Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Στα τελξ 80ς-αρχες 90ς εγραφες κασέτα απο μαγαζί για 1000δρχ ενώ το βινύλιο κοστιζε 3000.Σημαντικη διαφορα για μας του τοτε πιτσιρικαδες.Ασε που στην κασετα δεν φαινοταν το εξωφυλλο, που να πηγαιναμε βινύλιο Slayer ή Venom τοτε σπιτια μας με τοσο ντορο που γινοτανε στα μμε
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Αφήνω αυτό εδώ...Προσωπικά με στεναχωρεί πολύ, ειδικά επειδή είναι και από ελληνική εταιρία. Και προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι οι χρήστες του discogs αποφάσισαν να βάζουν στα ψέμματα ότι έχουν το συγκεκριμένο βινύλιο. Αν 419 είναι μόνο αυτοί που το έχουν καταχωρημένο στο discogs, απορώ που θα πηγαίνει το νούμερο συνολικά...Μακάρι να το έχουν 10000 άτομα, δεν το συζητάω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μα δεν έχει κοπεί 400 κόπιες. 400 ήταν το πρώτο pressing, ακολούθησαν άλλες 500 σε μαύρο σχεδόν αμέσως επειδή είχε γίνει sold-out, βγήκε και 100 σε κόκκινο, 100 σε box set, μετά βγήκε σε μπλέ άλλες 500 και έρχονται άλλες 500 σε διάφανο. Δεν φταίει καμία εταιρία αν κάποιος έκανε μια καταχώρηση στο discogs που δεν έχει διορθωθεί. Και υπάρχουν άπειρες τέτοιες.

Kαι φυσικά, μόλις διορθώθηκε η καταχώρηση, αλλά μερικές φορές να τσεκάρουμε τι γράφουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xstroyer την Τετ 11 Απρ 2018, 10:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

πείτε και σε εμάς τι έγινε ρε παίδες!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 10:33 Μα δεν έχει κοπεί 400 κόπιες. 400 ήταν το πρώτο pressing, ακολούθησαν άλλες 500 σε μαύρο σχεδόν αμέσως επειδή είχε γίνει sold-out, βγήκε και 100 σε κόκκινο, 100 σε box set, μετά βγήκε σε μπλέ άλλες 500 και έρχονται άλλες 500 σε διάφανο. Δεν φταίει καμία εταιρία αν κάποιος έκανε μια καταχώρηση στο discogs που δεν έχει διορθωθεί. Και υπάρχουν άπειρες τέτοιες.

Kαι φυσικά, μόλις διορθώθηκε η καταχώρηση, αλλά μερικές φορές να τσεκάρουμε τι γράφουμε.
Αν βγηκαν αλλες 500 σε μαυρο αμεσως και ειναι το ιδιο βινυλιο, το ltd 400 με το οποιο εγω το αγορασα θες να μου εξηγησεις τι νοημα εχει; Και αν βγουν αλλες 1000 identical μαυρες θα ειναι ltd 1900? Και αν γινει sold out και βγουν αλλες 1000 θα γινει ltd 2900? Και εγω θα εχω ερθει, θα το εχω αγορασει σαν ltd 400 για να μην το χασω; Ειναι πρακτικη αυτη; Δε τσακωνομαι, ερωτηση κανω απλα σαν καταναλωτης για να καταλαβω τη λογικη.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ρώτα και τον High Roller που βγάζει limited το ένα μετα το άλλο. Τα ίδια χρώματα.

Τη μια φωνάζετε γιατι βγαίνουν limited ενώ υπάρχει ζήτηση, και την άλλη γκρινιάζετε γιατί ξαναβγαίνουν.

Προσωπική μου άποψη, είναι οτι στις νέες κυκλοφορίες και μπάντες, όσο υπάρχει ζήτηση πρέπει να ξανατυπώνεται για να στηριχτεί η νέα μπάντα. Στη προκειμένη περίπτωση, οι κόπιες τελείωσαν από τις προπαραγγελίες και αυξήθηκε η ποσότητα του μαύρου αμέσως. για να καλυφθούν οι διανομείς στο εξωτερικό. Οι επόμενες επανατυπώσεις είναι άλλα χρώματα, φυσικά, και είναι ειδική και μονάδική περίπτωση το συγκεκριμένο. Αν είναι δυνατόν, μια εταιρία να θέλει να "κρύψει" πωλήσεις τη στιγμή που οι περισσότεροι λένε ψέμματα για πλασματικές πωλήσεις. Αστείο.

