Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Μόνο ποιοτικά obscure AOR releases με την φροντίδα του forgotten-lak.net
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Μπορεί να γίνει rename το υπάρχον;; Δεν ξέρω ας μας πει η διαχείριση.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

SifiSMelodicRock έγραψε: Πέμ 25 Μάιος 2023, 00:23
Paul_Tziomakis έγραψε: Παρ 19 Μάιος 2023, 14:12
CountRaven έγραψε: Παρ 19 Μάιος 2023, 02:05 Παιδιά έχω την αίσθηση και επειδή βλέπω ότι κάνετε φοβερή δουλειά και κάθε άγνωστο έπος σηκώνει κουβέντα, πως αξίζει ένα τόπικ σε κάθε τέτοιο άλμπουμ, για να το αναλύουμε.

Αν είστε θετικοί πείτε και θα σας φτιάξω κατηγορία Obscure AOR Diamonds. Και θα κάτσω ένα απόγευμα να μεταφέρω τα υπάρχοντα.

Εκεί μπορούμε να βάζουμε και τις επανακυκλοφορίες Lost Jewels.

Το λέω για να είναι ευκολότερη η αναζήτηση τους.
Συμφωνώ με την δημιουργία μιας νέας κατηγορίας με όνομα "Obscure AOR Diamonds". (η Underground AOR Classics, όπως αναφέρθηκε παραπάνω) Δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό "τα αδικημένα του AOR" όταν αναφερόμαστε σε one & done μπάντες με μόλις μια κυκλοφορία (η ένα ηχογραφημένο demo) στο ενεργητικό τους. Κακά τα ψέματα, δίχως δισκογραφική συνεπεία δεν είναι δυνατόν να επέλθει η καταξίωση.
Γνώμη μου ότι είναι too much να ανοίξουμε και άλλο ένα Thread σε ένα Forum κατά βάση Μεταλ όπως το Forgotten Scroll .Στο χαλαρό έτσι και αλλιώς είναι το υπάρχων thread αφού τα ποσταρίσματα που γίνονται είναι για όλα τα συγγενή είδη Αor-Melodic Rock Hard Rock CCM αργότερα μπορεί να ποστάρουμε και Westcoast /Hi Tech .Δεν είμαστε δα και στο Heavy Harmonies . Το βασικό κίνητρο τουλάχιστον για μένα είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον σε κάποιους Μεταλάδες που δεν ακούν το συγκεκριμένα είδη για χ -ψ λογούς να έρθουν σε επαφή με το Αor/Melodic Rock/Hard Rock
Θα την φτιάξω την κατηγορία για έναν απλό λόγο. Είναι καλύτερα διαθέσιμη η πληροφορία έτσι. Δες πχ αυτό το νήμα, έχει πάει τόσες σελίδες, έχει τόσα ξεχωριστά ποστ για φοβερά άλμπουμ, τα οποία χάνονται όμως. Με μια όμορφη κατηγορία και με ξεχωριστά τόπικς ανά δίσκο νομίζω πως το υλικό θα είναι καλύτερα διαθέσιμο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Πέμ 25 Μάιος 2023, 04:04 Μπορεί να γίνει rename το υπάρχον;; Δεν ξέρω ας μας πει η διαχείριση.
Πως θέλετε να γίνει; Obscure AOR Diamonds;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Θεωρητικά το σωστότερο εφόσον θέλετε να το αλλάξετε είναι Οbscure AOR/Melodic & Hard Rock /Hair Metal .Το Θέμα είναι το τι θεωρούμε Obscure .

Mπορουν ας πούμε οι Lillian Axe η οι White Heart πχ συγκροτήματα με αρκετά μεγάλη δισκογραφία να θεωρηθούν Οbscure ; Η όταν λεμέ Obscure θεωρούμε συγκροτήματα που μετα βίας κυκλοφορήσαν κάποια demo η έστω δίσκο γιατί εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου γιαυτο έκανα και την εισαγωγή που έκανα στο πρώτο post .
Δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό "τα αδικημένα του AOR" όταν αναφερόμαστε σε one & done μπάντες με μόλις μια κυκλοφορία (η ένα ηχογραφημένο demo) στο ενεργητικό τους
Πολύ σωστός άρα θα έχουμε άλλο Thread για τα αδικημένα και άλλο Thread για τα obscure ; Γιατί προφανώς τα μισά + από εδώ δεν είναι Obscure σε καμία περίπτωση

Αnyway ότι και να αποφασίσετε εγώ μπορώ να ποστάρω properly σε όλες τις κατηγορείς .

