SHADOWKEEP - S/T

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Severian
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί 20 Μαρ 2018, 15:46
Επικοινωνία:

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Severian »

Εγω συμφωνω με Πριαμο. Ενω ακουγεται ευχαριστα σαν συνολο, ο συνδυασμος με ΡΙβερα δεν μ αρεσει πολυ. Τα ριφ ειναι πολυ καλα, αλλα ως συνθεσεις συνολικα δεν εχω ενθουσιαστει. Προσπαθουν να το γυρισουν σε ΡΙβερικο μεταλ και σε σημεια γινεται καλα, αλλα γενικα το Ριβερικο μεταλ μετα το Breathe Deep the Dark δεν με χει ξανατρελανει ποτε σε μεγαλο βαθμο.. Παντως αυτο ειναι σιγουρα στα πιο καλα Ριβερικα μετα το Breathe
"Hell has no limits, nor is circumscribed, for where we are is Hell, and where Hell is, there we must be"
Severian

"Farewell, friend. I was a thousand times more evil than thou!"
Stormbringer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΑΝΟΘΕΥΤΟΥ U.S.POWER ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Είμαστε παρόντες και στηρίζουμε δισκάρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 10:51 Ανεξαρτητως αν κολάει ή οχι ο Ριβερα (εμένα προσωπικα δεν με χαλάει, αν και θα ηθελα λιγο πιο πιασάρικες μελωδιες), το highlight της εν λογω κυκλοφοριας ειναι...ΤΑ RIFFS. Καιρο είχα να ακούσω τοσο εμπνευσμενη δουλεια στις κιθάρες, σε US power κυκλοφορια.
Συμφωνώ 100%. Νομίζω ότι το κλου του δίσκου είναι το riffing. Rivera τα λέει μια χαρά και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως εδώ και χρόνια ο James δεν έχει σαν φόρτε τις σούπερ φωνητικές μελωδίες.

Προσοχή δεν μιλάω για εύρος, ούτε για ερμηνεία αλλά για την φάση της σύνθεσης φωνητικών μελωδιών.

Εδώ και χρόνια ότι δίσκο Rivera και να ακούω, ενώ είναι τραγουδισμένος ψυχωμένα και με καύλα, πάντα στο κομμάτι των vocal melodies δεν με αφήνει 100% ικανοποιημένο αφού, πάντα νιώθω ότι είμαι σε μια κατάσταση αναμονής, φάση «να τώρα έρχεται η επική στιγμή, τώρα θα το γυρίσει εδώ και θα γίνει έπος αυτό το σημείο», πράγμα που τελικά δεν συμβαίνει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

συγνώμη ο Rivera πρέπει να είναι 58 χρονών, τι ακριβώς ζητάμε να τραγουδήσει; Το γεγονός ότι έχουμε μια δισκάρα καυλωμένου U.S.Power με ατελείωτο riffing, song structure, solos και με τον Rivera να κάνει κατάθεση ψυχής εν έτη 2018 δεν θα έπρεπε να μας ικανοποιεί;

ΠΟΣΗ ΔΑΝΤΕΛΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΠΙΑ;;;;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το στυλ της μπάντας έχει διαφοροποιηθεί, δεν είναι τόσο λυρικό, είναι σαφώς πιό αιχμηροί και νομίζω πως ο Rivera κολλάει και παρακολλάει!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Aς πω οτι είναι απλά καλούλι και σας αφήνω να συνεχίσετε. Περίμενα δισκάρα και δεν την άκουσα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

περίμενες δισκάρα με Rivera;;;; Πως ακριβώς θα γινόταν αυτό; Ο τύπος είναι τσακωμένος με την μελωδία. Τα λέτε ευγενικά από δω και από κει, να δεν γράφει καλές φωνητικές γραμμές, να γέρασε, να έχει 20 χρόνια να πει κάτι καλό (30 πες καλύτερα), να είναι πολύ επιθετικό το στυλ, δηλαδή όταν τα λέω εγώ χύμα γιατί με κράζετε, οέο;
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 10:19 Εγώ πάλι να δηλώσω ότι με τα λίγα δείγματα που άκουσα, ο Rivera δεν ταιριάζει με το στυλ της μπάντας. Ο Rivera είναι γνωστός για το ψυχρό, χωρίς συναισθήματα ύφος του ενώ οι Shadowkeep είναι πιο λυρικό σχήμα. Θα το ακούσω όμως προσεχτικά και θα επανέλθω με πιο εμπεριστατωμένη άποψη.
Επιτέλους, νόμιζα ότι γράφω στο φόρουμ της Ένωσης Κωφών Ελλάδος... (μην θεωρηθεί προσβλητικό ως προς τους κωφούς παρακαλώ)
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

νιώθω σαν τον κλώνο του Τσάρλς Μπρόνσον στην νέα ταινία: μόνος εναντίων όλων.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 16:27 συγνώμη ο Rivera πρέπει να είναι 58 χρονών, τι ακριβώς ζητάμε να τραγουδήσει; Το γεγονός ότι έχουμε μια δισκάρα καυλωμένου U.S.Power με ατελείωτο riffing, song structure, solos και με τον Rivera να κάνει κατάθεση ψυχής εν έτη 2018 δεν θα έπρεπε να μας ικανοποιεί;

ΠΟΣΗ ΔΑΝΤΕΛΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΠΙΑ;;;;
Εγώ δεν μίλησα για απόδοση, αλλά για συγγραφή φωνητικών γραμμών με ενδιαφέρον. Και έκανα παρατήρηση για ένα γενικό φαινόμενο σε Rivera υλικό τα τελευταία χρόνια, φαινόμενο πχ που δεν συναντάς πχ. στα κλασσικά Helstar άλμπουμ, δεν το συναντάς στο ντεμπούτο Distant Thunder, σε Destiny's End κτλ.

edit: Και το παραπάνω δεν συνεπάγεται με γκρίνια. Ούτε με παράπονο για νέο Shadowkeep που γαμάει.

