Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Για αυτούς που δεν είναι πια μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 21 Απρ 2018, 20:04
Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:15 Πολύ σίγουρος είσαι για αυτό πάντως. Ότι του ανέθεσε ας πούμε η EMI να κάνει γνωστό το heavy metal στην Ελλάδα και αυτός είπε ξέρω γω "μάλιστα". Αυτό το ξέρεις εσύ πρώτο χέρι; Δηλαδή το να επέλεξε αυτός να σπρώξει αυτό το ρεπερτόριο επειδή το γουστάρει δεν παίζει; Και επαναλαμβάνω, και άλλοι δουλεύανε για εταιρείες, δεν φτάσανε να ανοίγουν περιοδικά, να κάνουν εκπομπές και να γράφουν δεκάδες κριτικές κλπ.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένα ρεύμα αντιπάθειας στον μακαρίτη με την ιστορία των Spitfire και επειδή χάθηκε από την σκηνή ("ποντικός που εγκατέλειψε το καράβι" θυμάμαι μια έκφραση στα early 90s τότε) - αλλά νομίζω ότι αυτά δεν ακυρώνουν αυτά που έκανε και μου βγάζουν και ένα ρεβιζιονισμό ανάλογο του "δεν κάνανε και τίποτα σπουδαίο οι Metallica με το Kill Em All".

Τέσπα, εγώ δεν τον γνώρισα ποτέ, έχω αποκλειστικά εικόνα από το Αγόρι/Χάμερ/ραδιόφωνο και κάτι συνεντεύξεις και από εκεί και πέρα κουτσομπολιά. Προφανώς αν ήμουν στην θέση αυτών που την ήπιανε να έλεγα άλλα τώρα - αλλά δεν αλλάζει νομίζω αυτό κάτι ως προς την προσφορά του.
εσύ το λες προσφορά, εγώ το λέω μισθωτή υπηρεσία. γούσταρε? σαφώς. αυτό τον κάνει καλό ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
αν ήταν φανζινάς και χρειαζόταν να πληρώσει από την τσέπη του γιά να κυκλοφορήσει περιοδικά και συλλογές (καλή ώρα όπως ο Κώστας ο Κουσιουρής του Hellenic Forces) τότε θα μπορούσαμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μετρήσουμε πάθος και προσφορά
Μα δεν μετράω, ούτε αναφέρω πουθενά το πάθος του. Την προσφορά του δείχνω, που είναι - νομίζω - αυταπόδεικτη. Εγώ με αυτά που βλέπω (αυτά που θυμάμαι αλλά και αυτά που ξέρουμε όλοι) λέω ότι έκανε πολύ καλή δουλειά στο προμόσιον του χέβυ μέταλ (την σημαντικότερη τείνω να πιστεύω στην Ελλάδα τότε) γιατί του άρεσε. Εσύ ξεκινάς από την κατάληξή του ας πούμε, που ήταν αδιάφορη στο μέταλ και με αυτή χαρακτηρίζεις την αφετηρία του και τις προθέσεις του και τα πεπραγμένα του. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν δεκάδες προσωπικότητες που ματώσανε για το μέταλ εκείνα τα χρόνια και σήμερα ακόμη. Εννοείται ρισπέκτ αιώνιο. Αλλά από εκεί και πέρα δεν αντιλαμβάνομαι την λογική "αφού τον πληρώνανε, αφού δεν μάτωσε δεν μετράει η προσφορά του". Δεν έβαλε από την τσέπη του για το μέταλ; Και; Το παράτησε στα 40 του ξέρω γω; Ε, και; Δεν ρίσκαρε ουσιαστικά μου λες. Εγώ δεν το ξέρω αυτό, πραγματικά. Ξέρω ότι από εκεί που ξέρανε το μέταλ ελάχιστοι, ξαφνικά πολλά, ΠΟΛΛΑ πιτσιρίκια είδανε το πρώτο φως (το αληθινό) και μπήκανε. Έκανε τα πρώτα μεγάλα λάιβ του χώρου. Και έκανε και το περιοδικό (παρακάτω) και τις εκπομπές.

Το αν συνετέλεσε στην ιερή αγελαδοποίηση των Μέιντεν στην Ελλάδα, ΟΚ, να το πούμε, έχεις ένα πόιντ αλλά δεν αλλάζει τίποτα από αυτά που είπαμε.