*Περιμένω και τις προτάσεις του @Paul_Tziomakis και @CountRaven (Γιατί Όχι ;) με μεγάλη ανυπομονησία
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Οbscure AOR/Hard Rock Gems. Λέω ένα παράδειγμα...ας πούνε και τα υπόλοιπα παιδιά. Αλλά εγώ λέω μην κολλήσουμε στον τίτλο. Όποιον θέλετε βαλτε.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από CountRaven »

Πολύ σωστός άρα θα έχουμε άλλο Thread για τα αδικημένα και άλλο Thread για τα obscure ; Γιατί προφανώς τα μισά + από εδώ δεν είναι Obscure σε καμία περίπτωση
Παιδιά μη το κάψουμε στην υπερανάλυση γιατί χάνετε η ουσία πιστεύω.

Θα φτιάξω μια κατηγορία Obscure AOR Diamonds - Εκεί θα μπορούμε να βάζουμε τα πιο άγνωστα. Ξεχωριστό τόπικ ανά δίσκο!

Θα αλλάξω το όνομα του παρόντος νήματος σε αυτό που προτείνει ο @aorpanos72 ώστε να παραμείνει ενεργό με ότι άλμπουμ θέλετε να το τροφοδοτείτε!

Και υπάρχει φυσικά Hard Rock, Melodic Rick, AOR για να ανοίγετε ότι ξεχωριστό τόπικ για δίσκο θέλετε, το αν είναι αδικημένος ή όχι θα το κρίνει η κουβέντα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από CountRaven »

Το άλλαξα, με μια μικρή προσθήκη!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από Grin »

Ανεβαίνουν τα ποσοστά μας στο Metal FS
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από aorpanos72 »

F-lak.gr μόνο.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Τα 20 πιό αδικημένα ΑΟR & Commercial Hard Rock άλμπουμ όλων τών εποχών

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Πέμ 25 Μάιος 2023, 07:41
aorpanos72 έγραψε: Πέμ 25 Μάιος 2023, 04:04 Μπορεί να γίνει rename το υπάρχον;; Δεν ξέρω ας μας πει η διαχείριση.
Πως θέλετε να γίνει; Obscure AOR Diamonds;
Forgotten-Lak
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Defcon - Defcon '05 🇺🇸


Εικόνα

Λοιπόν πάμε σήμερα με άλλη μια μπάντα ορισμό της λέξης Obscure .

Οι Defcon μας έρχονται από το Chicago και στα ευλογημένα αυτά χρόνια από late 80s ως early nineties κυκλοφορήσαν τέσσερα καταπληκτικά Demo και ευτυχώς για εμάς που βρέθηκαν οι άγιοι αυτοί άνθρωποι της Retrospect Records να τα μαζέψουν και να τα κυκλοφορήσουν σε cd τo 2005...
Μουσικά είναι μια μίξη Αor & Melodic & Hard Rock αλλά δεν λείπουν και οι Hair Metal στιγμές τους και είναι φυσιολογικό αφού όπως είπαμε στην ουσία είναι μια ένωση Demo σε μια κυκλοφορία που κυκλοφορήσαν σε διαφορετική χρονική περίοδο .
Μια κυκλοφορία με πανέμορφα φωνητικά ,τεράστια hooks και άφθονα Keyboards που είναι αρκετά για να μαγέψουν τους λάτρεις του είδους και όχι μόνο .......


Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Απορώ πως αυτή μπάντα δεν κατάφερε να βγάλει έστω ένα άλμπουμ... Ξέρω στα 80s early 90s ήταν δύσκολο να βγάλεις άλμπουμ... αλλά.
Μπράβο ρε Σήφη που μου τους θυμισες. Άγιοι άνθρωποι υπήρχαν κάποτε στην retrospect.... Και ας είναι το όλο layout των cd λες και είναι φτιαγμένα στην "Ζωγραφική "των windows. (Μπορεί και να είναι 🤣)
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Grin
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:33

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από Grin »

Σπάνιο attitude σε αυτό το άλμπουμ. Θα ήταν κολοσσιαίο αν έβγαινε από τα "τερατα" της εποχής. Μιας και αναφέρουμε τη retrospect, έχω αποκλειστικές πληροφορίες ότι ο Αυστραλός (MelodicRock) προσπαθεί να τα επανακυκλοφορήσει.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αυτά είναι νέα...Να γιατί αγαπάμε Forgotten-Lak.... Είναι μέσα στην πηγή των ειδήσεων.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Οbscure & αδικημένα AOR / Hard Rock Gems

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Και ας είναι το όλο layout των cd λες και είναι φτιαγμένα στην "Ζωγραφική "των windows. (Μπορεί και να είναι 🤣)
Kλαίω :D αλλά τι να τα κάνεις τα φανταχτερά εξώφυλλα και τα layout όταν οι συνθέσεις είναι βγαλμένες από τα πιο υγρά μας όνειρα :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Obscure AOR Diamonds”