Και ναι είναι όντως διαφορετικό και περισσότερο επιθετικό σε σύγκριση με το λυρικό Shadowkeep παρελθόν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

ακριβώς αυτό. Ο Rivera δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει αν πιάνει την απόδοση του "A distant thunder" αλλά στις φωνητικές του γραμμές πάντα παραμένει ακριβής και ποτέ δεν βγαίνει εκτός κομματιού. Ακούγεται λες και είναι ένα από τα όργανα. Επίσης να σημειώσουμε ότι το υλικό γράφτηκε με δεδομένο τον προηγούμενο τραγουδιστή της μπάντας (που ήταν στα δύο πρώτα) αλλά φαντάζομαι θα προσαρμόστηκε στον Rivera.

επίσης seriously στο "Little Lion" και "Never forgotten" δεν βγάζει συναίσθημα;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από theBox »

Λοιπον συμφωνω με Count 100%. Καβλερη ερμηνεια και χροια, αλλα απο vocal melodies σχεδον μηδεν. Τελικα καταλαβα και τι ακριβως εννοουσε ο rbrigade ολο αυτον τον καιρο, αν και δεν συμφωνω οτι δεν έγραφε ποτέ καλά. Παρολα αυτα δεν χαλιεμαι ιδιαιτερα γιατι ακουω κιθαρες. Οτι δλδ ακριβως ακουω και στο sound of perseverance ή στη δισκογραφια vector πχ. Όλα καλα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 20:43 Λοιπον συμφωνω με Count 100%. Καβλερη ερμηνεια και χροια, αλλα απο vocal melodies σχεδον μηδεν. Τελικα καταλαβα και τι ακριβως εννοουσε ο rbrigade ολο αυτον τον καιρο, αν και δεν συμφωνω οτι δεν έγραφε ποτέ καλά. Παρολα αυτα δεν χαλιεμαι ιδιαιτερα γιατι ακουω κιθαρες. Οτι δλδ ακριβως ακουω και στο sound of perseverance ή στη δισκογραφια vector πχ. Όλα καλα...
Δεν νομίζω πως η καθολική Ριβερική απαξίωση rbrigade, έχει σχέση -τουλάχιστον σε ποσοτικό επίπεδο- με αυτό που κουβεντιάζουμε. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ο James γενικά εδώ και πολλά χρόνια τραγουδάει περισσότερο επιθετικό US Metal υλικό οπότε το να ψάχνω εγώ για μελωδικές γραμμές στη φωνή ίσως είναι fail -ναι άλλα άλλοι το κάνουν και σε επιθετικό υλικό και η αντίθεση γαμάει, λέει από μέσα σου το κόκκινο διαβολάκι-. Συμφωνώ 1000% με theBoxικό σχόλιο για κιθάρες xD
Οτι δλδ ακριβως ακουω και στο sound of perseverance ή στη δισκογραφια vector
Όλα τα παραπάνω -και ακόμα περισσότερα- συνδέονται με ένα περίεργο τρόπο μέσα σε ένα US Metal σύμπαν που θέλει να δείξει τα δόντια του. Ναι, ως επιρροή, η μηχανή τεχνοκρατικού μίσους του Sound Of... ΚΑΙ του Vektor υλικού μπορεί να επηρεάσει ΚΑΙ US ατσάλι και το ανάποδο (Vic που είσαι;).
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 10:51 Ανεξαρτητως αν κολάει ή οχι ο Ριβερα (εμένα προσωπικα δεν με χαλάει, αν και θα ηθελα λιγο πιο πιασάρικες μελωδιες), το highlight της εν λογω κυκλοφοριας ειναι...ΤΑ RIFFS. Καιρο είχα να ακούσω τοσο εμπνευσμενη δουλεια στις κιθάρες, σε US power κυκλοφορια.
Κάπως έτσι είναι τελικά τα πράγματα. Λίγο πιο πιασαρικα και κολλητικα ρεφρέν δε μας χαλούσαν ομως, όπως ειπώθηκε.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Shadowkeep - Shadowkeep (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 14:33
theBox έγραψε: Πέμ 05 Απρ 2018, 10:51 Ανεξαρτητως αν κολάει ή οχι ο Ριβερα (εμένα προσωπικα δεν με χαλάει, αν και θα ηθελα λιγο πιο πιασάρικες μελωδιες), το highlight της εν λογω κυκλοφοριας ειναι...ΤΑ RIFFS. Καιρο είχα να ακούσω τοσο εμπνευσμενη δουλεια στις κιθάρες, σε US power κυκλοφορια.
Κάπως έτσι είναι τελικά τα πράγματα. Λίγο πιο πιασαρικα και κολλητικα ρεφρέν δε μας χαλούσαν ομως, όπως ειπώθηκε.


δηλαδή πότε το ανόθευτο U.S.Power είχε "πιασάρικα και κολλητικά ρεφρέν" για να τα αποκτήσει τώρα;

Είχαν οι Fates Warning;
Είχαν οι Vicious Rumors;
Είχαν οι Helstar;
Είχαν οι Syris;
Είχαν οι Steel Prophet;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”