και γω αν δούλευα στην ΕΜΙ και μου λέγανε έχουμε ΑΥΤΑ τα συγκεκριμένα που πρέπει να προωθήσουμε γιατί πρέπει να ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ, πιθανότατα τις ίδιες συλλογές θα συνέθετα. διότι τις συνέθεσε, δεν τις κυκλοφόρησε. το ότι είχε επαφή με το χώρο και τη μουσική, ακόμα καλύτερα διότι δουλεύει γιά σένα κάποιος που το'χει!
Σε ρώτησα και πριν. Ξέρεις τι του είχε πει η EMI; Ξέρεις τι του είχε δώσει να σπρώξει και μάλιστα συγκεκριμένα "αυτά"; Ξέρεις εσύ τι συνεννόηση είχαν με τον Μάνο Ξυδούς για τις συλλογές; Εγώ δεν ξέρω, ειλικρινά, εσύ υποθέτω τώρα ότι ξέρεις κάτι παραπάνω έχοντας μιλήσει με κόσμο, μπορεί όντως να μου διαφεύγουν χοντρά σκηνικά. Σοβαρά, αν ξέρεις κάτι πες. Δεν έχω πρόβλημα να προσαρμόσω την άποψή μου στην αλήθεια, αυτό είναι το κόλλημά μου γενικά. :)
δεν ξέρω αν ακούγομαι κάπως, ξαναλέω δεν έζησα ΚΑΘΟΛΟΥ την εποχή του και αν τον διάβαζα στο Αγόρι (ήμουν φανατικός) θα το έκανα χωρίς να το ξέρω.
Είπαμε, το παλιό λόγκο (όχι το καινούργιο που κρατάει ο κάρπετ στο μπλογκ!), το πρόλαβες; :P
αλλά υπάρχουν άτομα στο χώρο που έδρασαν (και δρουν) χωρίς να πάρουν σεντ πίσω. και δυστυχώς δεν γίνεται να μην κάνω τις συγκρίσεις.
Εγώ λέω ότι ήταν ο πιο σημαντικός να ξεκινήσει να υπάρχει χέβυ μέταλ κουλτούρα, κοινό στην Ελλάδα και το έκανε με παραπάνω από ένα τρόπους και τους πιο κραυγαλέους. Σε προσωπική κατάταξη προσφοράς στην ιστορία του Μέταλ για κάποιο επόμενο ντοκυμαντέρ του Παπακώ ενδεχομένως ή κανά βιβλίο του Γεωργιόπουλου δεν ξέρω αν θα πιάσει την πρώτη θέση - αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να μπει στην πεντάδα ρε φίλε :P και την χρονική του πρωτιά δεν ξέρω πώς μπορεί κάποιος άλλος να την διεκδικήσει (αν υπάρχει υποψηφιότητα να την ακούσουμε!).
ο μακαρίτης είχε πίσω του τις πλάτες της Νο 1 πολυεθνικής! ήταν καλός σε αυτό που έκανε οπότε το γλυκό έδεσε! όταν σταμάτησε να έχει αυτές τις πλάτες απλά ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από τη φάση και πήγε σε άλλους χώρους!
Εγώ έχω κάνει αντιστοιχα σχόλια για τον Κατή, πόσο μέσο είχε (και εικάζω θα πληρωνόταν κιόλας) για την ΕΡΤ και το πόστο στην δισκογραφική (πλατίνα οι Εξόριστοι!) - αλλά ό,τι και να λέω, η Μέταλ Μάνια, με τα δεκάλεπτα σόλο του και τον οτινανισμό της, έγραψε, πώς να το κάνουμε. Και το ελληνόφωνο χέβυ μέταλ του έγραψε επίσης (κι ας μην μου αρέσει εμένα - για την μετέπειτα πορεία του ας το πιάσουμε άλλη φορά). Εγώ τον εκτιμάω και τον αγαπάω τον Κατή γιατί είδα το βίντεο του Inner Self πρώτη φορά στην εκπομπή του, έβλεπα μέταλ εκπομπή στην τηλεόραση. Δεν προσέφερε; Έχω κράξει τον Πρασούλα για πολλές ιδέες και απόψεις που φύτεψε σε κόσμο και κοσμάκη - αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι έμαθε Manowar και Warlord στον λαό, έγραψε η ιστορία. Αν ο Κουτουβός προκαλεί την ίδια αντιπάθεια που έχω εγώ ας πούμε για τον Πρασούλα, δεκτό - αλλά στο θέμα προσφοράς νομίζω είναι πιο αντικειμενικό. Και πραγματικά, είναι κακές οι φάσεις που έχω ακούσει για τους Spitfire (δεν έχω δει και το ντοκυμαντέρ) αλλά προσωπικά περισσότερο με ενοχλεί που ο άλλος έγραφε για αρσενική, λευκή μουσική και δεν μπορούν οι μαύρες μουσικές ή ο πανκ θόρυβος να μολύνουν το μέταλ μας.
περιοδικό ΔΕΝ άνοιξε, πήγε σε εκδότη με επαγγελματική πρόταση και ανέλαβε την αρχισυνταξία. αν το περιοδικό δεν πουλούσε, ο Γκρίτζαλης θα του έβαζε λουκέτο με συνοπτικές διαδικασίες.
Εντάξει, τώρα μου λες δεν έβαλε λεφτά. Είχε την ιδέα, βρήκε το άτομο (και τι άτομο) και το έτρεξε. Αν δεν ίδρυσε αυτός το Χάμερ τότε το ελληνικό κοινό του 84-85 χρωστάει το παράθυρο στο μέταλ στον Γκρίτζαλη; Σαν να λέμε η βασίλισσα της Ισπανίας ανακάλυψε την Αμερική και όχι ο Κολόμβος. Ε, δεν πάει έτσι.