Η παρατήρησή μου σε εσένα είναι η εξής: Δεν βρίσκω το σχόλιο αφελές ή ανόητο, επειδή εντόπισες κάτι που έγραψε ένας τυχαίος χρήστης του discogs, το οποίο δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει. Βρίσκω το σχόλιο σου κακόβουλο. Φιλικά πάντα.

Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Προσωπικα με αφηνει αδιαφορο ο χαρακτηρισμός limited και εννοείται το ζητούμενο είναι ο δίσκος να φτάσει σε οσα περισσότερα χέρια γίνεται στις λογικες τιμές ενός μη-εξαντλημενου item. Δηλαδή αν το αρχικο πλάνο ηταν οντως να κοπει για 400 και μετα στνειδητοποίησαν οτι τα 400 δεν φτανουν ουτε για τους Αθηναίους τι να κανουν? Να μην το ξανακοψουν για να ικανοποιήσω το φετιχ μου ΕΓΩ που (όντως) το πήρα την πρώτη μέρα?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 11:34 Ρώτα και τον High Roller που βγάζει limited το ένα μετα το άλλο. Τα ίδια χρώματα.

Τη μια φωνάζετε γιατι βγαίνουν limited ενώ υπάρχει ζήτηση, και την άλλη γκρινιάζετε γιατί ξαναβγαίνουν.

Προσωπική μου άποψη, είναι οτι στις νέες κυκλοφορίες και μπάντες, όσο υπάρχει ζήτηση πρέπει να ξανατυπώνεται για να στηριχτεί η νέα μπάντα. Στη προκειμένη περίπτωση, οι κόπιες τελείωσαν από τις προπαραγγελίες και αυξήθηκε η ποσότητα του μαύρου αμέσως. για να καλυφθούν οι διανομείς στο εξωτερικό. Οι επόμενες επανατυπώσεις είναι άλλα χρώματα, φυσικά, και είναι ειδική και μονάδική περίπτωση το συγκεκριμένο. Αν είναι δυνατόν, μια εταιρία να θέλει να "κρύψει" πωλήσεις τη στιγμή που οι περισσότεροι λένε ψέμματα για πλασματικές πωλήσεις. Αστείο.

Η παρατήρησή μου σε εσένα είναι η εξής: Δεν βρίσκω το σχόλιο αφελές ή ανόητο, επειδή εντόπισες κάτι που έγραψε ένας τυχαίος χρήστης του discogs, το οποίο δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει. Βρίσκω το σχόλιο σου κακόβουλο. Φιλικά πάντα.

Καλή συνέχεια.
Σοβαρα τωρα; Ειμαι εγω ο κακοβουλος; Που πληρωσα κατι για 400 κοπιες, και που το εβγαλε η εταιρια αλλες 500 χωρις φυσικα να το ξερω τοτε. Μου φερνεις σαν παραδειγμα τη High Roller γιατι; Για να μου πεις οτι το κανουν και αλλοι; Βεβαια στη High Roller οι ιδιες μαυρες εκδοσεις εχουν η καθεμια τη χρονια που κυκλοφορησαν στα τζακετ.
Ετσι λοιπον στο ενα τζακετ βλεπεις 2010, στο αλλο 2018... Αρα με τη μια ξερεις τι εχεις παρει.

Τελος παντων. Αφου θεωρεις την παρατηρηση κακοβουλη και ο πελατης πρεπει να κανει μοκο οταν μια εταιρια κανει κατι που του θιγει τη νοημοσυνη, τοτε προφανως θα επρεπε απλα να σιωπησω και να το δεχτω...

