαθμό στην Ελλάδα -γεγονός που με έχει ενοχλήσει απίστευτα και με άλλες μπάντες και αυτόματα με προκαταβάλει αρνητικά-.

Προσοχή εδώ δεν καταθέτω μια ιστορικά τεκμηριωμένη άποψη, καταθέτω απλά την δική μου άποψη.

Αντικειμενικά δεν αμφισβητώ ούτε το ταλέντο, ούτε την επιμονή τους για σκληρή δουλειά και για αναγνώριση -όποιος έχει διαβάσει την ιστορία της μπάντας ξέρει-, ούτε το γεγονός ότι έχουν δώσει όντως μεγάλες στιγμές στην μουσική μας.

Απλά με το πέρασμα των χρόνων άρχισα να συνειδητοποιώ ότι στο δικό μου σύμπαν οι δίσκοι τους δεν μιλάνε και τόσο σαν σύνολα. Την ίδια στιγμή μπάντες σε παρόμοιο ύφος με κάνουν να πλημμυρίζω από ευδαιμονία με ότι σχεδόν έχυν κυκλοφορήσει -πχ. Eternity X - πάλι τους αναφέρω πρόσφατα σαν παράδειγμα-.

Μπορεί κάποιος να δει τις σχετικές αναφορές μου και εδώ: viewtopic.php?f=5&t=6466&hilit=savatage

Τα τελευταία χρόνια δε μετά την mainstream τάση της "επιστροφής στα classics" σε επίπεδο ύλης media -και στην Ελλάδα-, με λίστες, δισκογραφίες, καλοκαιρινά αφιερώματα κτλ και το αντίστοιχο installment στα social, το να εκφράσει κανείς μια διαφορετική άποψη που αναιρεί την casual φασούλα είναι και λίγο κάπως, το κατανοώ.

Πέρα από το hype όμως αυτά που -στη μουσική- ανατριχιάζουν τον καθένα διαμορφώνουν σε μεγάλο βαθμό την προσωπικότητα του και μουσικά και γενικά και δεν πρέπει να μπαίνουν σε καμία νόρμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Για εμενα που τους προλαβα στα 80s κυριολεκτικα ειναι απο τις σημαντικοτερες US Metal μπαντες που ακουσα τοτε...αλλα εκτιμω το ιδιο και τωρα. Μπορει οχι ολες τις δουλειες τους (Δεν μου λενε κατι μετα το Handfull Of Rain), αλλα παντα εχουν θεση στην μουσικη μου Heavy Metal Top 30αδα (Και ας ηταν το πρωτο αλμπουμ που αγορασα το θρυλικο και τιμημενο Fight For The Rock)
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Παρ 12 Μάιος 2023, 21:27 Για εμενα που τους προλαβα στα 80s κυριολεκτικα ειναι απο τις σημαντικοτερες US Metal μπαντες που ακουσα τοτε...αλλα εκτιμω το ιδιο και τωρα. Μπορει οχι ολες τις δουλειες τους (Δεν μου λενε κατι μετα το Handfull Of Rain), αλλα παντα εχουν θεση στην μουσικη μου Heavy Metal Top 30αδα (Και ας ηταν το πρωτο αλμπουμ που αγορασα το θρυλικο και τιμημενο Fight For The Rock)
Θα ήθελα να είμαι εκεί όταν έβγαιναν τα μεγάλα άλμπουμ τους. Τα άλμπουμ που πρόλαβα εγώ ήταν μέτρια με καλές στιγμές. Και από πίσω ένας στρατός με προσκυνητές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Paul_Tziomakis
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Πέμ 17 Δεκ 2020, 03:51

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Paul_Tziomakis »

Gutter Ballet. Τελειότης.
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Πάντως για μένα όπως είπα πρόσφατα και σε άλλο topic - οι Sava είναι μια γενικά υπερεκτιμημένη μπάντα που αποθεώθηκε σε έναν υπερβολικά ενοχλητικό βαθμό στην Ελλάδα
To πρώτο πράγμα που ένιωσα όταν διάβασα τις γραμμές ήταν λες και αποφάσιζα να πάω Μεγάλη Παρασκευή με μπλουζάκι Rotting Christ στην περιφορά των επιταφίων :D
-γεγονός που με έχει ενοχλήσει απίστευτα και με άλλες μπάντες και αυτόματα με προκαταβάλει αρνητικά-.
Πέρα από τον χαβαλέ τώρα και επειδή αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο συχνά πυκνά με αρκετές μεγάλες σε εισαγωγικά μπάντες μπορώ να σε καταλάβω εν μέρη

Κάπως έτσι αισθάνονται και με μενα μερικοί όταν με ρωτάνε ποιος είναι ο αγαπημένος Black Sabbath τραγουδιστής ever και τους απαντώ ο Τony Martin .....

(Παρόλα αυτά διέπραξες ιεροσυλία και θα δικαστείς κατά τα έργα σου ,δεμένος επι μια ολόκληρη μέρα σε μια καρέκλα σε κάποια έρημη αποθήκη να ακούς κατ' επανάληψη το "open up and say ahh" των τρισμέγιστων , ξέρεις ποιων :D )
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από aorpanos72 »

@SifiSMelodicRock Αγόρι μου είσαι δικός μας άνθρωπος...με το που είπες Tony Martin ... Σταμάτησα να διαβάζω τι έγραψες παρακάτω. Ακόμα και τα χειρότερα να είπες δεν με νοιάζει.
Μόνο Tony Martin !!!!!!
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

aorpanos72 έγραψε: Παρ 12 Μάιος 2023, 23:36 @SifiSMelodicRock Αγόρι μου είσαι δικός μας άνθρωπος...με το που είπες Tony Martin ... Σταμάτησα να διαβάζω τι έγραψες παρακάτω. Ακόμα και τα χειρότερα να είπες δεν με νοιάζει.
Μόνο Tony Martin !!!!!!
Oσο νυχτώνει ,ο στρατός του Τony Martin μεγαλώνει :P
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Skullfist »

Οι savatage είναι η αγαπημένη μου μπάντα και για συναισθηματικούς λόγους και για πραγματικούς μουσικούς λογους όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ ,γιατί τους θεωρώ μαζί με τους μειντεν τις δύο καλύτερες μέταλ μπάντες.
Προσπερνώντας τα πολύ καλά sirens,power of the night, dungeons και το άψογο edge of thorns ,καταλήγω στην τριάδα hall, gutter ballet και streets τα οποία και τα τρία θα μπορούσα να τα βάλω στο τοπ 10 μέταλ δίσκων. Ο μόνος λόγος που επιλέγω το gutter είναι ότι είναι η μετάβαση από το επιθετικό,τραχύ χέβι μεταλ της πρώτης περιόδου στον ήχο που σημάδεψε τους savatage και στην μοναδική savatage αισθητική. Όταν ανοίγεις με ελικόπτερα και την μπασαρα του of rage and war και μετά ταξιδεύεις από το when the crowds και το ομώνυμο μέχρι το hounds, τους στέλνεις όλους αδιαβαστους
Άβαταρ μέλους
Skullfist
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ 12 Μαρ 2021, 20:10

Re: ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ #1 - SAVATAGE

Δημοσίευση από Skullfist »

Το μεγάλο αναπάντητο ερώτημα είναι τι θα είχαν βγάλει ακόμα αν δεν είχε πεθάνει ο Κρις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα είχαμε την απότομη στροφή σε tso και θα ακολουθούσαν και άλλα έπη μετά το edge of thorns. Α ρε Κρις....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”