Σόρι για το σεντόνι αλλά η κουβέντα βρίσκω είναι ουσιαστική και πέραν του Κουτουβού.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Τι έγινε ρε παιδιά; Όλοι μαζί μπήκαμε; :P

Πάντως ναι, αυτό με τους Spitfire με ενδιαφέρει και εμένα, θα ήθελα πολύ να μάθω.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ έχω κάνει αντιστοιχα σχόλια για τον Κατή, πόσο μέσο είχε (και εικάζω θα πληρωνόταν κιόλας) για την ΕΡΤ και το πόστο στην δισκογραφική (πλατίνα οι Εξόριστοι!) - αλλά ό,τι και να λέω, η Μέταλ Μάνια, με τα δεκάλεπτα σόλο του και τον οτινανισμό της, έγραψε, πώς να το κάνουμε. Και το ελληνόφωνο χέβυ μέταλ του έγραψε επίσης (κι ας μην μου αρέσει εμένα - για την μετέπειτα πορεία του ας το πιάσουμε άλλη φορά). Εγώ τον εκτιμάω και τον αγαπάω τον Κατή γιατί είδα το βίντεο του Inner Self πρώτη φορά στην εκπομπή του, έβλεπα μέταλ εκπομπή στην τηλεόραση. Δεν προσέφερε; Έχω κράξει τον Πρασούλα για πολλές ιδέες και απόψεις που φύτεψε σε κόσμο και κοσμάκη - αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι έμαθε Manowar και Warlord στον λαό, έγραψε η ιστορία. Αν ο Κουτουβός προκαλεί την ίδια αντιπάθεια που έχω εγώ ας πούμε για τον Πρασούλα, δεκτό - αλλά στο θέμα προσφοράς νομίζω είναι πιο αντικειμενικό. Και πραγματικά, είναι κακές οι φάσεις που έχω ακούσει για τους Spitfire (δεν έχω δει και το ντοκυμαντέρ) αλλά προσωπικά περισσότερο με ενοχλεί που ο άλλος έγραφε για αρσενική, λευκή μουσική και δεν μπορούν οι μαύρες μουσικές ή ο πανκ θόρυβος να μολύνουν το μέταλ μας.
Έχουμε και λαχταριστό topic για Κατή: https://www.forgotten-scroll.net/forum/ ... F%82#p6141 στο οποίο κάνω αναφορά και στην περιβόητη φωτογραφία Κατή - Μητσοτάκη που ήταν στιγμιαία ιδέα του... Κουτουβού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Έσπειρε το τόπικ. Έχω μαστουρώσει από ελληνική καλτ χέβυ μέταλ καύλα.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Priamos »

Vic έγραψε: Σάβ 21 Απρ 2018, 21:24 Έσπειρε το τόπικ. Έχω μαστουρώσει από ελληνική καλτ χέβυ μέταλ καύλα.
Ε, να κανονισουμε να πεθαινουν πιο συχνα "αμφιλεγομενες" προσωπικοτητες του ελληνικου heavy metal! :twisted: 8] o_O
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Του Κατή το τόπικ εννοούσα, να είναι καλά ο άνθρωπος!