Οσο για το 1ο που λες ντρεπομαι και να το σχολιασω... Αν ειναι ετσι μη χρησιμοποιεις ποτε στις κυκλοφοριες σου τη λεξη ltd...αφου δεν τη πιστευεις...Ετσι δεν ειναι; Για να εχεις την ανεση να βγαλεις κατι οσες φορες γουσταρεις και να μη μπορει κανενας κακοβουλος να σε κραξει. Αλλα οσο και να το συζητησουμε εδω, η λεξη limited σημαινει περιορισμενος. Και ο αριθμος 400 διπλα, σημαινει περιορισμενος στα 400. Οχι επειδη το λεει τωρα το discogs αλλα επειδη το ειπε η εταιρια στα preorders αλλα και σε εμενα προσωπικα οταν ηρθα και πηρα το δισκο. Τελος.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 11:47 Προσωπικα με αφηνει αδιαφορο ο χαρακτηρισμός limited και εννοείται το ζητούμενο είναι ο δίσκος να φτάσει σε οσα περισσότερα χέρια γίνεται στις λογικες τιμές ενός μη-εξαντλημενου item. Δηλαδή αν το αρχικο πλάνο ηταν οντως να κοπει για 400 και μετα στνειδητοποίησαν οτι τα 400 δεν φτανουν ουτε για τους Αθηναίους τι να κανουν? Να μην το ξανακοψουν για να ικανοποιήσω το φετιχ μου ΕΓΩ που (όντως) το πήρα την πρώτη μέρα?
Ναι, να μην το ξαναξοψουν σε αυτο το χρωμα γιατι το πουλησαν σαν ltd 400. Ας φτασει σε οσα χερια θελει. Ας το κοψουν σε 150000000 αντιτυπα και μακαρι να πουληθουν ολα. Αλλα σαν συλλεκτης θελω αυτο που αγοραζω να ειναι αυτο που λεει. Ας βγει με αλλο εξωφυλλο, σε gatefold, σε αλλα χρωματα, ας γινει ουρανιο τοξο, με δωρο string ή μαξιλαρακι Eternal Champion. Δε με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει αυτη η εκδοση που πηρα να εχει τον περιορισμο σε κοπιες για τον οποιο πληρωσα. Ειμαι καταναλωτης και το δικαιουμαι. Αν ηταν θα περιμενα να το παρω όποτε. Εγω το να μου πουλανε κατι σαν περιορισμενο και να το ξαναβγαζουν στα καπακια, το θεωρω εκ του πονηρου. Και ας ειμαι οσο μαλακας θελουν.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Πριν ξεκινήσω να πω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση αγνοώ τι έχει γίνει μιας κ το έχω προμηθευτεί σε cd κ δε με απασχολεί.

Εγώ νομίζω πως βάζουμε τον όρο ltd σε λάθος context. Όταν μιλάμε για κυκλοφορίες επιπέδου/δυναμικής EC (τυχαίο παράδειγμα) το ltd είναι κ ένας ακόμα τρόπος για να επικοινωνήσεις τι γίνεται με τα τεμάχια στο κοινό. Εγώ για παράδειγμα ήθελα να αγοράσω το Oceans of Grief που ήταν ltd σε 400 κομμάτια, το αμέλησα κ τώρα έμεινα χωρίς κόπια με το πουλί στο χέρι. Ήξερα όμως ότι έπρεπε να κινηθώ γρήγορα.

Από εκεί και έπειτα, το "ltd" έχει να κάνει και με την έκδοση. Πχ, αν μια εταιρεία βγάλει μια κόπια σε 500τμχ (κάτι που συνηθίζεται για αυτά που ακούμε) δεν πάει να πει ότι εις τον αιώνα τον άπαντα δε θα ξαναβγεί κόπια απο τη συγκεκριμένη κυκλοφορία, στο ίδιο χρώμα με το ίδιο εξώφυλλο. Επισης αν μια εταιρεία βγάλει ltd στα 1000τμχ, δεν πάει να πει ότι κ μια δεύτερη εταιρεία μετά από λίγο καιρό δε θα βγάλει άλλα 1000τμχ, μιας και τα δικαιώματα δεν είναι πάντα ίδια για US/EU. Δε νομίζω ότι έτσι τίθεται θέμα επηρεασμού της συλλεκτικότητας της κυκλοφορίας.

Σε περίπτωση, λοιπόν, που βγει το 2ο, 3ο pressing (όχι όπως το 1ο Doomsword με δερμάτινο εξώφυλλο που είναι μία 100% διαφορετική έκδοση), από συλλεκτικής πλευράς, πάντα το 1ο pressing έχει μεγαλύτερη αξία από ότι άλλο έχει κυκλοφορήσει. Τα επόμενα pressings πάντα αναφέρουν (ή θα έπρεπε να αναφέρουν) χρονολογία αρχικής κυκλοφορίας όπως κάνει η Black Mark με τα Bathory αν δεν απατώμαι.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, όλο αυτό το ltd είναι και ένας μαρκετίστικος τρόπος για να δικαιολογηθεί το μειωμένο τιράζ λόγο κόστους. Δεν μπορεί μία εταιρεία να κόψει 1500 κόπιες σε βινύλιο με το καλημέρα γιατί το πιο πιθανό είναι ότι θα το φάει η μαρμάγκα. Οπότε όλοι παίζουν safe με μικρά τιραζ κ κινούνται με βάση τα δεδομένα. Νομίζω αυτό είναι πάνω κάτω γνωστό σε όλους. Έχω αγοράσω ΑΠΕΙΡΑ "συλλεκτικά" κομμάτια που είναι σε 300-500τμχ και μόνο συλλεκτικά δεν είναι...