Και αυτό ωραίο είναι βέβαια, τα χρόνια Κουτουβού και αυτά που συζητάμε είναι παράλληλα με την παιδική μου ηλικία και την ενασχόληση με το ΜΕΤΑΛ. Νομίζω το έχω ξαναπεί, ο αδερφός μου είχε στείλει στο Αγόρι με την παρέα του και βρίζανε τους φλώρους, ήταν εξωφρενικά εντυπωσιακό για μένα τότε που το είδα.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Ξέρεις τι του είχε πει η EMI; Ξέρεις τι του είχε δώσει να σπρώξει και μάλιστα συγκεκριμένα "αυτά"; Ξέρεις εσύ τι συνεννόηση είχαν με τον Μάνο Ξυδούς για τις συλλογές; Εγώ δεν ξέρω, ειλικρινά, εσύ υποθέτω τώρα ότι ξέρεις κάτι παραπάνω έχοντας μιλήσει με κόσμο, μπορεί όντως να μου διαφεύγουν χοντρά σκηνικά. Σοβαρά, αν ξέρεις κάτι πες. Δεν έχω πρόβλημα να προσαρμόσω την άποψή μου στην αλήθεια, αυτό είναι το κόλλημά μου γενικά. :)
είναι σαν να ψάχνουμε πόσο κάνει ένα και ένα. πάντως δεν κάνει έντεκα. έχω γυρίσει και εγώ στα γρανάζια της μουσικής βιομηχανίας για λίγα χρόνια και μία εικόνα την αποκόμισα γιά το πως λειτουργεί το πρόμο. επικεφαλής ρεπερτορίου σημαίνει διαχειρίζομαι το αντίστοιχο υλικό και η κοινή πρακτική εκείνα τα χρόνια ήταν η κυκλοφορία συλλογών. και όχι μόνο στο μέταλ φυσικά, σε όλα τα είδη, ο εκάστοτε επικεφαλής είχε κάποια συγκεκριμένα όπλα στη διάθεσή του και οι συλλογές ήταν ένα από αυτά. κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σήμερα αλλά οι συλλογές πηγαίνουν στα ραδιόφωνα γιά airplay
Μα δεν μετράω, ούτε αναφέρω πουθενά το πάθος του. Την προσφορά του δείχνω, που είναι - νομίζω - αυταπόδεικτη. Εγώ με αυτά που βλέπω (αυτά που θυμάμαι αλλά και αυτά που ξέρουμε όλοι) λέω ότι έκανε πολύ καλή δουλειά στο προμόσιον του χέβυ μέταλ (την σημαντικότερη τείνω να πιστεύω στην Ελλάδα τότε) γιατί του άρεσε. Εσύ ξεκινάς από την κατάληξή του ας πούμε, που ήταν αδιάφορη στο μέταλ και με αυτή χαρακτηρίζεις την αφετηρία του και τις προθέσεις του και τα πεπραγμένα του.
πιστεύω το πως καταλήγεις δείχνει κάποια πράγματα και γιά το πως ξεκίνησες, μπορεί να μην ταυτίζονται απόλυτα αλλά όταν κάτι το κάνεις από πάθος και κάβλα ε νομίζω πως θα συνεχίζεις να το στηρίζεις ακόμα και μετά το κλείσιμο της κάνουλας ή την εκθρόνιση από κάποιο πόστο.
Εγώ λέω ότι ήταν ο πιο σημαντικός να ξεκινήσει να υπάρχει χέβυ μέταλ κουλτούρα, κοινό στην Ελλάδα και το έκανε με παραπάνω από ένα τρόπους και τους πιο κραυγαλέους. Σε προσωπική κατάταξη προσφοράς στην ιστορία του Μέταλ για κάποιο επόμενο ντοκυμαντέρ του Παπακώ ενδεχομένως ή κανά βιβλίο του Γεωργιόπουλου δεν ξέρω αν θα πιάσει την πρώτη θέση - αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να μπει στην πεντάδα ρε φίλε :P και την χρονική του πρωτιά δεν ξέρω πώς μπορεί κάποιος άλλος να την διεκδικήσει (αν υπάρχει υποψηφιότητα να την ακούσουμε!).
υπερβολική η δήλωση "ο τάδε ξεκίνησε μεταλική κουλτούρα". η κουλτούρα καλλιεργείται και μάλιστα σε βάθος χρόνου και δεν την δημιουργείς από το μηδέν. οπότε ο μακαρίτης είχε ήδη ακροατήριο γιά να μπορέσει να δράσει και είχε αυτιά πρόθυμα να ακούσουν και πιθανότατα ήδη εξοικειωμένα. Προσφορά είχε, και να σου πω και κάτι όλοι μας λίγο πολύ έχουμε προσφέρει στη φάση και αυτός που κάνει το λάηβ έχει το ίδιο μερίδιο με αυτόν πληρώνει το εισιτήριο. το περιοδικό, η συλλογή, η συναυλία θέλουν κοινό και αυτό προυπήρχε! δεν μπορείς να ξεκινήσεις ένα περιοδικό και να πιστεύεις πως θα βρεις τους αναγνώστες στην πορεία! εμένα μου φαίνεται οξύμωρο το "έβγαλα περιοδικό και γέννησα κοινωνούς της μεταλλικής κουλτούρας". βγάζεις περιοδικό γιατί το κοινό υπάρχει ήδη και καλύπτεις απλά ένα κενό, γιά μένα είναι πολύ έξυπνη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ κίνηση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Κύκλους κάνουμε τώρα. Προφανώς και δεν υπήρχαν 0 μεταλλάδες πριν και χάρη στον Κουτουβό εμφανίστηκαν αλλά στο τέλος ήταν ο πρώτος με αρθρογραφία, περιοδικό, συναυλίες κλπ. Το αβγό του Κολόμβου συζητάμε. Ακόμα και ντιρεκτίβα από την EMI Λονδίνου να είχε με λεπτομερείς οδηγίες για κάθε συλλογή και υποσχέσεις για μπόνους ξέρω γω, ε, όλα όσα έκανε συνολικά έγραψαν.

Εν πάση περιπτώσει, προσφορά είχε, συμφωνούμε. Στην πεντάδα τον βάζεις; :P Και επειδή είναι γιγαντιαίο το θέμα με άπειρες προεκτάσεις, να το πιάσουμε και στα Χανιά από κοντά!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

βγάζεις περιοδικό γιατί το κοινό υπάρχει ήδη και καλύπτεις απλά ένα κενό, γιά μένα είναι πολύ έξυπνη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ κίνηση
Μα φυσικά και υπήρχε κοινό! Και εδώ είναι το πλέον σημαντικό της ιστορίας. Ότι αυτό το κοινό δεν είχε ένα περιοδικό να γράφει για την αγαπημένη του μουσική.

Μπορώ να φανταστώ την χαρά κάποιου -τότε-, ο οποίος θα γουστάρει Metal και θα βρει στο περίπτερο ένα περιοδικό εξολοκλήρου για αυτή τη μουσική.

Δεν ήταν αυτό σημαντικό για τον πιτσιρικά του τότε;

Και φυσικά όλο αυτό έπρεπε να στηθεί σε κάποιες επαγγελματικές βάσεις και με κάποιες προοπτικές επιβίωσης -και γιατί όχι και κέρδους-. Άλλωστε η στοιχειοθεσία, το τυπογραφείο, η διανομή δεν θα γίνονταν τσάμπα, ούτε θα μπορούσαν να καλυφθούν από την τσέπη ενός ατόμου, οπότε προφανώς και θα στραφεί σε εκδότη, που θα στραφεί; Σε ψιλικατζίδικο;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