Σε ότι αφορά τώρα το θέμα των pressings για σύγχρονες μπάντες, θα έλεγα ότι "επιβάλλεται" να βγουν όσα pressings χρειαστούν για κυκλοφορήσει η μουσική. Θα ήταν λίγο άτοπο μια μπάντα να παλεύει να βγάλει ένα δίσκο και να εδραιωθεί κ μετά να πει "ώπα βάστα, πουλήσαμε 1000 κόπιες, μπορούμε να πουλήσουμε άλλες 1000 αλλά δε θα το κάνουμε".

Επίσης, ΜΗΝ παίρνετε σαν ευαγγέλιο το κάθε τι που γράφετε στο κάθε Discogs/Metal-Archives.com/οποιοδήποτε σάιτ (ακόμα και το Forgotten Scroll :D ). Όλα αυτά είναι community driven οπότε λάθη γίνονται ΣΥΝΕΧΕΙΑ κ οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα αν τα πάρουμε ως δεδομένα. Εγώ πχ, έχω ένα βινύλιο που έχει ΤΡΕΙΣ διαφορετικές καταχωρήσεις στο Discogs, με ΤΡΕΙΣ διαφορετικές τιμές, αλλά μετά από έρευνα σε άλλα φόρουμ κλπ καταλήξαμε ότι πρόκειται για το ίδιο βινύλιο. Αμα χρειαστεί να αγοράσω το βινύλιο θα το αγοράσω με την ακριβότερη τιμή, ενώ αν χρειαστεί να το πουλήσω, θα το πουλήσω με τη χαμηλότερη...Τρέχα γύρευε δλδ...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στην περίπτωση των νέων μπαντών ίσως θα ήταν καλύτερα να μην αναφέρεται ο όρος limited
εφόσον πρόκειται γιά νέα κυκλοφορία με πιθανότητα επανακοπής λόγω επιτυχίας, ας βγαίνει σε runs των 500, 400, 300 ξερωγω μέχρι να κορεστεί η αγορά και η κυκλοφορία φτάσει στα χέρια όσων ενδιαφέρονται
και ξέρετε κάτι? αυτό είναι καλύτερο γιατί έτσι μετριέται η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δυναμική μίας κυκλοφορίας, και όχι επειδή το αρρωστάκι έχει αγοράσει όλα τα runs και όλα τα χρώματα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 16:45 στην περίπτωση των νέων μπαντών ίσως θα ήταν καλύτερα να μην αναφέρεται ο όρος limited
εφόσον πρόκειται γιά νέα κυκλοφορία με πιθανότητα επανακοπής λόγω επιτυχίας, ας βγαίνει σε runs των 500, 400, 300 ξερωγω μέχρι να κορεστεί η αγορά και η κυκλοφορία φτάσει στα χέρια όσων ενδιαφέρονται
και ξέρετε κάτι? αυτό είναι καλύτερο γιατί έτσι μετριέται η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δυναμική μίας κυκλοφορίας, και όχι επειδή το αρρωστάκι έχει αγοράσει όλα τα runs και όλα τα χρώματα
Μαζι σου 100%. Βγαλε οσες κοπιες θες αρκει να το ξερω οταν ερχομαι να το αγορασω. Μη μου το δινεις σαν ltd αν εχεις σκοπο να το επανεκδοσεις σε identical κοπια με τη δικια μου.
Δεν το λεω κακοβουλα. Ειμαι fan της No Remorse, αγοραζω και στηριζω εκδοσεις σε cd και σε βινυλια, αλλα θελω να ξερω τι παιρνω. Γαμα το ltd, βγαλε το μαυρο οπως κανουν τοσες εταιριες σε αγνωστο αριθμο, οπότε αν θες να το ξανακοψεις το κοβεις και το γνωριζει και ο αγοραστης. Και βγαλε 1,2,5 αλλες περιορισμενες (αλλα διαφορετικες) εκδοσεις, οσες νομιζεις και οσες απορροφα και η αγορα. Αυτο το τοσο απλο λεω.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Silenius έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 16:55