υγ. Πάντως ναι παρόλο που η κουβέντα κάνει κύκλους, έχει ενδιαφέρον, γενικά από αυτές τις συζητήσεις βγαίνει ψωμί.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Vic έγραψε: Σάβ 21 Απρ 2018, 22:16 Στην πεντάδα τον βάζεις; :P Και επειδή είναι γιγαντιαίο το θέμα με άπειρες προεκτάσεις, να το πιάσουμε και στα Χανιά από κοντά!
Χανιά θα κατέβω Σεπτέμβρη φέτος, δεν μπορώ να πάρω άδεια νωρίτερα :~( :~( :~(
Στην πεντάδα θα τον έβαζα ΜΟΝΟ αν ήξερα πως τα κίνητρα του ήταν αγνά οπαδικά
τέτοιες ενδείξεις δεν έχω (ή μάλλον οι ενδείξεις τείνουν προς το αντίθετο)
γενικά η πεντάδα μου δεν θα είχε "παράγοντες" μέσα, δεν θεωρώ πως το παραγοντιλίκι στο μέταλ θα έπρεπε να μνημονεύεται ως το σημαντικότερο κομμάτι και να καταλαμβάνει τις υψηλές θέσεις
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Vic »

Νιώθω προδομένος από το βίντεο στις Μπαχάμες τώρα, να το ξέρεις! Ούτε Ηράκλειο δηλαδή; :(

Θα πρέπει να ανοίξουμε θέμα ως φόρο τιμής και να πούμε/συζητήσουμε/καβλαντίσουμε για το ποιοι έχουν προσφέρει στο μέταλ στην Ελλάδα. Εγώ πάντως δεν θα έβαζα και πολλούς μουσικούς. Μέχρι τα 00ς οι περισσότεροι κυκλοφορούσαν σκουπίδια με ελάχιστες εξαιρέσεις κατά την γνώμη μου οπότε τι προσφορά; Και το "παράγοντας" έχει αρνητικη χροιά γιατί παραπέμπει στην μπάλα όπου οι παράγοντες είναι σταθερά οι πλέον αντιπαθητικοί μαζί με τους ΑΡΔ.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Vic έγραψε: Κυρ 22 Απρ 2018, 14:21 Νιώθω προδομένος από το βίντεο στις Μπαχάμες τώρα, να το ξέρεις! Ούτε Ηράκλειο δηλαδή; :(
χαχαχα άσε, μη μου το θυμίζεις
δεν το εχω αποκλείσει εντελώς, υπάρχει μία αμυδρή ελπίδα αν εμφανιστούν φτηνά αεροπορικά γιά να κάνω καταδρομική παρασκευή με κυριακή Χανιά
δυστυχώς και γιά Ηράκλειο ισχύει οτι ισχύει γιά Χανιά...
Θα πρέπει να ανοίξουμε θέμα ως φόρο τιμής και να πούμε/συζητήσουμε/καβλαντίσουμε για το ποιοι έχουν προσφέρει στο μέταλ στην Ελλάδα. Εγώ πάντως δεν θα έβαζα και πολλούς μουσικούς. Μέχρι τα 00ς οι περισσότεροι κυκλοφορούσαν σκουπίδια με ελάχιστες εξαιρέσεις κατά την γνώμη μου οπότε τι προσφορά; Και το "παράγοντας" έχει αρνητικη χροιά γιατί παραπέμπει στην μπάλα όπου οι παράγοντες είναι σταθερά οι πλέον αντιπαθητικοί μαζί με τους ΑΡΔ.
ούτε εγώ θα έβαζα πολλούς μουσικούς. πιθανότατα τους ίδιους έχουμε στο μυαλό μας.
παράγοντας αναγκαστικά είναι αυτός που έχει έμμισθη σχέση με το αντικείμενο και δεν είναι ούτε συνθέτης ούτε εκτελεστής και ναι, έχει αρνητική χροιά :twisted:
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Κυρ 22 Απρ 2018, 14:21 Νιώθω προδομένος από το βίντεο στις Μπαχάμες τώρα, να το ξέρεις! Ούτε Ηράκλειο δηλαδή; :(

Μόλις συνεδριάσει ο σύλλογος ιδιοκτητών αυθαιρέτων Ηρακλείου θα είμαστε εκεί. :twisted:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 22 Απρ 2018, 15:19
Vic έγραψε: Κυρ 22 Απρ 2018, 14:21 Νιώθω προδομένος από το βίντεο στις Μπαχάμες τώρα, να το ξέρεις! Ούτε Ηράκλειο δηλαδή; :(

Μόλις συνεδριάσει ο σύλλογος ιδιοκτητών αυθαιρέτων Ηρακλείου θα είμαστε εκεί. :twisted:
Παίρνω αεροπλάνο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Of Obituaries and Farewells”