LuciferSteele έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 16:45 στην περίπτωση των νέων μπαντών ίσως θα ήταν καλύτερα να μην αναφέρεται ο όρος limited
εφόσον πρόκειται γιά νέα κυκλοφορία με πιθανότητα επανακοπής λόγω επιτυχίας, ας βγαίνει σε runs των 500, 400, 300 ξερωγω μέχρι να κορεστεί η αγορά και η κυκλοφορία φτάσει στα χέρια όσων ενδιαφέρονται
και ξέρετε κάτι? αυτό είναι καλύτερο γιατί έτσι μετριέται η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δυναμική μίας κυκλοφορίας, και όχι επειδή το αρρωστάκι έχει αγοράσει όλα τα runs και όλα τα χρώματα
Μαζι σου 100%. Βγαλε οσες κοπιες θες αρκει να το ξερω οταν ερχομαι να το αγορασω. Μη μου το δινεις σαν ltd αν εχεις σκοπο να το επανεκδοσεις σε identical κοπια με τη δικια μου.
Δεν το λεω κακοβουλα. Ειμαι fan της No Remorse, αγοραζω και στηριζω εκδοσεις σε cd και σε βινυλια, αλλα θελω να ξερω τι παιρνω. Γαμα το ltd, βγαλε το μαυρο οπως κανουν τοσες εταιριες σε αγνωστο αριθμο, οπότε αν θες να το ξανακοψεις το κοβεις και το γνωριζει και ο αγοραστης. Και βγαλε 1,2,5 αλλες περιορισμενες (αλλα διαφορετικες) εκδοσεις, οσες νομιζεις και οσες απορροφα και η αγορα. Αυτο το τοσο απλο λεω.
Ναι αυτό ίσως ήταν καλύτερο approach, αν και προσωπικά δε μου φαίνεται τόσο μεγάλο πρόβλημα αν αναγράφεται το pressing/issue number πάνω. Από την άλλη ίσως να μη με πειράζει τόσο όταν έχει να κάνει με κάποια νέα κυκλοφορία. Αν πχ γίνονταν σε κάποιο reissue από κάποιο raritie tape το πιο πιθανό είναι να με ενοχλούσε κάπως.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 11 Απρ 2018, 17:16
Ναι αυτό ίσως ήταν καλύτερο approach, αν και προσωπικά δε μου φαίνεται τόσο μεγάλο πρόβλημα αν αναγράφεται το pressing/issue number πάνω. Από την άλλη ίσως να μη με πειράζει τόσο όταν έχει να κάνει με κάποια νέα κυκλοφορία. Αν πχ γίνονταν σε κάποιο reissue από κάποιο raritie tape το πιο πιθανό είναι να με ενοχλούσε κάπως.
Θα γινω λιγο πιο μιζερος και "πρακτικος" για να εξηγησω ακομα καλυτερα. Αυτο το μηνα εχω 30€ να διαθεσω σε 2 ltd κυκλοφοριες. Θελω 4 albums που βγαινουν. Παω λοιπον και αγοραζω το Eternal και το Champion και αφηνω απ'εξω το Blind και το Guardian. Τελειωνουν και τα 4. Η εταιρια των Eternal και Champion ξαναβγαζει τις ltd εκδοσεις, αρα δεν αγορασα κατι ltd ενω τα Blind και Guardian θελω 100€ πλεον για να τα βαλω στη συλλογη μου. Αν ηξερα οτι τα Eternal και Champion θα εβγαιναν ξανα σε λιγο καιρο σε εκδοση ιδια με τη δικη μου, θα ειχα παρει τα Blind και Guardian, θα τα ειχα στη συλλογη μου και θα επαιρνα στο μελλον χωρις βιασυνη τα Eternal και Champion ή ακομα καλυτερα θα αγοραζα καποια απο τις χρωματιστες (πραγματικα περιορισμενες) εκδοσεις τους.
Τιμιο;
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

Ας σπάσω λίγο τον πάγο εδώ και να πώ ότι καλά περνούσαμε όταν το Discogs δεν ειχε suggested prices στις πωλήσεις...
Τώρα πια τα bargains με το σταγονόμετρο :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”